Manipulace, podrazy a falšování. Jak vypadala historicky první televizní prezidentská debata?

Ihned po konci prvního kola letošních prezidentských voleb se často skloňovaným souslovím staly „televizní debaty“. Budou? A kolik jich bude? Dvě nebo čtyři? Dnes již pokládáme televizní debaty kandidátů na všemožné funkce za klasickou součást politické kampaně. Ve Spojených státech pak dokonce nabraly rozměry obří televizní show (v posledních prezidentských volbách s jistým kabaretním přesahem). Kdy to ale všechno začalo, která debata spustila tuto lavinu a kdo se v ní střetl?

Psal se rok 1960. Z Bílého domu pomalu odcházela druhoválečná legenda Dwight D. Eisenhower a o prezidentskou funkci spolu sváděli boj dva uchazeči. Za republikány byl nominován Eisenhowerův viceprezident Richard M. Nixon. Pilný úředník z chudých poměrů byl kariérním politikem a zkušeným politickým hráčem. Proti němu stanul mladý katolík z Massachusetts John F. Kennedy. Zpočátku se zdálo, že zkušený Nixon nezkušeného Kennedyho rozcupuje a v poklidu si dokráčí do Bílého domu. A pak přišla televizní debata.

Kennedymu nelze upřít, že byl v mnoha věcech vizionář a rád zkoušel nové postupy. To platilo i pro jeho volební kampaň. Díky nesmírnému bohatství kennedyovského klanu si JFK nemusel příliš lámat hlavu s výdaji na kampaň a mohl si najmout ty nejlepší poradce. Ti záhy zjistili, že se na scéně objevilo nové médium, jež v sobě skrývá netušené možnosti – televize.

Hned, jak bylo jasno, že se oba kandidáti střetnou v televizní debatě, začal Kennedyho tým pracovat na tom, jak z ní vytěžit co nejvíce. Je známo, že Kennedyové měli občas ve snaze uspět poněkud flexibilní morální zásady. A tak se rozjela zákulisní hra ve snaze připravit Johnovi co nejlepší půdu.

Kennedyho lidé si tak například prosadili, že debata bude probíhat ve stoje. To silně pomáhalo Kennedymu a stejně silně to znevýhodňovalo Nixona. JFK měl totiž chronické potíže se zády a celý život trpěl silnými bolestmi, které se ještě zvětšovaly sezením. Naopak Nixon byl čerstvě po vážném úrazu kolena a stání mu způsobovalo problémy.

Tým demokratického kandidáta šel ale ještě dál. Vědělo se, že se Nixon hodně potí. Kennedyho lidé tak přiměli režiséra, aby byl Nixon často zabírán z blízka a diváci si tak mohli detailně prohlédnout jeho orosené čelo. Zároveň se postarali o to, aby bylo ve studiu přetopeno.

Stejně tak bylo patrné, že Nixon, bez zkušeností s televizím prostředím, se toho dne odpoledne již neoholil a působil tak nedbale. Oproti němu mladý a svěží Kennedy (bez bolestí zad a v prostředí ušitém na míru) působil velmi prezidentsky. Když ke všemu ještě připočteme Nixonovu vrozenou neobratnost a jak se tehdy říkalo v USA „vzhled prodavače z autobazaru“, byla republikánská tragédie na světě.

Oproti tomu Kennedy uměl s kamerou pracovat výborně. Jejím prostřednictvím udržoval oční kontakt s diváky, zatímco Nixonovy oči nervózně těkaly po studiu. Kennedy byl též příjemně opálený po sérii předvolebních mítinků pod širým nebem. Na Nixonovi se naopak vlivem horka ve studiu začal rozpouštět make up, jímž se na poslední chvíli snažil zamaskovat nedokonale oholenou tvář.

Nixon se toho dne necítil dobře. Byl bledý a vyhublý vlivem nedávné hospitalizace s poraněným kolenem a oblek tak na něm poněkud visel. Navíc působil (stejně jako po celý život) poněkud nesměle, jakoby chvílemi byl stále tím chudým chlapcem, který se toužebně snaží vyrovnat spolužákům z bohatších rodin. Kennedy naopak pocházel z velmi bohaté rodiny, takže působil sebevědomě a dravě. Nixon si byl navíc jist, že je lepším diskutérem, a tak ke všem předešlým okolnostem ještě podcenil přípravu na debatu.

U televizních diváků se stal vítězem debaty Kennedy. U těch Američanů, kteří ale duel poslouchali v rozhlase, uspěl Nixon. Oba kandidáti odpovídali kompetentně a v otázkách se orientovali. Kennedy u toho ale zkrátka lépe vypadal. Historicky první televizní debata tak vyslala do Bílého domu Johna Kennedyho. Richard Nixon se svého prezidentství dočkal až o 9 let později.

Kennedy nakonec Nixona porazil o zhruba 110 000 hlasů, což je při volební účasti 68 000 000 voličů velmi malý rozdíl. Povolební průzkumy navíc ukázaly, že u více než poloviny voličů měly na konečné rozhodnutí vliv televizní debaty. A 6% dotázaných dokonce uvedlo, že se rozhodovali pouze na základě debat. Vezmeme-li tak navíc v potaz fakt, že Nixon nepůsobil v debatě nekompetentně, ale spíš unaveně, nervózně a nedbale, lze s jistou nadsázkou říci, že jej výhru ve volbách 1960 stálo to, že se již odpoledne neoholil.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Richard Nixon

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy