EU dala na černou listinu 23 zemí: Financují terorismus a perou špinavé peníze

Saúdskou Arábii, Severní Koreu, Pákistán či Americké Panenské ostrovy zařadila dnes Evropská komise (EK) na nový seznam 23 států, u nichž vidí strategické mezery v pravidlech proti praní špinavých peněz či financování terorismu. Evropské banky a další finanční instituce tak budou pečlivěji kontrolovat finanční operace se zákazníky či finančními domy v těchto státech ve snaze o co nejlepší identifikaci podezřelých finančních toků.

"Ustavili jsme nejpřísnější standardy pravidel proti praní špinavých peněz na světě. Je ale třeba zajistit, že do našeho finančního systému nenajdou cestu špinavé peníze z jiných zemí," upozornila dnes novináře komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Evropa je podle ní otevřená pro podnikání, není ale "naivní" a je odhodlaná svůj finanční systém bránit.

Špinavé peníze jsou podle komisařky zásadní pro organizovaný zločin i terorismus. Jourová dnes vyzvala státy ze seznamu, aby své nedostatky v této oblasti urychleně odstranily, komise je jim v tom podle Jourové připravena pomoci. Komisařka zdůraznila, že nový soupis není sankčním seznamem.

We've identified 23 third countries with weak rules against anti-money laundering and terrorist financing.This is a warning to the financial sector to use extra caution when dealing with transactions from these countries. https://t.co/7qSs2g1Qqr #EUprotects pic.twitter.com/3oQr0eq7wd

— European Commission ?? (@EU_Commission) 13. února 2019

Dnes zveřejněný seznam není identický s takzvanou černou listinou zemí, které nespolupracují v daňové oblasti. Ačkoliv některé státy figurují na obou, mají oba soupisy různou metodiku i cíle. Černá listina týkající se daní zahrnuje státy, které nedodržují mezinárodní daňová pravidla a u její podoby mají hlavní slovo členské země EU.

Seznam související s praním špinavých peněz vznikl na základě podrobné analýzy celkem 54 zemí, které komise posuzovala od listopadu loňského roku. Posuzovány byly například jejich trestní sankce za praní špinavých peněz či financování terorismu, kvalita pravidel a požadavků na kontroly finančních toků v bankách, pravidla pro oznamování zjištěných podezřelých případů a míra mezinárodní spolupráce v této oblasti.

Na celkem 12 z těch zemí, které se ocitly na unijním seznamu, upozorňuje také organizace Finanční akční výbor, založená z iniciativy zemí skupiny G7 právě s cílem boje proti praní špinavých peněz.

Dnešní seznam komise předkládá členským zemím EU a Evropskému parlamentu (EP), které mají měsíc na to, aby jej potvrdily. Komise bude dál monitorovat situaci v zemích ze seznamu, který hodlá následně odpovídajícím způsobem upravovat.

V tiskové zprávě dnes EK připomněla, že boj s praním špinavých peněz a financováním terorismu jsou její priority. Evropský právní rámec v tomto ohledu posílilo přijetí čtvrté a páté směrnice proti praní špinavých peněz v letech 2015 a 2018.

Seznam zemí, které dnes EK zařadila na soupis států kvůli mezerám v pravidlech proti praní špinavých peněz a financování terorismu:

Afghánistán

Americká Samoa

Americké Panenské ostrovy

Bahamské ostrovy

Botswana

Ethiopie

Ghana

Guam

Írán

Irák

Jemen

KLDR

Libye

Nigerie

Pákistán

Panama

Puerto Rico

Samoa

Saúdská Arábie

Srí Lanka

Sýrie

Trinidad a Tobago

Tunisko

Související

Andrej Babiš

Babiš opět odmítl, že by pral peníze. Bartošovi hrozí žalobou

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s informacemi z Pandora Papers odmítl, že by pral peníze. Pokud šéf Pirátů Ivan Bartoš nepřestane s takovými výroky, budu ho žalovat, řekl novinářům před odletem do Slovinska na summit lídrů Evropské unie a západního Balkánu.

Více souvisejících

praní špinavých peněz evropská komise Věra Jourová Ekonomika Saúdská Arábie Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy