Panama Papers odhalují, jak klienti z USA ukryli miliony

New York - Američan William Ponsoldt během let vydělal desítky milionů dolarů díky tomu, že dokázal vybudovat mnoho úspěšných firem. Renovoval obytné budovy v New Yorku, choval arabské koně, vedl jachtklub na Bahamách, kamenolom v Michiganu, továrnu na automobilové součástky v Kanadě a dokonce i hedgeový fond, v němž bylo mnoho milionů dolarů. Když se přiblížil čas odchodu do důchodu, vznesl Ponsoldt z města Jensen Beach na Floridě speciální žádost na právní firmu Mossack Fonseca, která sídlí v Panamě a která byla dobře etablovaná ve světě zahraničních financí. Chtěl vědět, jak by mohl své peníze důvěrně přesunout na zahraniční bankovní účty a pak je využít ke koupi nemovitostí a na úspory pro své děti.

"Je manažerem jednoho z nejbohatších hedgeových fondů na světě," napsal právník společnosti Mossack Fonseca, když se jí Ponsoldt v roce 2004 ozval. "Primárním cílem je zachovat největší možnou důvěrnost a ideálně otevřít bankovní účty, aniž by bylo zveřejněno jeho jméno coby soukromé osoby." Aneb jak ve zkratce firma vysvětlila: "Potřebuje schéma ochrany vkladů, které se mu pokusíme prodat."

Tím začal vztah, který trval přinejmenším do roku 2015 a během něhož Mossack Fonseca spravovala osm schránkových společností a nadaci ve prospěch jeho rodiny. V rámci tohoto vztahu firma převedla do zahraničí prostřednictvím sedmi bank v šesti zemích nejméně 134 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč), z nichž by se jen minimum dalo přímo vystopovat k Ponsoldtovi nebo jeho dětem.

Tyto transakce a jim podobné pro celou škálu bohatých klientů jsou do mimořádných podrobností vylíčeny v hromadě interních písemností společnosti Mossack Fonseca, které se dostaly na veřejnost a vžilo se pro ně označení Panamské dokumenty (Panama Papers). Tyto materiály dostal nejprve německý list Süddeutsche Zeitung a Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, a nyní je má k dispozici také list The New York Times.

Odhalení mezinárodní klientely společnosti Mossack Fonseca v posledních týdnech otřásla finančním světem. The New York Times jejich prozkoumáním zjistil, že Mossack Fonseca měla za posledních deset let rovněž nejméně 2400 klientů trvale žijících v USA a v jejich prospěch vytvořila nejméně 2800 společnostní na Britských Panenských ostrovech, v Panamě, na Seychelách a v dalších zemích, jejichž jurisdikce se specializuje na pomoc těm, kdo chtějí ukrýt svůj majetek.

Mnoho z těchto transakcí bylo legálních - existují legitimní důvody, proč vytvořit zahraniční účty; zejména pak v případě založení podniku v zahraničí nebo koupi nemovitosti v jiné zemi.

Ovšem tyto dokumenty - důvěrné e-maily, kopie pasů, účetní dokumenty se záznamy transakcí a dokonce i různá krycí jména používaná pro jednotlivé klienty - ukazují, že společnost Mossack Fonseca dělala mnohem víc, než že jen vytvářela zahraniční firmy a účty. Pro mnohé ze svých amerických klientů firma nabízela něco jako průvodce po způsobech, jak obejít či uniknout americkým daňovým zákonům.

To zahrnovalo také odhalení nastrčeného majitele zahraničního účtu, který jen kryl skutečného majitele z USA. Anebo radu jednomu americkému občanovi, aby k otevření účtu v zahraničí použil svůj druhý pas jiné země, a vyhnul se tak pozornosti finančních úřadů, jak vyplývá z dokumentů. A pokud by v některé z využívaných zahraničních bank začali klást příliš mnoho nepohodlných otázek ohledně účtu některého z klientů, pak se společnost Mossack Fonseca jednoduše obrátila na jinou, méně zvědavou bankovní instituci.

Federální zákony umožňují občanům Spojených států převádět peníze do zahraničí, ovšem tyto převody je nutné hlásit ministerstvu financí, protože kapitálové zisky a příjmy z úroků a dividend podléhají zdanění stejně, jako by tyto peníze byly investovány na americkém území. Federální úřady odhadují, že americká vláda kvůli nezaplaceným daním ze zahraničních účastí přichází ročně o 40-70 miliard dolarů (952 miliard až 1,7 bilionu Kč).

Související

Sídlo Deutsche Bank

Razie v Deutsche Bank pokračuje i dnes, hodnota akcií klesá

Policejní razie v největší německé bance Deutsche Bank dnes kvůli značnému objemu dokumentů pokračuje. Oznámila to mluvčí frankfurtské prokuratury. Úřad později potvrdil, že prohledávány jsou kanceláře nejvyššího managementu. Kriminální policie, prokuratura a daňová inspekce začaly už ve čtvrtek prohledávat šest poboček banky ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli obviněním z praní špinavých peněz spojeným s takzvanými Panamskými dokumenty.
Sídlo Deutsche Bank

Policisté vtrhli do poboček Deutsche Bank. Instituce "vyprala" 311 milionů eur?

Šest poboček největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí dnes prohledávalo na 170 členů kriminální policie, prokuratury a daňové inspekce. Hledali důkazy o praní špinavých peněz, oznámila kancelář státního zástupce. Vyšetřovatelé zkoumají činnost dvou zaměstnanců banky, kteří údajně pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.

Více souvisejících

Panama Papers USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy