Zisk Hyundai vzrostl nejvíce za sedm let, roste zájem o nové modely

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor Co. vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 31,2 procenta na 919,3 miliardy wonů (17,8 miliardy Kč). Procentní růst zisku byl nejvyšší za sedm let díky slabší domácí měně, která zvýšily zisky z USA, a novým modelům. Uvedla to automobilka v dnešním prohlášení.

Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Refinitiv, kteří čekali zisk 1,03 bilionu wonů. Provozní zisk se zvýšil o 30,2 procenta na 1,24 bilionu wonů a příjmy stouply o 9,1 procenta na 26,97 bilionu wonů.

Solidní výkon na domácím trhu a v USA pomohl vykompenzovat pokles prodeje v Číně, kde zpomalující růst ekonomiky, obchodní válka s USA a nedostatek konkurenceschopných modelů přiměly automobilku na počátku roku pozastavit výrobu ve své nejstarší továrně.

Jihokorejský won letos oslabil vůči americkému dolaru o 5,5 procenta, což je nejvyšší propad z asijským měn. Pokles wonu zvyšuje konkurenceschopnost jihokorejského vývozu, protože zlevňuje jihokorejské zboží v zahraničí a zvyšuje hodnotu příjmů ze zahraničí při přepočtu na domácí měnu.

Automobilce se také dařilo na domácím trhu, hlavně díky novým modelům. Zájem o modely jako SUV Palisade a sedan Sonata pomohl k růstu prodeje doma o 8,1 procenta, zatímco u velkých zahraničních konkurentů prodej slábl. Hyundai plánuje prodej modelu Palisade také v USA.

Analytici však varují, že zisk by mohl oslabit, protože odbory v Jižní Koreji hrozí Hyundai stávkou kvůli mzdám. Stávka by mohly pozastavit dodávky některých modelů, jako SUV Palisade, a to na domácí trh i do zahraničí. Odbory mají o stávce hlasovat příští pondělí. Dlouhodobý spor by mohl mít větší dopad na tržby a zisk v letošním roce, protože na rozdíl od minulých tří až čtyř let pomalého růstu je letošní prodej nových modelů vysoký, napsala agentura Reuters.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou firmou Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Společnost Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a letos v květnu zde vyrobila jubilejní třímiliontý vůz. Loni zisk automobilky v ČR stoupl o 7,9 procenta na 7,22 miliardy korun.

Související

Sídlo společnosti Siemens

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací centra zatím vesměs nepřipravují. Důvodem je podle nich to, že nemají dostatek informací o procesu vakcinace ani samotnou vakcínu. Své zaměstnance řada z nich testuje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými podniky.

Více souvisejících

hyundai automobilový průmysl Ekonomika Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy