Praha - Často nejvýdělečnější vynálezy vznikly naprostou náhodou a dá se říct, že čím jsou jednodušší, tím více vydělají peněz. Podívejte se na několik světových nápadů, třeba vám také nějaký „bleskne“ hlavou a budete taky v balíku.
Létající talíř neboli frisbee
První létající talíř, spatřil světlo světa v roce 1948. S nápadem přišel Walter Frederick Morrison a přivedla ho na něj jeho přítelkyně, když po něm hodila víkem od balení popcornu, aby si ukrátila čas. Nejdříve svůj výtvor nazval létající podšálek (v originále Flying Saucer) a později Plutova velká mísa (v originále Pluto Platter). V roce 1957 nápad koupila společnost Wham-O, která dala produkt na trh pod názvem Frisbee. Ten vznikl od názvu koláče, který byl tvarem vynálezu podobný. Morrison díky svému vynálezu vydělal do roku 1970 půl milionu dolarů. V loňském roce se prodalo více než 300 milionů létajících talířů po celém světě.
Obruč Hula hop aneb co odkoukáme od divochů
S nápadem začít ve velkém vyrábět a prodávat obruč hula hop přišla opět společnost Wham-O. Jeden ze zaměstnanců viděl, jak si v Austrálii hrají malé děti s obručemi vyrobenými z bambusu. Po dvou letech od vydání na trh se prodalo více než 100 milionů hula hopů.
Když se spojí neúspěšný výzkum a lidská frustrace
Vynález světoznámých přilepovacích žlutých papírků byl čistě dílem náhody. Vědec Spencer Silver vytvořil speciální lepidlo, které sice lepilo, ale zároveň se velmi lehce odlepovalo. Cíle výzkumu bylo ovšem vytvořit super silné lepidlo, a tak byl se svým výzkumem nespokojen. Čirou náhodou jeho kolegu vědce neuvěřitelně rozčilovalo, že mu z knih vypadávaly záložky. Nápad spojit záložky do knih s lehce odlepitelným lepidlem přišel jako blesk z čistého nebe a v roce 1974, kdy byly žluté papírky uvedené na trhy, vydělaly více než dva miliony dolarů. V loňském roce se jich prodalo za více než 20 miliard korun.
Náplast - způsob, jak zachránit zdraví nešikovné manželce
Náplast vynalezl v roce 1920 Earl Dickson, člen výzkumného oddělení společnosti Johnson & Johnson. Jeho žena Josefína se velmi často řízla při vaření. Přišel na způsob, jak zakrýt celou ránu bez pomoci druhé osoby. Nápad se proslavil v době II. světové války. Každý rok se prodá více než 100 miliard náplastí.
Slinky neboli chodící pružinka
Slinky, pružinka, nebo v Nizozemsku „hvězdný koberec" je označení pro vynález, který objevil v roce 1943 námořní inženýr Richard James ve chvíli, když upustil na zem napěťovou pružinu. Pružinka „vyskočila" zpátky k Jamesovi a ten v tu chvíli držel ve své ruce nápad na jednu z nejpopulárnějších hraček na světě. První pružinky se začaly prodávat před Vánocemi roku 1945 a okamžitě byly vyprodané. V roce 2012 se jich na celém světě prodalo přes 250 milionů.
Lehké boty plné vzduchu
S nápadem na boty značky Crocs přišli v roce 2002 tři kamarádi. Původně si chtěli vytvořit pohodlné boty, které by mohli nosit do sauny. Jejich nápad se stal za posledních deset let obrovským hitem a v roce zaznamenala společnost, která vlastní patent, více než miliardový obrat. Boty se prodávají ve více než 90 zemích světa.
Suchý zip
Suchý zip vymyslel v roce 1941 Švýcar Georges de Mestral. Zaujalo ho, jak se květy rostliny svízele přiťula přisávají na oblečení. Díky mikroskopu přišel na to, že květy jsou plné malých háčků, které se zaháknou do malých ok v látce. Po nějaké době tak vytvořil suchý zip. V roce 1998 vydělal více než 93 milionů dolarů a suchý zip se prodává ve více než 40 zemích světa.
Smajlík
Nebyl to Forrest Gump, který pomohl vytvořit smajlíka tím, že si otřel tvář od bláta do žlutého trička. Původní majitel značky Harvey Ball ho prodal bratrům Bernardovi a Murraimu Spainovým za 45 dolarů. Ti mezi lety 1970 a 1972 prodali více než 50 milionů usměvavých tváří a jejich jmění se odhaduje na 500 milionů dolarů.
Spanx
Přiléhavé prádlo vynalezla Sara Blakely v roce 1998, když zjistila, že její přiléhavé kalhoty úplně tak nesedí s běžným spodním prádlem. Ustřihla proto kus nohavic u kalhot a z nich si ušila spodní prádlo. Svoje podnikání začala s kapitálem 5000 dolarů. V roce 2012 měla její společnost cenu více než jednu miliardu dolarů a její kalhotky nosí ženy ve více než 40 zemích světa.
Související
Světové osobnosti vyzvali USA, aby uvolnily patenty vakcín proti covidu-19
Češi loni podali 767 patentových přihlášek, mezi vynálezci dominují muži
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek