
Ihned po konci prvního kola letošních prezidentských voleb se často skloňovaným souslovím staly „televizní debaty“. Budou? A kolik jich bude? Dvě nebo čtyři? Dnes již pokládáme televizní debaty kandidátů na všemožné funkce za klasickou součást politické kampaně. Ve Spojených státech pak dokonce nabraly rozměry obří televizní show (v posledních prezidentských volbách s jistým kabaretním přesahem). Kdy to ale všechno začalo, která debata spustila tuto lavinu a kdo se v ní střetl?
Psal se rok 1960. Z Bílého domu pomalu odcházela druhoválečná legenda Dwight D. Eisenhower a o prezidentskou funkci spolu sváděli boj dva uchazeči. Za republikány byl nominován Eisenhowerův viceprezident Richard M. Nixon. Pilný úředník z chudých poměrů byl kariérním politikem a zkušeným politickým hráčem. Proti němu stanul mladý katolík z Massachusetts John F. Kennedy. Zpočátku se zdálo, že zkušený Nixon nezkušeného Kennedyho rozcupuje a v poklidu si dokráčí do Bílého domu. A pak přišla televizní debata.
Kennedymu nelze upřít, že byl v mnoha věcech vizionář a rád zkoušel nové postupy. To platilo i pro jeho volební kampaň. Díky nesmírnému bohatství kennedyovského klanu si JFK nemusel příliš lámat hlavu s výdaji na kampaň a mohl si najmout ty nejlepší poradce. Ti záhy zjistili, že se na scéně objevilo nové médium, jež v sobě skrývá netušené možnosti – televize.
Hned, jak bylo jasno, že se oba kandidáti střetnou v televizní debatě, začal Kennedyho tým pracovat na tom, jak z ní vytěžit co nejvíce. Je známo, že Kennedyové měli občas ve snaze uspět poněkud flexibilní morální zásady. A tak se rozjela zákulisní hra ve snaze připravit Johnovi co nejlepší půdu.
Kennedyho lidé si tak například prosadili, že debata bude probíhat ve stoje. To silně pomáhalo Kennedymu a stejně silně to znevýhodňovalo Nixona. JFK měl totiž chronické potíže se zády a celý život trpěl silnými bolestmi, které se ještě zvětšovaly sezením. Naopak Nixon byl čerstvě po vážném úrazu kolena a stání mu způsobovalo problémy.
Tým demokratického kandidáta šel ale ještě dál. Vědělo se, že se Nixon hodně potí. Kennedyho lidé tak přiměli režiséra, aby byl Nixon často zabírán z blízka a diváci si tak mohli detailně prohlédnout jeho orosené čelo. Zároveň se postarali o to, aby bylo ve studiu přetopeno.
Stejně tak bylo patrné, že Nixon, bez zkušeností s televizím prostředím, se toho dne odpoledne již neoholil a působil tak nedbale. Oproti němu mladý a svěží Kennedy (bez bolestí zad a v prostředí ušitém na míru) působil velmi prezidentsky. Když ke všemu ještě připočteme Nixonovu vrozenou neobratnost a jak se tehdy říkalo v USA „vzhled prodavače z autobazaru“, byla republikánská tragédie na světě.
Oproti tomu Kennedy uměl s kamerou pracovat výborně. Jejím prostřednictvím udržoval oční kontakt s diváky, zatímco Nixonovy oči nervózně těkaly po studiu. Kennedy byl též příjemně opálený po sérii předvolebních mítinků pod širým nebem. Na Nixonovi se naopak vlivem horka ve studiu začal rozpouštět make up, jímž se na poslední chvíli snažil zamaskovat nedokonale oholenou tvář.
Nixon se toho dne necítil dobře. Byl bledý a vyhublý vlivem nedávné hospitalizace s poraněným kolenem a oblek tak na něm poněkud visel. Navíc působil (stejně jako po celý život) poněkud nesměle, jakoby chvílemi byl stále tím chudým chlapcem, který se toužebně snaží vyrovnat spolužákům z bohatších rodin. Kennedy naopak pocházel z velmi bohaté rodiny, takže působil sebevědomě a dravě. Nixon si byl navíc jist, že je lepším diskutérem, a tak ke všem předešlým okolnostem ještě podcenil přípravu na debatu.
U televizních diváků se stal vítězem debaty Kennedy. U těch Američanů, kteří ale duel poslouchali v rozhlase, uspěl Nixon. Oba kandidáti odpovídali kompetentně a v otázkách se orientovali. Kennedy u toho ale zkrátka lépe vypadal. Historicky první televizní debata tak vyslala do Bílého domu Johna Kennedyho. Richard Nixon se svého prezidentství dočkal až o 9 let později.
Kennedy nakonec Nixona porazil o zhruba 110 000 hlasů, což je při volební účasti 68 000 000 voličů velmi malý rozdíl. Povolební průzkumy navíc ukázaly, že u více než poloviny voličů měly na konečné rozhodnutí vliv televizní debaty. A 6% dotázaných dokonce uvedlo, že se rozhodovali pouze na základě debat. Vezmeme-li tak navíc v potaz fakt, že Nixon nepůsobil v debatě nekompetentně, ale spíš unaveně, nervózně a nedbale, lze s jistou nadsázkou říci, že jej výhru ve volbách 1960 stálo to, že se již odpoledne neoholil.
15. července 2025 13:15
Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
Související

USA zveřejnily dosud utajované dokumenty o atentátu na Johna F. Kennedyho

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) , Richard Nixon
Aktuálně se děje
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
včera

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
včera

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
včera

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
včera

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
včera

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
včera

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
včera

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
včera

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
včera

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
včera

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
včera

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
včera

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
20. července 2025 21:27

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
20. července 2025 21:04

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
20. července 2025 20:15

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
20. července 2025 19:00
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák