Saúdové podepsali dohody za 50 miliard dolarů. "Davos v poušti" mnoho firem bojkotovalo

Saúdská Arábie podepsala na investiční konferenci Future Investment Initiative (FII) v Rijádu dohody v hodnotě 50 miliard dolarů (1,12 bilionu Kč). Podle saúdské státní televize jsou mezi signatáři společnosti Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes. Třídenní konference, která dnes začala a která je označovaná za pouštní Davos, se měli účastnit představitelé ze 140 firem, zhruba 40 jich ale odřeklo kvůli vraždě saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího.

Země podepsala celkem 25 dohod o investicích do ropného a plynárenského sektoru a infrastruktury s firmami jako Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes. Největší saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco uzavřela 15 předběžných dohod, tzv. memorand o porozumění, v celkové hodnotě 34 miliard USD.

Cílem FII, která je duchovním dítětem korunního prince Muhammada bin Salmána, je získat zahraniční investice a podpořit tvorbu zoufale potřebných pracovních míst. V loňském roce konference dostala zemi na výsluní zájmu světových podnikatelů, letos se ale mnoho jednotlivců a organizací rozhodlo kvůli Chášukdžímu akci bojkotovat.

Korunní princ dorazil na konferenci později, protože se spolu s králem Salmánem v paláci setkal a kondoloval synovi a bratrovi zabitého novináře Chášukdžího. Mnoho z 2000 účastníků mu po jeho příchodu zatleskalo. Princ novinářům řekl, že je spokojen a označil konferenci za skvělou.

V posledních dnech účast odřekli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie, šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová či britský miliardář Richard Branson nebo americký technologický investor Steve Case. Přestože americký ministr financí Steven Mnuchin se konference nezúčastnil, v pondělí se v Rijádu sešel s korunním princem bin Salmánem.

Nejvyšší představitelé některých západních bank a firem sice odřekli svoji účast na konferenci kvůli obavám, že by mohly přijít o významné obchody, však firmy poslaly do Rijádu alespoň vedoucí pracovníky na nižších úrovních. Na to upozornil i zpravodaj BBC pro Blízký východ Sebastian Usher. Podle něj jsou jednání mezi delegáty pragmatické, protože v Saúdské Arábii je v sázce ohromná budoucnost a překážka v podobě kauzy Chášukdží - jakkoli je šokující - bude nakonec překonána.

Největší delegaci vyslalo do Saúdské Arábie Rusko, v čele s šéfem státního investičního fondu RDIF Kirillem Dmitrijevem. Ten uvedl, že Chášukdžího smrt je třeba vyšetřit a potrestat viníka, nelze ale ignorovat snahy země o hospodářské a sociální reformy. "Reformy Saúdské Arábie jsou důležité a stojí za to je podpořit," řekl agentuře Reuters.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Ekonomika Džamál Chášakdží (novinář) Future Investment Initiative (FII)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy