Sankce USA dusí íránskou ekonomiku, už vypukla rajčatová krize

Rajčatový protlak obvykle nebývá ukazatelem stavu ekonomiky, v Íránu ale patří k základním potravinám a lidé ho teď horečně skupují. Jak píše agentura Reuters, vypovídá to mnohé o dopadu obnovených amerických sankcí na íránskou ekonomiku.

I když Írán dokáže potřebné množství protlaku vyrobit ze své hojné domácí sklizně rajčat, sankce, jejichž první vlnu americký prezident Donald Trump spustil v srpnu, do zásobování vnesly zmatek. Protože hodnota domácí měny rijál klesla od začátku roku o 70 procent, je nedostatek deviz, a vývoz úrody je tudíž výhodnější než domácí prodej.

V některých obchodech prodávají protlak v omezeném množství, jinde je vyprodáno. Vláda zakázala export rajčat ve snaze zbrzdit ekonomické výkyvy, které vyvolávají protesty veřejnosti a kritiku vlády. Vládní intervence ale nefunguje.

"Ze země stále odjíždějí nákladní auta s rajčaty, zejména do Iráku. Nahoře na korbách jsou krabice s rajčaty ze skleníků, ale pod nimi normální rajčata," říká Mohammad Mír Razaví ze svazu výrobců konzervovaných potravin. Zákaz vývozu se totiž netýká skleníkové produkce.

Ve druhé vlně sankcí, která přijde na řadu v listopadu, dojde na vývoz ropy. Někteří Íránci se obávají, že na ekonomiku to bude mít horší dopad než těžké sankční období z let 2012-2015. "Začíná panovat názor, že nastane ekonomické strádání podobné tomu za irácko-íránské války" v 80. letech, řekl íránský ekonom Mehrdád Emádí.

Zvyšování cen se týká nejrůznějšího sortimentu, hlavně importovaného zboží, jako jsou mobily a další elektronika, ale i základních potravin. Láhev mléka, která loni stála 15.000 rijálů, se nyní prodává za 36.000. V březnu stála 800gramová plechovka rajského protlaku v Teheránu 60.000 rijálů, ale teď je za 180.000. Rajčata jsou ve srovnání s loňskem pětkrát dražší.

Íránci se snaží udělat si zásoby, ale na některých obchodech visí upozornění, že se protlak prodává jen po dvou plechovkách na osobu. Internetoví prodejci hlásí vyprodaných devět značek a zbylé prý také brzy dojdou. Zato v iráckém městě Nadžaf je protlaku dovezeného z Íránu spousta.

Součástí problému je čtyřnásobná cena plechovek, v nichž se pasta prodává, říká Mír Razaví. Obchodníci, kteří dovážejí materiál na výrobu plechovek se snaží nakoupit dolary v málo používaném oficiálním kurzu 1:42.000 rijálům. Úřady ale chtějí, aby nakupovali dráž, což zpomaluje dodávky materiálu do továren.

Vláda se snaží růstu cen bránit a vyzývá obchodníky, aby nezdražovali. Někteří prodejci raději prodej úplně zastaví a čekají, že se ceny znovu zvednou.

Írán je vývozcem ropy s rozmanitou ekonomikou a dokázal, že jeho zemědělství, výroba i obchod dokážou přežít dlouhé války i sankce. Index teheránské akciové burzy už letos vzrostl o 83 procent a zvedly se i ceny městských nemovitostí, protože Íránci raději úspory investují do nemovitého majetku, než aby je drželi v rijálu, který ztrácí na hodnotě. Koncem loňského roku se prodával na neoficiálním trhu v kurzu 42.890 za dolar, teď je to 145.000 za dolar. Banky a penzijní fondy se potýkají s masivním dluhem. Podle Emádího je už ekonomika v recesi, která se může v příštích měsících prohloubit.

Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu letos íránská ekonomika vykáže pokles o 1,5 procenta a v příštím roce hrubý domácí produkt klesne dokonce o 3,6 procenta. Teprve pak se má pomalu začít zotavovat. V roce 2012 byl ekonomický propad sedmiprocentní, za irácko-íránské války se ekonomika propadla o čtvrtinu.

Do jaké míry se bude nynější recese podobat těm předchozím, bude záviset na tom, jak se USA podaří přimět ostatní země omezit obchodování s íránskou ropou i ostatními komoditami. Spojené státy oznámily, že sankce budou přísnější něž ty z let 2012-2015.

Emádí řekl, že pokud se evropským státům podaří vytvořit zvláštní platební systém, který umožní v obchodování s Íránem pokračovat, a pokud Teherán zasáhne proti všudypřítomné korupci, může se ekonomika začít zvedat už příští rok.

Související

Více souvisejících

Írán sankce USA (Spojené státy americké) Ekonomika Zelenina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy