Obchodní spory ohrožují růst světové ekonomiky, varuje G20

Velká část ministrů financí a šéfů centrálních bank dvaceti největších ekonomik světa (G20), kteří dnes zahájili dvoudenní jednání v japonské Fukuoce, má obavy z eskalace obchodních konfliktů a jejich neblahého vlivu na světový ekonomický růst. Podle agentury Reuters to řekl japonský ministr financí Taró Aso. Zatím ale není jisté, zda tato obava bude součástí jejich společného nedělního prohlášení. Jeho návrh obsahuje i závazek zemí G20, že se budou snažit vyřešit spor o zdanění velkých internetových firem.

"Světová ekonomika bude ve druhé polovině roku silnější, ačkoliv rizika přetrvávají," uvedl ministr financí hostující země Aso. "Důvěra v trhy bude poškozena, dokud nebude jisté, zda Spojené státy a Čína dokáží vyřešit své obchodní spory," dodal japonský ministr.

Podle agentury Reuters návrh závěrečného prohlášení obsahuje varování, že napětí ve světových obchodních vztazích ohrožuje očekávaný ekonomický růst v letošním a příštím roce. Věta je ale podle Reuters v hranaté závorce, což znamená, že o ní zatím nepanuje shoda.

"Potvrzujeme závěry našich lídrů ohledně obchodu ze summitu v Buenos Aires a uznáváme naléhavou potřebu obchodní napětí řešit," uvádí se rovněž v návrhu podle Reuters. Na summitu v argentinské metropoli se koncem loňského roku řešila zejména obchodní válka mezi USA a Čínou, která bude zřejmě i tématem summitu G20 v japonské Ósace koncem června.

Na dnešním jednání ve Fukuoce hovořili ministři financí a šéfové centrálních bank podle agentury Reuters také o sporu ohledně velkých internetových firem, jako jsou například Facebook, Google, Amazon, které neplatí daně v zemích, kde spotřebitelé využívají jejich služby. Mnohé takové firmy snižují své daňové břemeno tím, že se registrují v zemích s nižší daňovou zátěží. Návrh prohlášení z Fukuoky obsahuje závazek zemí G20, že se budou snažit do konce příštího roku shodnout na řešení tohoto problému.

Zejména Británie a Francie se snaží zamezit internetovým gigangtům, aby přesouvali své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží. Paříž a Londýn proto navrhují "digitální daň". Proti jsou ale Spojené státy, mnozí internetoví giganti jsou totiž právě americké firmy. Obavu z digitálních daní zopakoval dnes v Japonsku americký ministr financí Steven Mnuchin.

Zástupci skupiny G20 debatovali podle agentury Reuters o dvou pilířích návrhu řešení zdaňování velkých internetových firem. První z nich se týká zdanění firmy v té zemi, kde poskytuje služby, i když registrována je jinde. Druhý návrh se týká zavedení společné minimální daně pro takové firmy.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika G20

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy