Podezřelý prodej bulharských aktiv ČEZ? Piráti vznesli vážné obvinění

Prodej aktiv energetické společnosti ČEZ v Bulharsku je podezřelý. V dnešní tiskové zprávě to uvedla Česká pirátská strana. Bulharskou finanční skupinu Eurohold, se kterou nyní ČEZ exkluzivně jedná, označují Piráti za pochybnou. ČEZ i Eurohold tvrzení odmítají. Energetická firma tvrdí, že Eurohold prošel z její strany důkladným prověřením. Eurohold uvedl, že je investiční skupinou dlouhodobě podnikající na mnoha evropských trzích

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek minulý pátek podal písemnou interpelaci premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), ve které žádá projednání deseti otázek týkajících se projednání prodeje na valné hromadě firmy, která se uskuteční 26. června. Prostřednictvím ministerstva financí je stát majoritním vlastníkem firmy, když vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání resortu.

Michálka mimo jiné zajímá, jakým způsobem Eurohold doložil případné financování nákupu nebo zda může ČEZ vyvrátit, že vliv na prodej má český miliardář a majitel realitní skupiny CPI Property Group Radovan Vítek. Piráti tvrdí, že jejich analytický tým zjistil, že ve vlastnické struktuře Euroholdu dříve působila společnost, jejímž jednatelem byl právě Vítek.

Upozornili jsme dnes na pripravovanou privatizaci bulharskych aktiv CEZu, ktera probiha bez vyberoveho rizeni firme napojene na bulharskou mafii, za cenu o 2 mld. nizsi, nez jsme historicky dostali od firmy z Velke Britanie. Zaslali jsme Babisovi otazky, na co se ma ptat CEZu.

— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) 16. května 2019

"Skupina ČEZ začala před několika týdny exkluzivně jednat o prodeji se společností Eurohold, aniž by se uskutečnilo standardní výběrové řízení a ačkoliv společnost Eurohold nemá v oblasti energetiky žádné zkušenosti - zabývá se pojištěním, leasingem a prodejem aut," uvedl dnes Michálek.

Předseda dozorčí rady Euroholdu Assen Christov ČTK řekl, že Vítek ve vlastnické struktuře Euroholdu není, přímo ani nepřímo, ani se podle vědomostí Euroholdu na transakci na žádné straně nepodílí. Připustil, že Vítek byl v minulosti společníkem společnosti Alfa Euractive, která podle Pirátů dříve Eurohold vlastnila. Christov tvrdí, že od roku 1999 je jediným akcionářem této firmy on sám a společně s dalšími dvěma muži vlastní 53 procent v Euroholdu.

Eurohold je podle něj investiční skupinou, která se zaměřuje na správu investic v různých oborech podnikání. "Pro každou investici přitom sestavuje vždy konkrétní manažerský tým ze zkušených odborníků na příslušnou oblast. Takový, velmi silný a zkušený tým angažovala i pro bulharská aktiva ČEZ a představí jej veřejně ve chvíli, kdy bude obchod uzavřen," dodal Christov.

Podle mluvčí ČEZ Alice Horákové uskutečňuje firma prodej svých bulharských aktiv prostřednictvím otevřeného výběrového řízení od počátku roku 2017. "Po neúspěšném dotažení transakce se společností Inercom z důvodu obstrukcí ze strany bulharského státu se kromě zájemců, kteří se umístili na dalších místech, objevila i nabídka od společnosti Eurohold. Ta nabídla lepší podmínky než všichni uchazeči v původní soutěži, proto se společnost ČEZ musela tuto nabídkou s péčí řádného hospodáře seriózně zabývat. Kdyby tak neučinila, poškodila by své akcionáře a jednala by v rozporu se zákonem o obchodních korporacích," podotkla Horáková.

ČEZ od loňského prosince vedl jednání o prodeji svých aktiv v Bulharsku paralelně s firmami India Power a Inercom. S Inercomem loni v únoru podepsal smlouvu o prodeji, začátkem dubna ji však česká energetická firma ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharský stát. Závaznou nabídku na koupi bulharských aktiv ČEZ mezitím podal Eurohold.

Do balíku prodávaných firem patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

ČEZ vede také arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. ODS se propadla na třetí místo

Pokud by se parlamentní volby konaly v lednu tohoto roku, hnutí ANO by získalo vítězství se 31,5 procenty hlasů. Na druhém místě by skončili Piráti se ziskem 13 procent a na třetím ODS s 12 procenty. Tato data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se podle tohoto modelu dostalo celkem šest politických stran a hnutí.
Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Bulharsko Eurohold ČEZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy