Trump vychladl? USA zvou Čínu k dalším obchodním rozhovorům

Washington/Peking - Spojené státy pozvaly Čínu k novému kolu obchodních rozhovorů. Zprávu, kterou přinesl list The Wall Street Journal, potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Čína pozvánku obdržela a vítá ji, uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Naděje na zmírnění napětí ve vztazích mezi oběma největšími světovými ekonomikami přichází poté, co americký prezident Donald Trump veřejně pohrozil, že zostří obchodní válku s Čínou dalším rozšířením cel na čínské zboží.

Obnovení obchodních jednání s Čínou navrhl americký ministr financí Steven Mnuchin. Existují náznaky, že čínské vedení je takovým rozhovorům nakloněno, řekl Kudlow ve středečním rozhovoru s televizní sítí Fox Business Network.

"Myslím, že většina z nás je toho názoru, že je lepší spolu mluvit než nemluvit, a čínská vláda jednat chce," uvedl Kudlow. Podle zdrojů agentury Reuters obdržel Mnuchinovu pozvánku k rozhovorům v příštích týdnech mimo jiné i čínský vicepremiér Liou Che. Mluvčí čínského ministerstva obchodu dnes podle agentury Reuters uvedl, že obě strany byly ohledně obchodních vztahů v neustálém kontaktu a že aktuálně probírají detaily budoucích rozhovorů.

Trump vyjádřil minulý týden ochotu zavést kromě již předem avizovaných cel na čínské zboží v celkové roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) ještě další protičínská cla, tentokrát na zboží v roční hodnotě 267 miliard dolarů. Cly by tak mohl být zatížen prakticky veškerý dovoz z Číny do USA. Čína oznámila, že zavede protiopatření. V současnosti platí americká cla na dovážené čínské zboží v celkové roční hodnotě 50 miliard dolarů a současně cla na dovoz oceli a hliníku.

Některé americké firmy kvůli obavám z napětí v mezinárodních obchodních vztazích omezují či odkládají investice, upozornila ve středu americká centrální banka (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha.

Americko-čínskou obchodní válkou se cítí být zasaženy dvě třetiny amerických firem podnikajících v Číně. Podle agentury AP to dnes uvedly dvě americké obchodní komory působící v Číně, které zároveň vyzvaly Peking a Washington k dalšímu jednání.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Steven Mnuchin Donald Trump Ekonomika clo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy