Blíží se ekonomická krize? Ředitelé světových firem ztrácejí optimismus

Podle průzkumu poradenské společnosti PwC očekávají v roce 2019 tři z deseti oslovených generálních ředitelů (29 %) zpomalení růstu. To je nejvíc od roku 2013. V minulém roce předpovídalo takový vývoj jen 5 % dotázaných.

Výsledky průzkumu byly představeny na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Společnost PwC zpovídala již po dvaadvacáté více než 1300 generálních ředitelů z celého světa. Ti se nejčastěji obávají nadměrné regulace, politické nestability, poklesu růstu HDP a nedostatku kvalifikovaných pracovníků v oboru zpracování dat a umělé inteligence.

V pozitivní vývoj světové ekonomiky věří pouze 42 % generálních ředitelů, v loňském roce to přitom bylo 57 %. Počet „pesimistů“ stoupl meziročně o 25 %. Nejčastěji tento názor sdílejí lídři ze Středního východu a Severní Ameriky. Podle společnosti PwC to lze částečně vysvětlit narůstajícím napětím v oblasti obchodu.

„Počet generálních ředitelů, kteří se domnívají, že ekonomika letos neporoste, je v porovnání s rokem 2018 vyšší v každém zkoumaném regionu,“ upřesnil výsledky Jiří Moser, řídící partner PwC ČR. „Dotázaní lídři také vyjadřují nižší důvěru v růst návratnosti zisku jejich společnosti, a to jak v krátkodobém, tak ve střednědobém výhledu.“

Zásadním faktorem, který může za zpomalení ekonomiky, je podle oslovených ředitelů především sílící populismus a nacionalismus. S tím souvisejí konkrétní ekonomické hrozby, jako jsou obchodní konflikty, protekcionismus nebo kybernetická bezpečnost. Ty letos na prvních příčkách vystřídaly vloni dominující obavy z klimatických změn nebo terorismu. Vůbec největší ohrožení pro růst obchodu vidí ředitelé v přílišné národní regulaci.

Podle Boba Moritze, globálního ředitele PwC, cítí „generální ředitelé nejistotu a mají obavy z vývoje světové ekonomiky vzhledem ke vzrůstajícímu obchodnímu napětí a protekcionismu.“

Respondenti si také častěji stěžovali na nedostatek kvalitních zaměstnanců. Oproti roku 2012 vzrostl o 19 % počet generálních ředitelů, kteří obtížně shánějí nové pracovníky. Celkem 62 % dnes považuje nábor vhodných uchazečů za obtížnější.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 1378 ředitelů z 91 světových zemí, zkoumal také možnosti expanze firem na zahraniční trhy. Jako nejlukrativnější se z tohoto hlediska ukázaly Spojené státy americké následované Čínou. Oproti loňskému roku by však do těchto zemí expandovalo méně generálních ředitelů.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Ekonomická krize krize zahraniční obchod

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy