Vezmou nám roboti práci? Objevují se nelichotivá čísla

Není tomu zas až tak úplně dávno, kdy dělníci rozbili stroje, které je nahradily, a tím pádem je připravily o práci, což v tehdejší době znamenalo jít o žebrácké holi. Dnes se vzhledem k technickým výdobytkům, globalizaci a rekonstrukci globální ekonomiky objevuje toto riziko znovu. Informoval o tom server Nationalinterest.org

Po industriální revoluci v 19. století se dostáváme do další křižovatky mezi technologiemi a lidskou prací. Nahrazení lidského faktoru roboty vzhledem k novým objevům v oblasti vývoje umělé inteligence je nevyhnutelné. Tenhle vývoj se pravděpodobně dotkne nejen manuálních profesí. Ostatně vždyť už dnes běžně existují stroje, které dokáží u banálních operací téměř spolehlivě nahradit lékaře. Proč by jednou třeba nemohl existovat robot, který by dokázal fungovat jako právní poradna? Proč by nás v restauraci namísto čišníka nemohl obsloužit stroj? Ostatně vždyť v McDonalds běžně existují samoobslužné pokladny.

Obecně vzato je vývoj nových technologií chápán pozitivně. Stroje jsou přeci jenom produktivnější a efektivnější, než lidé, kteří nemohou pracovat 24 hodin denně, a kteří jsou pro zaměstnavatelé leckdy nákladní (vysoké odvody, daně, nemocenská, dovolená atd.) Nicméně přestože se automatizace výroby jeví jako dobrá cesta, objevují se otázky ohledně jejího dopadu na zaměstnanost. Očekává se restrukturalizace pracovního trhu, kdy se dříve neefektivní pracovníci nahradí stroji. Z tohoto důvodu skončí povolání jako jsou například prodavačka, kadeřnice, uklízečka atd. Podíl strojů, z ekonomického hlediska kapitálu, na výrobních faktorech firmy se v porovnání s prací výrazně zvýší. Pro zaměstnavatele se stanou důležitými už pouze pracovníci, kteří budou udržovat a spravovat stroje, nikoli dělat jejich práci. 

Z některých odhadů a prognóz může leckomu naskočit husí kůže. Například Homi Kharas z Brookings Institution předpovídá, že dítě narozené v roce 2020 nebude mít s velkou pravděpodobností práci. Jak paradoxní, že se v dnešní době stále ještě mluví o nízké natalitě a jejích dopadech na důchodový systém. Někteří lidé si pořád myslí, že jsou děti zárukou jisté ekonomické stability, ale už zapomínají, že možná nebudou mít práci a s ní související možnost odvádět peníze do průběžného systému. A proto se objevují nápady alternativních pracovních míst, kdy budou zaměstnanci pracovat na takzvané podmíněné bázi, kterou momentálně zkouší Uber a TaskRabbit. Pracovníci si sami naplánují svou práci, včetně hodin, které na ní stráví. Podle zprávy Světového ekonomického fóra bude až 65 % dětí, které momentálně navštěvují základní školu, pracovat v alternativních a netradičních zaměstnáních, která ještě neexistují.

Útlum manuální práce, úsvit inteligence

Kromě předvídaného rozsahu a rychlosti změn je třeba také zmínit potřebu nových dovedností ze strany budoucí generace, na níž by mělo umět reagovat školství. Vzdělání se pravděpodobně stane luxusním statkem a lidé živící se převážně hlavou se v novém uspořádání světa rozhodně neztratí. Naopak ti, co se živí rukama, či nějakou opakující se a rutinní činností, budou prvními, jichž se mechanizace výroby dotkne. Naopak nejlépe se povede těm, kteří budou moci udržovat nové technologie, tedy vzdělaní v oblasti vědy, techniky, strojírenství a matematiky. Je tedy skutečně povinná maturita z matematiky zbytečná?

Na závěr je třeba připomenout, že veškerý pokrok v dějinách lidstva vznikl na základě snah o větší komfort. Zánik nových pracovních míst tedy bude možná bolestivý, ale nakonec sklidí své ovoce v podobě restrukturalizace a fungujících ekonomik, které přinesou nové příležitosti. Během průmyslové revoluce v letech 1750-1900 se díky novým výdobytkům, jako jsou parní stroj, telefon, výstavba železnic podařilo změnit dříve agrární společnost v průmyslovou. V letech 1900-1950 vedla elektrická a sériová výroba k větší produktivitě, jejímž vyvrcholením byly informační technologie, bez nichž si dnešní generace už není schopná představit život.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika technologie nezaměstnanost / nezaměstnaní Roboti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy