Kauza firmy Huawei zaměstnává světovou politiku. Čína podnikala kyberútoky?

Zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei a údajné praktiky společnosti začínají po finančních trzích zaměstnávat i světové politiky. Zatímco kanadský premiér politický motiv zatčení popřel, ruský ministr zahraničí akt označil za ukázku arogance zahraniční politiky Spojených států. Eurokomisař pro digitální trh zmínil nebezpečí možného napojení Huawei na čínské tajné služby. Japonsko a Británie chystají opatření, která mají případné průmyslové špionáži ze strany čínských technologických firem zamezit. Informují o tom světové agentury a list Financial Times.

Obavy z nebezpečí hrozícího evropskému průmyslu ze strany Huawei a dalších čínských firem dnes vyjádřil komisař EU pro digitální trh Andrus Ansip. "Před těmito firmami se musíme mít na pozoru," řekl dnes na tiskové konferenci v Bruselu. Dodal, že se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami. Podle něj vyrábějí čipy, které dokážou "získat naše tajemství".

Japonsko se chystá vyloučit z vládních nákupů příslušenství dodávané Huawei a firmou ZTE. Podle zdrojů agentury Reuters a japonského deníku Jomiuri tokijská vláda plánuje upravit odpovídajícím způsobem podmínky výběrových řízení. Následuje tak rozhodnutí Washingtonu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyjádřil ze zprávy o chystaných opatřeních Japonska obavy. Mluvčí japonského kabinetu ji odmítl komentovat, dodal ale, že jeho země úzce komunikuje se Spojenými státy v celé řadě témat, včetně kybernetické bezpečnosti. Podle zdrojů Reuters vláda nehodlá jména obou firem přímo zmínit, se změnou pravidel ale má přijít už v pondělí.

Společnost Huawei, jež je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě, již ztratila přístup na americký trh. Austrálie a Nový Zéland jí neumožnily podílet se na výstavbě bezdrátové sítě 5G. Huawei opakovaně zdůrazňuje, že Peking na ni nemá žádný vliv.

Arrest of #Huawei exec has nothing to do with a trade war with #ChinaIt’s an action by federal prosecutors for alleged violations of law,not leverage in a trade dispute. And unlike China,she will have the presumption of innocence until proven otherwise https://t.co/lBNnCsfzvd

— Marco Rubio (@marcorubio) 6. prosince 2018

Washington nyní žádá vydání finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou, která byla v sobotu zatčena v Kanadě. V USA je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Čínská média viní USA, že se tak snaží potlačit globální expanzi Huawei.

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odmítl, že by jeho vláda měla na zatčení vysoké manažerky firmy podíl. Za ukázku "arogantní" zahraniční politiky USA dnes označil zatčení finanční ředitelky Huawei v Kanadě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Washington tak podle něj prosazuje své zákony mimo vlastní jurisdikci.

Huawei nicméně učinila ústupek Británii. Podle dnešních informací listu Financial Times souhlasila po schůzce se zástupci britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti (NCSC) se sérií technických úprav, jejichž cílem je změnit její praktiky ve Spojeném království.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei ZTE (čínská firma) Japonsko Čína USA (Spojené státy americké) Meng Wan-čou (Huawei) Kybernetická bezpečnost Justin Trudeau Kanada internet

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy