Střední třída chudne. Hrozí kolaps demokracie, varuje OECD

Kupní síla střední třídy se v uplynulých 30 letech snížila v celém západním světě. Její příslušníci doplácejí na rostoucí ceny bydlení, dražší zdravotnictví a školství. Klesá i jejich zastoupení ve společnosti. Zjistila to nejnovější ekonomická studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), z níž cituje agentura Reuters. Střední třída bývá tradičně považovaná za pilíř demokracie a tento vývoj by ji podle autorů studie mohl přimět k podpoře antisystémových stran.

Studie označuje jako střední třídu domácnosti, jejichž příjem se pohybuje mezi 75 a 200 procenty mediánu v zemi. Od roku 1980 do dnešních dnů se jejich podíl v Evropě a Severní a Latinské Americe snížil na 61 z dřívějších 64 procent, píše se ve zprávě s názvem "Pod tlakem: střední třída se ztenčuje". K úbytku zástupců středních tříd dochází v každé generaci.

The middle classes in developed nations are under pressure from stagnant income growth, rising costs and unstable jobs — and this risks fuelling political instability, the OECD warns. https://t.co/dQXMsYaxvG pic.twitter.com/2hX2b50Ak8

— FT Data (@ftdata) 11. dubna 2019

Mezi příslušníky takzvaných babyboomers narozených v letech 1942 až 1964 jich ke střední třídě patřilo v období, kdy jim bylo kolem dvaceti let, 68 procent. V řadách mileniálů narozených v letech 1983 až 2002 už jich je jen 60 procent.

Na vině jsou podle studie stagnující příjmy středních tříd. V uplynulých 30 letech vzrostl jejich medián o třetinu méně než průměrný příjem deseti procent nejbohatších.

Životní náklady se zato zvyšovaly mnohem rychleji. Jen ceny bydlení podle OECD v uplynulých dvaceti letech rostly třikrát rychleji než mediánový příjem domácností. Ty musely vynakládat více peněz i na vzdělání a zdravotní péči.

Pracující zároveň čelili rostoucí nejistotě zaměstnání, která se nyní ještě zvyšuje kvůli hrozbě automatizace. Podle OECD tento trend ohrožuje každé šesté pracovní místo příslušníků středních tříd.

Více než dvacet procent středněpříjmových domácností utrácí více, než vydělá, a čím dál častěji se proto zadlužují. Zhoršující se příjmová nerovnost by pak podle studie mohla ohrozit "jejich důvěru v demokratické instituce."

"Silná a prosperující střední třída je důležitá pro ekonomiku a společnost jako celek," zdůrazňují autoři studie. Nyní však ze všeho nejvíc připomíná "loďku uprostřed rozbouřených vln," jak se o ní vyjádřil generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Jako lék na zlepšení životní úrovně středních tříd autoři studie doporučují investice do vzdělání, častější kolektivní vyjednávání o mzdách, více než práci zdanit kapitál a nemovitosti, zvýšit dědickou daň a daň z příjmu učinit progresivnější.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. 
Ministerstvo financí

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Více souvisejících

oecd Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy