Manipulace, podrazy a falšování. Jak vypadala historicky první televizní prezidentská debata?

Ihned po konci prvního kola letošních prezidentských voleb se často skloňovaným souslovím staly „televizní debaty“. Budou? A kolik jich bude? Dvě nebo čtyři? Dnes již pokládáme televizní debaty kandidátů na všemožné funkce za klasickou součást politické kampaně. Ve Spojených státech pak dokonce nabraly rozměry obří televizní show (v posledních prezidentských volbách s jistým kabaretním přesahem). Kdy to ale všechno začalo, která debata spustila tuto lavinu a kdo se v ní střetl?

Psal se rok 1960. Z Bílého domu pomalu odcházela druhoválečná legenda Dwight D. Eisenhower a o prezidentskou funkci spolu sváděli boj dva uchazeči. Za republikány byl nominován Eisenhowerův viceprezident Richard M. Nixon. Pilný úředník z chudých poměrů byl kariérním politikem a zkušeným politickým hráčem. Proti němu stanul mladý katolík z Massachusetts John F. Kennedy. Zpočátku se zdálo, že zkušený Nixon nezkušeného Kennedyho rozcupuje a v poklidu si dokráčí do Bílého domu. A pak přišla televizní debata.

Kennedymu nelze upřít, že byl v mnoha věcech vizionář a rád zkoušel nové postupy. To platilo i pro jeho volební kampaň. Díky nesmírnému bohatství kennedyovského klanu si JFK nemusel příliš lámat hlavu s výdaji na kampaň a mohl si najmout ty nejlepší poradce. Ti záhy zjistili, že se na scéně objevilo nové médium, jež v sobě skrývá netušené možnosti – televize.

Hned, jak bylo jasno, že se oba kandidáti střetnou v televizní debatě, začal Kennedyho tým pracovat na tom, jak z ní vytěžit co nejvíce. Je známo, že Kennedyové měli občas ve snaze uspět poněkud flexibilní morální zásady. A tak se rozjela zákulisní hra ve snaze připravit Johnovi co nejlepší půdu.

Kennedyho lidé si tak například prosadili, že debata bude probíhat ve stoje. To silně pomáhalo Kennedymu a stejně silně to znevýhodňovalo Nixona. JFK měl totiž chronické potíže se zády a celý život trpěl silnými bolestmi, které se ještě zvětšovaly sezením. Naopak Nixon byl čerstvě po vážném úrazu kolena a stání mu způsobovalo problémy.

Tým demokratického kandidáta šel ale ještě dál. Vědělo se, že se Nixon hodně potí. Kennedyho lidé tak přiměli režiséra, aby byl Nixon často zabírán z blízka a diváci si tak mohli detailně prohlédnout jeho orosené čelo. Zároveň se postarali o to, aby bylo ve studiu přetopeno.

Stejně tak bylo patrné, že Nixon, bez zkušeností s televizím prostředím, se toho dne odpoledne již neoholil a působil tak nedbale. Oproti němu mladý a svěží Kennedy (bez bolestí zad a v prostředí ušitém na míru) působil velmi prezidentsky. Když ke všemu ještě připočteme Nixonovu vrozenou neobratnost a jak se tehdy říkalo v USA „vzhled prodavače z autobazaru“, byla republikánská tragédie na světě.

Oproti tomu Kennedy uměl s kamerou pracovat výborně. Jejím prostřednictvím udržoval oční kontakt s diváky, zatímco Nixonovy oči nervózně těkaly po studiu. Kennedy byl též příjemně opálený po sérii předvolebních mítinků pod širým nebem. Na Nixonovi se naopak vlivem horka ve studiu začal rozpouštět make up, jímž se na poslední chvíli snažil zamaskovat nedokonale oholenou tvář.

Nixon se toho dne necítil dobře. Byl bledý a vyhublý vlivem nedávné hospitalizace s poraněným kolenem a oblek tak na něm poněkud visel. Navíc působil (stejně jako po celý život) poněkud nesměle, jakoby chvílemi byl stále tím chudým chlapcem, který se toužebně snaží vyrovnat spolužákům z bohatších rodin. Kennedy naopak pocházel z velmi bohaté rodiny, takže působil sebevědomě a dravě. Nixon si byl navíc jist, že je lepším diskutérem, a tak ke všem předešlým okolnostem ještě podcenil přípravu na debatu.

U televizních diváků se stal vítězem debaty Kennedy. U těch Američanů, kteří ale duel poslouchali v rozhlase, uspěl Nixon. Oba kandidáti odpovídali kompetentně a v otázkách se orientovali. Kennedy u toho ale zkrátka lépe vypadal. Historicky první televizní debata tak vyslala do Bílého domu Johna Kennedyho. Richard Nixon se svého prezidentství dočkal až o 9 let později.

Kennedy nakonec Nixona porazil o zhruba 110 000 hlasů, což je při volební účasti 68 000 000 voličů velmi malý rozdíl. Povolební průzkumy navíc ukázaly, že u více než poloviny voličů měly na konečné rozhodnutí vliv televizní debaty. A 6% dotázaných dokonce uvedlo, že se rozhodovali pouze na základě debat. Vezmeme-li tak navíc v potaz fakt, že Nixon nepůsobil v debatě nekompetentně, ale spíš unaveně, nervózně a nedbale, lze s jistou nadsázkou říci, že jej výhru ve volbách 1960 stálo to, že se již odpoledne neoholil.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Richard Nixon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy