Kauza firmy Huawei zaměstnává světovou politiku. Čína podnikala kyberútoky?

Zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei a údajné praktiky společnosti začínají po finančních trzích zaměstnávat i světové politiky. Zatímco kanadský premiér politický motiv zatčení popřel, ruský ministr zahraničí akt označil za ukázku arogance zahraniční politiky Spojených států. Eurokomisař pro digitální trh zmínil nebezpečí možného napojení Huawei na čínské tajné služby. Japonsko a Británie chystají opatření, která mají případné průmyslové špionáži ze strany čínských technologických firem zamezit. Informují o tom světové agentury a list Financial Times.

Obavy z nebezpečí hrozícího evropskému průmyslu ze strany Huawei a dalších čínských firem dnes vyjádřil komisař EU pro digitální trh Andrus Ansip. "Před těmito firmami se musíme mít na pozoru," řekl dnes na tiskové konferenci v Bruselu. Dodal, že se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami. Podle něj vyrábějí čipy, které dokážou "získat naše tajemství".

Japonsko se chystá vyloučit z vládních nákupů příslušenství dodávané Huawei a firmou ZTE. Podle zdrojů agentury Reuters a japonského deníku Jomiuri tokijská vláda plánuje upravit odpovídajícím způsobem podmínky výběrových řízení. Následuje tak rozhodnutí Washingtonu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyjádřil ze zprávy o chystaných opatřeních Japonska obavy. Mluvčí japonského kabinetu ji odmítl komentovat, dodal ale, že jeho země úzce komunikuje se Spojenými státy v celé řadě témat, včetně kybernetické bezpečnosti. Podle zdrojů Reuters vláda nehodlá jména obou firem přímo zmínit, se změnou pravidel ale má přijít už v pondělí.

Společnost Huawei, jež je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě, již ztratila přístup na americký trh. Austrálie a Nový Zéland jí neumožnily podílet se na výstavbě bezdrátové sítě 5G. Huawei opakovaně zdůrazňuje, že Peking na ni nemá žádný vliv.

Arrest of #Huawei exec has nothing to do with a trade war with #ChinaIt’s an action by federal prosecutors for alleged violations of law,not leverage in a trade dispute. And unlike China,she will have the presumption of innocence until proven otherwise https://t.co/lBNnCsfzvd

— Marco Rubio (@marcorubio) 6. prosince 2018

Washington nyní žádá vydání finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou, která byla v sobotu zatčena v Kanadě. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Čínská média viní USA, že se tak snaží potlačit globální expanzi Huawei.

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odmítl, že by jeho vláda měla na zatčení vysoké manažerky firmy podíl. Za ukázku "arogantní" zahraniční politiky USA dnes označil zatčení finanční ředitelky Huawei v Kanadě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Washington tak podle něj prosazuje své zákony mimo vlastní jurisdikci.

Huawei nicméně učinila ústupek Británii. Podle dnešních informací listu Financial Times souhlasila po schůzce se zástupci britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) se sérií technických úprav, jejichž cílem je změnit její praktiky ve Spojeném království.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei ZTE (čínská firma) Japonsko Čína USA (Spojené státy americké) Meng Wan-čou (Huawei) Kybernetická bezpečnost Justin Trudeau Kanada internet

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy