Není tomu zas až tak úplně dávno, kdy dělníci rozbili stroje, které je nahradily, a tím pádem je připravily o práci, což v tehdejší době znamenalo jít o žebrácké holi. Dnes se vzhledem k technickým výdobytkům, globalizaci a rekonstrukci globální ekonomiky objevuje toto riziko znovu. Informoval o tom server Nationalinterest.org
Po industriální revoluci v 19. století se dostáváme do další křižovatky mezi technologiemi a lidskou prací. Nahrazení lidského faktoru roboty vzhledem k novým objevům v oblasti vývoje umělé inteligence je nevyhnutelné. Tenhle vývoj se pravděpodobně dotkne nejen manuálních profesí. Ostatně vždyť už dnes běžně existují stroje, které dokáží u banálních operací téměř spolehlivě nahradit lékaře. Proč by jednou třeba nemohl existovat robot, který by dokázal fungovat jako právní poradna? Proč by nás v restauraci namísto čišníka nemohl obsloužit stroj? Ostatně vždyť v McDonalds běžně existují samoobslužné pokladny.
Obecně vzato je vývoj nových technologií chápán pozitivně. Stroje jsou přeci jenom produktivnější a efektivnější, než lidé, kteří nemohou pracovat 24 hodin denně, a kteří jsou pro zaměstnavatelé leckdy nákladní (vysoké odvody, daně, nemocenská, dovolená atd.) Nicméně přestože se automatizace výroby jeví jako dobrá cesta, objevují se otázky ohledně jejího dopadu na zaměstnanost. Očekává se restrukturalizace pracovního trhu, kdy se dříve neefektivní pracovníci nahradí stroji. Z tohoto důvodu skončí povolání jako jsou například prodavačka, kadeřnice, uklízečka atd. Podíl strojů, z ekonomického hlediska kapitálu, na výrobních faktorech firmy se v porovnání s prací výrazně zvýší. Pro zaměstnavatele se stanou důležitými už pouze pracovníci, kteří budou udržovat a spravovat stroje, nikoli dělat jejich práci.
Z některých odhadů a prognóz může leckomu naskočit husí kůže. Například Homi Kharas z Brookings Institution předpovídá, že dítě narozené v roce 2020 nebude mít s velkou pravděpodobností práci. Jak paradoxní, že se v dnešní době stále ještě mluví o nízké natalitě a jejích dopadech na důchodový systém. Někteří lidé si pořád myslí, že jsou děti zárukou jisté ekonomické stability, ale už zapomínají, že možná nebudou mít práci a s ní související možnost odvádět peníze do průběžného systému. A proto se objevují nápady alternativních pracovních míst, kdy budou zaměstnanci pracovat na takzvané podmíněné bázi, kterou momentálně zkouší Uber a TaskRabbit. Pracovníci si sami naplánují svou práci, včetně hodin, které na ní stráví. Podle zprávy Světového ekonomického fóra bude až 65 % dětí, které momentálně navštěvují základní školu, pracovat v alternativních a netradičních zaměstnáních, která ještě neexistují.
Útlum manuální práce, úsvit inteligenceKromě předvídaného rozsahu a rychlosti změn je třeba také zmínit potřebu nových dovedností ze strany budoucí generace, na níž by mělo umět reagovat školství. Vzdělání se pravděpodobně stane luxusním statkem a lidé živící se převážně hlavou se v novém uspořádání světa rozhodně neztratí. Naopak ti, co se živí rukama, či nějakou opakující se a rutinní činností, budou prvními, jichž se mechanizace výroby dotkne. Naopak nejlépe se povede těm, kteří budou moci udržovat nové technologie, tedy vzdělaní v oblasti vědy, techniky, strojírenství a matematiky. Je tedy skutečně povinná maturita z matematiky zbytečná?
Na závěr je třeba připomenout, že veškerý pokrok v dějinách lidstva vznikl na základě snah o větší komfort. Zánik nových pracovních míst tedy bude možná bolestivý, ale nakonec sklidí své ovoce v podobě restrukturalizace a fungujících ekonomik, které přinesou nové příležitosti. Během průmyslové revoluce v letech 1750-1900 se díky novým výdobytkům, jako jsou parní stroj, telefon, výstavba železnic podařilo změnit dříve agrární společnost v průmyslovou. V letech 1900-1950 vedla elektrická a sériová výroba k větší produktivitě, jejímž vyvrcholením byly informační technologie, bez nichž si dnešní generace už není schopná představit život.
Související
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Ekonomika , technologie , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Roboti
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě