27 milionů lidí žije v otroctví!

Washington - Až 27 milionů lidí žije v otroctví, uvádí zpráva amerického ministerstva zahraničí, kterou ve středu cituje agentura AFP. Česká republika patří mezi země, kde je problém nejméně naléhavý.

Zpráva obsahuje seznam zemí rozdělených do skupin podle situace znevolněných lidí.

Česká republika je mezi zeměmi, které si od loňska polepšily. Vrátila do skupiny zemí nejméně postižené problémem otroctví. Zpráva však upozorňuje, že v Česku jsou nuceny k prostituci jak místní ženy, tak i cizinky, které sem míří, nebo tudy procházejí.

Nejčastější příčinou moderního otroctví je podle zprávy obchod s lidmi.

"Konec legálního otroctví ve Spojených státech a v dalších zemích bohužel neznamenal reálné opuštění zotročování," řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Spojené státy si 1. ledna 2013 připomenou 150. výročí přijetí Deklarace o emancipaci, jíž daly svobodu všem otrokům.

"Oběti moderního otroctví nám připomínají, jak nelidsky se k sobě stále umíme chovat," upozornila Clintonová.

Ze skupiny nejhůře hodnocených států se dostaly například Barma a Venezuela. Spadla do ní naopak povstáním zmítaná Sýrie.

Celkem je v ní 16 zemí včetně Alžírska, Demokratické republiky Kongo, Libye, Severní Koreje nebo Saúdské Arábie.

Clintonová ocenila, že posun k lepšímu zaznamenalo 29 zemí. To podle zprávy znamená, že vlády o problému vědí a přijímají v této oblasti tvrdé zákony.

Související

Ilustrační foto

Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Více souvisejících

otroctví Země

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy