MMF: Krize v eurozóně může přivést globální ekonomiku do recese

Washington - Kvůli dluhové krizi zažije letos eurozóna ekonomický pokles a další prohloubení krize může dovést celou globální ekonomiku do recese. Varoval před tím Mezinárodní měnový fond v dnešním novém výhledu světové ekonomiky. Odhad celosvětového růstu fond kvůli poklesu v Evropě zhoršil na 3,3 procenta ze zářijové prognózy čtyřprocentního vzestupu.

Výrazná je revize hlavně pro eurozónu, kde fond čeká pokles ekonomiky o půl procenta a návrat do mělké recese. Na podzim fond eurozóně předpovídal růst o 1,1 procenta. MMF nyní upozornil na to, že pokud by eurozóna nechala svou krizi eskalovat, mohl by být globální růst o zhruba dva procentní body nižší, což by znamenalo světovou recesi. Fond definuje globální recesi jako růst nižší než tři procenta, což nastalo naposledy v letech 2008-09. "Hrozí, že již tak slabé oživení světové ekonomiky se zastaví. Svět by se (v případě zhoršení krize v Evropě) mohl zřítit do recese," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci k novému výhledu hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. MMF přitom odmítl politiku drastických úspor, kterou k léčení dluhové krize přijaly země eurozóny pod tlakem Německa. Taková politika podle fondu dál zpomaluje ekonomický růst, což prohlubuje nedůvěru trhů k zemím ohroženým nesplácením svých dluhů. Evropské vlády by se proto podle fondu měly vyhnout extrémním úsporným krokům v podobě omezování výdajů a zvyšování daní a země se zdravější ekonomikou jako Německo by měly "přehodnotit tempo" plánovaných rozpočtových škrtů. V podobném duchu se v pondělí vyjádřila v Berlíně šéfka MMF Christine Lagardeová, uvedla agentura AP. "Nejaktuálnějším úkolem je obnovit důvěru a ukončit krizi v eurozóně podporou ekonomického růstu," napsal MMF ve zprávě. Centrální banky v Evropě by dál měly poskytovat finančnímu sektoru zvýšenou likviditu v situaci, kdy evropské banky omezují úvěrovou aktivitu, aby si doplnily rezervy. Omezování úvěrů evropskými bankami podle fondu letos těžce dolehne na ekonomiky střední a východní Evropy, které jsou na těchto úvěrech do značné míry závislé. Zpomalí to i růst v Asii, protože evropské banky financují značnou část obchodní výměny mezi oběma kontinenty. Měnový fond zásadně změnil pohled na Itálii a Španělsko, které od loňska představují velké riziko prohloubení dluhové krize eura. Obě země podle MMF čekají dva roky hospodářského poklesu, i když ještě v září jim fond předpovídal růst. Itálii podle aktualizované prognózy čeká letos propad o více než dvě procenta. Na největší světovou ekonomiku zatím dluhová krize eurozóny příliš nedoléhá a MMF předpověděl USA pro letošek růst o 1,8 procenta, což je stejný odhad jako loni. Pokud se ale krize v Evropě zhorší, poškodí to Spojené státy i další mimoevropské vyspělé ekonomiky, konstatoval fond. Hospodářský růst ve světě nadále potáhnou hlavně země jihovýchodní Asie, především Čína. Té sice měnový fond rovněž předpovídá zpomalení, ve srovnání s jinými zeměmi ale pouze nepatrné. Ve stabilním růstu by letos i příští rok měla pokračovat rovněž Indie, Rusko nebo některé země Latinské Ameriky.Růst HDP ve vybraných zemích světa (v procentech, v závorkách odhad ze září 2011):  

ZEMĚ/OBLAST

2010

2011

2012*

2013*

Svět

5,2

3,8

3,3 (4,0)

3,9 (4,5)

Vyspělé země

3,2

1,6

1,2 (1,9)

1,9 (2,4)

USA

3,0

1,8

1,8 (1,8)

2,2 (2,5)

Eurozóna

1,9

1,6

-0,5 (1,1)

0,8 (1,5)

Německo

3,6

3,0

0,3 (1,3)

1,5 (1,5)

Francie

1,4

1,6

0,2 (1,4)

1,0 (1,9)

Itálie

1,5

0,4

-2,2 (0,3)

-0,6 (0,5)

Španělsko

-0,1

0,7

-1,7 (1,1)

-0,3 (1,8)

Japonsko

4,4

-0,9

1,7 (2,3)

1,6 (2,0)

Velká Británie

2,1

0,9

0,6 (1,6)

2,0 (2,4)

Kanada

3,2

2,3

1,7 (1,9)

2,0 (2,5)

Střední a východní Evropa

4,5

5,1

1,1 (2,6)

2,4 (3,5)

Společenství nezávislých států

4,6

4,5

3,7 (4,4)

3,8 (4,4)

Rusko

4,0

4,1

3,3 (4,1)

3,5 (4,0)

Čína

10,4

9,2

8,2 (9,0)

8,8 (9,5)

Indie

9,9

7,4

7,0 (7,5)

7,3 (8,1)

Brazílie

7,5

2,9

3,0 (3,6)

4,0 (4,2)

Mexiko

5,4

4,1

3,5 (3,6)

3,5 (3,7)

Zdroj: Mezinárodní měnový fond * prognóza

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Recese

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy