Jak vznikly frisbee, suchý zip nebo náplast? Nápady za miliardy

Praha - Často nejvýdělečnější vynálezy vznikly naprostou náhodou a dá se říct, že čím jsou jednodušší, tím více vydělají peněz. Podívejte se na několik světových nápadů, třeba vám také nějaký „bleskne“ hlavou a budete taky v balíku.

Létající talíř neboli frisbee

První létající talíř, spatřil světlo světa v roce 1948. S nápadem přišel Walter Frederick Morrison a přivedla ho na něj jeho přítelkyně, když po něm hodila víkem od balení popcornu, aby si ukrátila čas. Nejdříve svůj výtvor nazval létající podšálek (v originále Flying Saucer) a později Plutova velká mísa (v originále Pluto Platter). V roce 1957 nápad koupila společnost Wham-O, která dala produkt na trh pod názvem Frisbee. Ten vznikl od názvu koláče, který byl tvarem vynálezu podobný. Morrison díky svému vynálezu vydělal do roku 1970 půl milionu dolarů. V loňském roce se prodalo více než 300 milionů létajících talířů po celém světě.

Obruč Hula hop aneb co odkoukáme od divochů

S nápadem začít ve velkém vyrábět a prodávat obruč hula hop přišla opět společnost Wham-O. Jeden ze zaměstnanců viděl, jak si v Austrálii hrají malé děti s obručemi vyrobenými z bambusu. Po dvou letech od vydání na trh se prodalo více než 100 milionů hula hopů.

Když se spojí neúspěšný výzkum a lidská frustrace

Vynález světoznámých přilepovacích žlutých papírků byl čistě dílem náhody. Vědec Spencer Silver vytvořil speciální lepidlo, které sice lepilo, ale zároveň se velmi lehce odlepovalo. Cíle výzkumu bylo ovšem vytvořit super silné lepidlo, a tak byl se svým výzkumem nespokojen. Čirou náhodou jeho kolegu vědce neuvěřitelně rozčilovalo, že mu z knih vypadávaly záložky. Nápad spojit záložky do knih s lehce odlepitelným lepidlem přišel jako blesk z čistého nebe a v roce 1974, kdy byly žluté papírky uvedené na trhy, vydělaly více než dva miliony dolarů. V loňském roce se jich prodalo za více než 20 miliard korun.

Náplast - způsob, jak zachránit zdraví nešikovné manželce

Náplast vynalezl v roce 1920 Earl Dickson, člen výzkumného oddělení společnosti Johnson & Johnson. Jeho žena Josefína se velmi často řízla při vaření. Přišel na způsob, jak zakrýt celou ránu bez pomoci druhé osoby. Nápad se proslavil v době II. světové války. Každý rok se prodá více než 100 miliard náplastí.

Slinky neboli chodící pružinka

Slinky, pružinka, nebo v Nizozemsku „hvězdný koberec" je označení pro vynález, který objevil v roce 1943 námořní inženýr Richard James ve chvíli, když upustil na zem napěťovou pružinu. Pružinka „vyskočila" zpátky k Jamesovi a ten v tu chvíli držel ve své ruce nápad na jednu z nejpopulárnějších hraček na světě. První pružinky se začaly prodávat před Vánocemi roku 1945 a okamžitě byly vyprodané. V roce 2012 se jich na celém světě prodalo přes 250 milionů.

Lehké boty plné vzduchu

S nápadem na boty značky Crocs přišli v roce 2002 tři kamarádi. Původně si chtěli vytvořit pohodlné boty, které by mohli nosit do sauny. Jejich nápad se stal za posledních deset let obrovským hitem a v roce zaznamenala společnost, která vlastní patent, více než miliardový obrat. Boty se prodávají ve více než 90 zemích světa.

Suchý zip

Suchý zip vymyslel v roce 1941 Švýcar Georges de Mestral. Zaujalo ho, jak se květy rostliny svízele přiťula přisávají na oblečení. Díky mikroskopu přišel na to, že květy jsou plné malých háčků, které se zaháknou do malých ok v látce. Po nějaké době tak vytvořil suchý zip. V roce 1998 vydělal více než 93 milionů dolarů a suchý zip se prodává ve více než 40 zemích světa.

Smajlík

Nebyl to Forrest Gump, který pomohl vytvořit smajlíka tím, že si otřel tvář od bláta do žlutého trička. Původní majitel značky Harvey Ball ho prodal bratrům Bernardovi a Murraimu Spainovým za 45 dolarů. Ti mezi lety 1970 a 1972 prodali více než 50 milionů usměvavých tváří a jejich jmění se odhaduje na 500 milionů dolarů.

Spanx

Přiléhavé prádlo vynalezla Sara Blakely v roce 1998, když zjistila, že její přiléhavé kalhoty úplně tak nesedí s běžným spodním prádlem. Ustřihla proto kus nohavic u kalhot a z nich si ušila spodní prádlo. Svoje podnikání začala s kapitálem 5000 dolarů. V roce 2012 měla její společnost cenu více než jednu miliardu dolarů a její kalhotky nosí ženy ve více než 40 zemích světa.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Světové osobnosti vyzvali USA, aby uvolnily patenty vakcín proti covidu-19

Přes 175 laureátů Nobelovy ceny a bývalých vrcholných vládních představitelů vyzvalo Spojené státy, aby pozastavily platnost patentů vakcín proti covidu-19. Krok by podle nich přispěl k větší výrobě preparátů a rychlejšímu očkování, a to hlavně v chudších zemích, napsal ve středu deník Financial Times. Mezi signatáři výzvy jsou i bývalý český premiér Jan Fischer, bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová či bývalý polský prezident Lech Walesa.

Více souvisejících

patenty firmy

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 40 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy