Panama Papers odhalují, jak klienti z USA ukryli miliony

New York - Američan William Ponsoldt během let vydělal desítky milionů dolarů díky tomu, že dokázal vybudovat mnoho úspěšných firem. Renovoval obytné budovy v New Yorku, choval arabské koně, vedl jachtklub na Bahamách, kamenolom v Michiganu, továrnu na automobilové součástky v Kanadě a dokonce i hedgeový fond, v němž bylo mnoho milionů dolarů. Když se přiblížil čas odchodu do důchodu, vznesl Ponsoldt z města Jensen Beach na Floridě speciální žádost na právní firmu Mossack Fonseca, která sídlí v Panamě a která byla dobře etablovaná ve světě zahraničních financí. Chtěl vědět, jak by mohl své peníze důvěrně přesunout na zahraniční bankovní účty a pak je využít ke koupi nemovitostí a na úspory pro své děti.

"Je manažerem jednoho z nejbohatších hedgeových fondů na světě," napsal právník společnosti Mossack Fonseca, když se jí Ponsoldt v roce 2004 ozval. "Primárním cílem je zachovat největší možnou důvěrnost a ideálně otevřít bankovní účty, aniž by bylo zveřejněno jeho jméno coby soukromé osoby." Aneb jak ve zkratce firma vysvětlila: "Potřebuje schéma ochrany vkladů, které se mu pokusíme prodat."

Tím začal vztah, který trval přinejmenším do roku 2015 a během něhož Mossack Fonseca spravovala osm schránkových společností a nadaci ve prospěch jeho rodiny. V rámci tohoto vztahu firma převedla do zahraničí prostřednictvím sedmi bank v šesti zemích nejméně 134 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč), z nichž by se jen minimum dalo přímo vystopovat k Ponsoldtovi nebo jeho dětem.

Tyto transakce a jim podobné pro celou škálu bohatých klientů jsou do mimořádných podrobností vylíčeny v hromadě interních písemností společnosti Mossack Fonseca, které se dostaly na veřejnost a vžilo se pro ně označení Panamské dokumenty (Panama Papers). Tyto materiály dostal nejprve německý list Süddeutsche Zeitung a Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, a nyní je má k dispozici také list The New York Times.

Odhalení mezinárodní klientely společnosti Mossack Fonseca v posledních týdnech otřásla finančním světem. The New York Times jejich prozkoumáním zjistil, že Mossack Fonseca měla za posledních deset let rovněž nejméně 2400 klientů trvale žijících v USA a v jejich prospěch vytvořila nejméně 2800 společnostní na Britských Panenských ostrovech, v Panamě, na Seychelách a v dalších zemích, jejichž jurisdikce se specializuje na pomoc těm, kdo chtějí ukrýt svůj majetek.

Mnoho z těchto transakcí bylo legálních - existují legitimní důvody, proč vytvořit zahraniční účty; zejména pak v případě založení podniku v zahraničí nebo koupi nemovitosti v jiné zemi.

Ovšem tyto dokumenty - důvěrné e-maily, kopie pasů, účetní dokumenty se záznamy transakcí a dokonce i různá krycí jména používaná pro jednotlivé klienty - ukazují, že společnost Mossack Fonseca dělala mnohem víc, než že jen vytvářela zahraniční firmy a účty. Pro mnohé ze svých amerických klientů firma nabízela něco jako průvodce po způsobech, jak obejít či uniknout americkým daňovým zákonům.

To zahrnovalo také odhalení nastrčeného majitele zahraničního účtu, který jen kryl skutečného majitele z USA. Anebo radu jednomu americkému občanovi, aby k otevření účtu v zahraničí použil svůj druhý pas jiné země, a vyhnul se tak pozornosti finančních úřadů, jak vyplývá z dokumentů. A pokud by v některé z využívaných zahraničních bank začali klást příliš mnoho nepohodlných otázek ohledně účtu některého z klientů, pak se společnost Mossack Fonseca jednoduše obrátila na jinou, méně zvědavou bankovní instituci.

Federální zákony umožňují občanům Spojených států převádět peníze do zahraničí, ovšem tyto převody je nutné hlásit ministerstvu financí, protože kapitálové zisky a příjmy z úroků a dividend podléhají zdanění stejně, jako by tyto peníze byly investovány na americkém území. Federální úřady odhadují, že americká vláda kvůli nezaplaceným daním ze zahraničních účastí přichází ročně o 40-70 miliard dolarů (952 miliard až 1,7 bilionu Kč).

Související

Sídlo Deutsche Bank

Razie v Deutsche Bank pokračuje i dnes, hodnota akcií klesá

Policejní razie v největší německé bance Deutsche Bank dnes kvůli značnému objemu dokumentů pokračuje. Oznámila to mluvčí frankfurtské prokuratury. Úřad později potvrdil, že prohledávány jsou kanceláře nejvyššího managementu. Kriminální policie, prokuratura a daňová inspekce začaly už ve čtvrtek prohledávat šest poboček banky ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli obviněním z praní špinavých peněz spojeným s takzvanými Panamskými dokumenty.
Sídlo Deutsche Bank

Policisté vtrhli do poboček Deutsche Bank. Instituce "vyprala" 311 milionů eur?

Šest poboček největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí dnes prohledávalo na 170 členů kriminální policie, prokuratury a daňové inspekce. Hledali důkazy o praní špinavých peněz, oznámila kancelář státního zástupce. Vyšetřovatelé zkoumají činnost dvou zaměstnanců banky, kteří údajně pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.

Více souvisejících

Panama Papers USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy