Čínská společnost Huawei Technologies představila vlastní operační systém nazvaný Harmony, je určen pro chytré telefony a další přístroje. Huawei se k jeho vývoji odhodlal, neboť americké obchodní restrikce z letošního května by mohly firmě znemožnit přístup k americkým technologiím, včetně operačního systému Android.
Huawei ve svých chytrých telefonech hodlá Android využívat i nadále, nový software bude postupně zavádět v dalších zařízeních, jako jsou chytré hodinky nebo přístroje pro virtuální realitu.
Nový operační systém je součástí snah čínské firmy vyvinou vlastní technologie, od čipů až po software, a kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou tak snížit závislost na firmách z USA.
Huawei o svém softwaru zatím poskytl jen málo informací. To vyvolalo spekulace, jak rychle a efektivně by mohl být schopen najít alternativu k Androidu.
"Operační systém Harmony se úplné liší od Androidu a iOS," řekl šéf spotřebitelské obchodní skupiny Huawei Richard Yu. Odkazoval tak na operační systémy vyvinuté společnostmi Google a Apple.
První přístroj s novým operačním systémem Harmony, v čínštině Chung-meng, představí firma v sobotu. Bude to televize Honor. V dalších přístrojích hodlá operační systém zavádět postupně do roku 2022. V případě potřeby je Huawei schopen začít používat operační systém okamžitě.
Huawei začal na novém operačním systému pracovat už před dvěma lety. Nový systém je takzvaný open source, tedy otevřený software. Má za cíl být bezpečnější a efektivnější než ty, které jsou nyní na trhu.
Otevřený software znamená, že ho teoreticky budou moci používat i další výrobci přístrojů a aplikace pro něj mohou vytvářet i vývojáři z venku, tedy nejen ti, kteří pracují pro Huawei. Pro úspěch operačního systému je důležité, aby měl mnoho užitečných aplikací. Yu prohlásil, že velký zájem o používání operačního systému Harmony má "mnoho" výrobců, jejich názvy však neuvedl.
Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené s vývojem softwaru, nebyl operační systém Harmony vyvinut jako konkurent Androidu. Je spíše jako jiný operační systém Googlu - Fuchsia. To je otevřený operační systém vyvinutý pro různé přístroje, od chytrých telefonů až po internet věcí, jak se označují přístroje a spotřebiče, které je možné připojit k internetu.
Yu během svého vystoupení systém Fuchsia několikrát zmínil. Prohlásil, že cílem je vytvořit jediný software, který bude fungovat ve všech zařízeních, od chytrých telefonů a laptopů, které mají velkou paměť a dostatek energie, až po menší hardware, jako jsou senzory vyžadující řešení s nižší šířkou pásma. Aplikace vyvinuté pro operační systém Harmony pak bude možné používat v různých přístrojích, poznamenala CNBC.
Yu během svého vystoupení ale také poznamenal, že bude pro Huawei kvůli květnovým omezením ze strany Washingtonu obtížné splnit svůj nynější cíl - a sice, že se do konce letošního roku stane největším výrobcem chytrých telefonů podle počtu dodaných přístrojů na trh. Bez těchto omezení by byla firma schopna dodat na trh 300 milionů smartphonů. V prvním pololetí ale na trh dodala jen 118 milionů chytrých telefonů.
Související

Konec Huawei a ZTE v USA: Americký úřad zakázal dovoz nových komunikačních technologií čínských firem

Čínská rozvědka se podle USA snažila ovlivnit vyšetřování firmy Huawei
Huawei , smartphone , Android , mobily , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy
před 23 minutami

Policie pátrá po ženě a ročním dítěti, naposledy je viděli v Praze
včera

Mluvčí Petra Pavla bude na Hradě Markéta Řeháková
včera

Ukrajinská armáda svádí boj o Vuhledar, odráží útoky v Doněcké oblasti
Aktualizováno včera

Pavel by Hladíka jmenoval. Prozradil, proč se rozhodl kandidovat na hlavu státu
včera

Havlíček: Preference hnutí ANO rostou, není důvod zásadně měnit strategii
Aktualizováno včera

Vyhrál občanský kandidát a hodnoty, které reprezentoval, řekl Fiala
Aktualizováno včera

Sledovali jsme ONLINE: Čtvrtým českým prezidentem je Petr Pavel. Do štábu přišla i Čaputová
Aktualizováno včera

Náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí, hodnotí volby světový tisk
včera

Okamura se neobává, že by hnutí ANO přebíralo hlasy SPD
Aktualizováno včera

Babiš uznal porážku ve volbách. Vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru
včera

Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby
Aktualizováno včera

Zeman Pavlovi popřál, aby byl dobrým prezidentem. Reakce nové hlavy státu byla chladná
včera

Babiš cítí rozdělení společnosti, éra jeho špinavé kampaně neskončila
Aktualizováno včera

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině
včera

Co ukázaly výsledky voleb? Pavlovi pomohli voliči Nerudové a Fischera, Babišovi voliči Bašty
včera

Proč podpořili Pavla: Jasná volba od začátku, je jeden z nás a nad nikoho se nepovyšuje, říkají známí Češi pro EZ
včera

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
včera

Analytik vysvětlil, proč Pavel ve volbách zvítězil
včera
Babišovi se v zahraničí nedařilo. V některých zemích nedostal žádný hlas
Petr Pavel v zahraničí zvítězil drtivě. Jeho protikandidát v některých zemích získal jediný nebo vůbec žádný hlas. Například čeští voliči na Slovensku poslali Petra Pavla na Pražský hrad 932 hlasy proti 135 hlasům pro Andreje Babiše.
Zdroj: Jakub Jurek