Praha - V dnešním světě si můžete za peníze koupit prakticky cokoliv, ale jen skuteční boháči si mohou dovolit věci z tohoto seznamu. Podívejte se na unikátní domy, nábytek či obrazy, které stály své majitele desítky miliard korun.
Hra králů s opravdu královskými figurkami
Zahrát si šachy jako nikdo jiný. Tak to může říct patrně jen majitel luxusních diamantových šachů. Všechny figurky, se kterými se hraje, jsou z bílého zlata a jsou celé posázené černými a bílými diamanty. Na ručně dělaných figurkách a šachovnici jich je dohromady téměř deset tisíc. Celkově váží celá sada 186 karátů. Šachy vyrobilo v roce 2005 třicet zlatníků pod vedením světoznámého umělce a zlatníka Bernarda Maquina. Celkově strávili nad výrobou šachovnice přes 4500 hodin. Cena skvostu je více než 11 milionů korun.
Hudba plná křišťálu
Pokud vás již omrzelo hrát diamantové šachy, není nic jednoduššího než si přejít po pokoji a zahrát si oblíbenou skladbu na křišťálové piáno. Cena hudebního nástroje je více než 60 milionů korun. Takovou sumu za něj totiž zaplatil neznámý muž a svět mohl zvuk piana slyšet v roce 2008 při zahajovací ceremonii Letních olympijských her v Pekingu. Zahrál na něj světoznámý čínský pianista Lang Lang.
Ve chvíli, kdy vás přestane bavit hudba z křišťálu, tak je nejlepší se jít uklidnit k jinému typu umění, malbě. Jeden z nejdražších obrazů, který byl kdy prodán, namaloval světoznámý malíř Pablo Picasso v roce 1905. O téměř sto let se prodal v aukční síni v New Yorku za 1,9 miliardy korun. Vedle Picassova skvostu by se vyjímali skvěle „Hráči karet", které dal světu Paul Cézanne. Jejich cena je 4,9 miliardy korun a v současné době visí v obývacím pokoji některého ze členů královské rodiny v Kataru.
Užít si léto v královském sídle
Druhým nejdražším domem na světě je vila Leopolda na pobřežní francouzské riviéry. Dům byl postaven mezi lety 1929 až 1931 a vlastnil ho belgický král Leopold II. Dům se stal slavným také díky tomu, že si „zahrál" ve filmu Alfréda Hitchcocka Chyťte zloděje z roku 1955. Koupit si ho můžete za „zanedbatelných" 9,6 miliardy korun.
Na svoji francouzskou vilu nemůžete přijet vaším starým autem. Nejdražší auto na světě, které kdy bylo prodáno, je Ferrari GTO 1962. Těch bylo vyrobeno pouze 36. Ferrari 250 GTO bylo zvoleno časopisem Sports Car International nejlepším sportovním autem všech dob. Také bylo časopisem Motor Trend Classic zvoleno nejlepším Ferrari všech dob. Jedním ze šťastných vlastníků je sběratel Craig McCaw, který za něj zaplatil 6,65 miliardy korun.
Hlavně se dobře vyspat
Zajet si koupit postel do obchodního domu může každý, ale říci, že spí ve vzduchu, mohou jen ti nejbohatší. Mezi kolekci luxusního nábytku se většinou řadí starožitnosti, ale výjimku tvoří magnetická postel, která se vznáší ve vzduchu. Poprvé byla představena veřejnosti v roce 2006. Váží zhruba jednu tunu, létá nad magnetickou podlahou ve výši 40 centimetrů a koupit se dá za pouhých 30 milionů korun.
Pokud si nepotrpíte na nejmodernější výstřelky techniky, tak tím pravým kusem nábytku pro vás bude ebenový kabinet z 18. století. Je vysoký zhruba 360 centimetrů a je tvořen složitou mozaikou z leštěných kamenů. Kabinet byl vyrobený pro třetího vévodu z Beufortu Henryho Somerseta, když mu bylo 19 let. Kabinet vyrábělo třicet řemeslníků celých šest let a prodal se v roce 2004 za téměř 700 milionů korun.
Nejdražší dům světa za pouhých 19 miliard korun, a žraloka k tomu
Naprosto nejdražším domem je 27podlažní věžák „Antilla" v Dubaji, který v současné době říká „pane" prezidentu jednomu z indických petrochemických gigantů. Za jednu miliardu dolarů (tedy 19 miliard korun) si koupíte místnosti o celkovém rozměru 400 tisíc čtverečních metrů, tři přistávací plochy pro vrtulníky a také parkoviště pro 168 aut.
A nebylo by to to správné luxusní bydlení, kdyby v něm chyběl žralok. V roce 2004 bylo vytvořeno umělecké dílo s názvem „Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího," které tvoří žralok tygří, který je v prosklené vitríně plné formaldehydu. Prodal se za neuvěřitelných 228 milionů korun. Bohužel za tři roky, kvůli špatné práci při preparování zvířete, musela být původní paryba vyměněna za jinou.
Související
Zásilkovně zůstaly viset zásilky v Liberci. Firma slibuje refundace
Firmy kvůli válce na Ukrajině revidují dodavatelské řetězce. Je to nelehký úkol
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák