Nejbohatší diktátoři světa, podívejte se na ně!

Praha - Cestou k bohatství jsou ostré lokty, rozdělování nejvyšších státních míst svým příbuzným a také naprostá bezohlednost a apatičnosti vůči utrpení druhých. Většina nejbohatších diktátorů světa žila nebo žije na africkém kontinentu, svůj majetek počítají v miliardách dolarů.

Muammar Kaddáfí – lybijský diktátor

Když v březnu 2011 zmrazili účty bývalého lybijského vůdce Muammara Kaddáfího a jeho příbuzných, vyšlo na světlo světa, jakým pohádkovým majetkem disponoval. Americké banky zadržely v rodinných investicích 30 miliard dolarů. Kanada zmrazila dalších 2,4 miliardy dolarů. Kaddáfího rodina si peníze uložila i v Evropě. Například v Rakousku si schoval diktátor a jeho příbuzní více než 1,7 miliardy dolarů a ve Velké Británii se na účtech objevila další miliarda.

Úřady, které celou zmrazovací akci koordinovaly, však uvedly, že tyto sumy se neblíží skutečnému jmění, které si diktátor "vydělal". Za svou 42letou vládu si Kaddáfí měl přijít podle odhadů až na 80 miliard dolarů. V roce 2011 vypuklo v Lybii povstání. Kaddáfí byl nakonec stíhán Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti. 20. října 2011 byl dopaden skupinou povstalců a zastřelen.

Bašár al-Asad – syrský prezident

"Mé bohatství pochází z půdy, energie a licencí," říká prezident válkou zmítané Sýrie, který je známý právě tím, že drží své peníze a pozice pevně uvnitř své rodiny. Bývalý student očního lékařství si ke svému bohatství pomohl díky tomu, že dosadil do klíčových státních pozic právě své příbuzné. Deník The Guardian uvedl, že aktiva, kterými Asad disponuje, jsou ve výši 1,5 miliardy dolarů. Tato částka se pak ani zdaleka nepřibližuje jmění, které má Asadova rodina v samotné Sýrii. Tam by se jeho rodinné dědictví přiblížilo částce 122 miliard dolarů.

Husni Mubarak

Nejvyšší představitel armády a bývalý prezident Egypta Husni Mubarak, který byl u moci přes 30 let, si nahromadil bohatství ve výši 70 miliard dolarů. Jeho synové a rodina kontrolovali nebo se podíleli na všech velkých projektech v Egyptě.

Alí Abdalláh Sálih

Sálíh je jemenský politik, který byl v letech 1990 až 2012 prezidentem Jemenu, ale ve vedení státu stál už od roku 1979. Do čela státu byl zvolený po zavraždění severojemenského prezidenta Ahmada Husajna Ghášimího. Vlády nad touto zemí se vzdal dobrovolně až po třiceti letech. Podle svých slov vlastní majetek ve výši 32 miliard dolarů.

Zine al Abidine Ben Ali

Diktátora svrhli v roce 2011 v rámci tzv. Jasmínové revoluce. Utekl do Saúdské Arábie, v nepřítomnosti byl v Tunisku odsouzen k 35 letům vězení. Jeho žena vydělala 37 milionů dolarů obchodováním se zlatými pruty. Sám Ben Ali vlastní majetek ve výši sedmi miliard dolarů.

Robert Mugabe

Prezident Zimbabwe si svoji cestu na vrchol doslova vybojoval. Mugabe zabil většinu svých politických i obchodních rivalů a následně se zmocnil jejich jmění. Za svůj majetek ve výši 10 miliard dolarů vděčí obrovskému diamantovému bohatství jeho země. Obyvatelé však žijí na pokraji bídy.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Prezident Rovníkové Guiney Mbasogo okradl a vyraboval ropné bohatství své země, vlastní majetek v hodnotě více než jedné miliardy dolarů. Jeho syn pokračuje v rodinné tradici nezřízeného života. Koupil si obrovské sídlo v Malibu za 35 milionů dolarů, ve kterém parkuje tři nejrychlejší sériově vyráběné vozy Bugatti Veyron, každé v hodnotě 1,7 milionu dolarů. Lidé v Rovníkové Guineji musejí žít za méně než jeden dolar na den.

Ali Bongo Ondimba

Prezident další africké země Gabonu "shrábne" ročně do své kapsy 25 procent hrubého domácího produktu celé země. Střízlivé odhady tvrdí, že jeho majetek přesáhl jednu miliardu dolarů.

Související

Rusko, ilustrační fotografie.

Jak naložit s konfiskovaným ruským majetkem? Historie nabízí dvě možnosti – legální a „méně legální“

Server European Pravda sdílel článek s možnými návrhy a příklady z minulosti, jak lze potrestat Ruskou federaci za její zločiny během agrese proti Ukrajině. Apeloval přitom na Spojené státy coby „lídra demokratického světa“ a zemi, která „udává tón“ v mezinárodněprávních otázkách. Podle tohoto serveru další konfiskace ruského majetku ve světě do značné míry závisí právě na rozhodnutích Washingtonu. 

Více souvisejících

majetek peníze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy