Krize přichází? Amerika se poprvé po deseti letech dostává do recese

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. To posiluje obavy z možného ekonomického poklesu a zvyšuje možnost, že centrální banka USA (Fed) bude muset snížit úrokové sazby, uvedla agentura Bloomberg.

Rozdíl ve výnosech dluhopisů sleduje výnosová křivka, která ukazuje, jak se mění úrokový výnos podle doby splatnosti. Když investoři čekají zdravou ekonomiku, výnosová křivka stoupá, protože ti, kteří souhlasí s tím, že půjčí vládě na delší dobu, jsou kompenzování vyššími úroky než ti, kteří půjčí peníze jen na několik měsíců. Obvyklý vzestupný tvar se však může změnit, když se investoři začnou obávat poklesu ekonomiky.

Podle údajů Refinitiv TradeWeb výnos desetiletých státních pokladničních poukázek činil 2,434 procenta. Výnos tříměsíčních pak 2,462 procenta. Poprvé od roku 2007 se toto rozpětí ocitlo v negativním pásmu. Obrat do záporných hodnot je považován za spolehlivou předzvěst recese.

Měnový výbor Fedu ve středu snížil odhad růstu ekonomiky a také změnil plány na další vývoj úroků, když oznámil, že v letošním roce nepočítá s dalším zvýšením úrokových sazeb. Koncem loňského roku přitom naznačil, že by úroky mohly letos vzrůst dvakrát. Obchodníci vzali tento posun jako pokyn k úpravě svých pozic, aby odpovídaly tomu, že Fed uvolní měnovou politiku. Nyní počítají do konce roku 2020 se snížením úroků a dávají šanci jedna ku dvěma, že pokles přijde letos.

"Vypadá to, že obavy z globálního zpomalení byly potvrzeny a trh začíná počítat s uvolňováním měnové politiky Fedu, případně v budoucnu s recesí," uvedla analytička Charles Schwab & co. Kathy Jonesová.

Růst výnosu krátkodobých dluhopisů nad výnos dlouhodobých je často považován za předzvěst recese, přestože analytici upozorňují, že inverze některých částí výnosové křivky je důležitější. Stratég BMO Capital Markets Jon Hill severu CNBC řekl, že právě rozdíl mezi tříměsíčními a desetiletými dluhopisy je považován za důležitý, protože Fed učinil mnoho průzkumů, jak nejlépe předpovídat budoucí recesi, a zjistil, že právě tento ukazatel je jedním z nejvhodnějších. Ukazatel sice ještě nepotvrzuje recesi, výzkumy však ukazují, že je zde 30procentní šance na recesi v příštích 12 měsících.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Recese USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy