Centrální banky Austrálie a Japonska následovaly americkou centrální banku (Fed) a podnikly kroky na podporu svých ekonomik, které bojují s pandemií onemocnění způsobeného novým koronavirem. Japonská centrální banka rozšíří nákupy akcií, dluhopisů a dalších aktiv a poskytne roční půjčky s nulovým úrokem společnostem, které nemají dostatek hotovosti. Australská centrální banka pak napumpuje do napjatého finančního systému dodatečnou likviditu a tento týden představí další kroky.
Mimořádné kroky oznámila i centrální banka Nového Zélandu, která dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na rekordní minimum 0,25 procenta. Slíbila přitom, že na této úrovni zůstanou úroky nejméně 12 měsíců.
Jihokorejská centrální banka na mimořádném zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,75 procenta, nejníže od roku 1999. Je to první snížení na mimořádném zasedání od října 2008, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie bojovala s finanční krizí. Naposledy banka snižovala úroky loni, a to v říjnu a v červenci.
Japonská centrální banka rozšíří svůj program nákupu aktiv. Nákupy fondů ETF, s nimiž se obchoduje na burze, zdvojnásobí na 12 bilionů japonských jenů (2,7 bilionu Kč) ročně a do konce září slíbila zvýšit cíl nákupů komerčních cenných papírů a firemních dluhopisů o dva biliony jenů.
Centrální banka v Japonsku představila dodatečná opatření poprvé od července 2016, kdy nákupy ETF téměř zdvojnásobila. Zatím se však zdržela dalšího snížení krátkodobé úrokové sazby hlouběji do negativního pásma ze současných minus 0,1 procenta, protože takový krok ohrožuje zisky komerčních bank. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
"Banka bude v nejbližší době pozorně sledovat dopad onemocnění COVID-19 a nebude váhat s přijetím dalších opatření, pokud to bude nutné," uvádí se v prohlášení zveřejněném po konci zasedání bankovní rady. Centrální banka zhoršila základní pohled na ekonomiku s tím, že aktivita zřejmě zatím zůstane slabá, ovlivněná hlavně nemocí COVID-19.
Fed v neděli večer na svém mimořádném zasedání srazil základní úrokovou sazbu téměř na nulu. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv nejméně za 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč). Fed úroky snížil nečekaně už podruhé za méně než dva týdny.
Šest předních centrálních bank světa, včetně japonské, americké a Evropské centrální banky (ECB), také oznámilo, že podniknou koordinovanou intervenci, aby posílily likviditu v amerických dolarech. Společně nabídnou levné dolary finančním institucím, které čelí stresu na úvěrových trzích.
Opatření centrálních bank na koronavirus nezabírají. Po dnešku to je zřejmé. Zabere:1 účinná vakcína (snad v květnu)2 stabilizace počtu nakažených (ale: Itálie jich bude mít do týdne na hlavu 200x víc než Čína) 3 historický fiskální stimul (ale: řada ekonomik je předlužena)?
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 16, 2020
Koordinovaná reakce předních centrálních bank světa připomíná kroky učiněné před více než deseti lety kvůli globální finanční krizi. Společný postup centrálních bank přichází v době propadu akciových a dluhopisových trhů, neboť investoři jsou stále více nervózní kvůli potížím s řešením epidemie způsobené novým koronavirem. Na toto onemocnění zemřely po celém světě už tisíce lidí a některé ekonomiky se téměř zastavily.
Související

Australská ekonomika sklouzla do recese, poprvé od roku 1991

Austrálie kvůli koronaviru snížila úroky na rekordní minimum
Australská centrální banka (RBA) , Ekonomika , Japonsko , Austrálie , ecb , Fed (Americká centrální banka) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů
před 22 minutami

Medvěd v Kopřivnici. Město nabádá občany k opatrnosti
před 32 minutami

Poskytněme Ukrajině jakoukoliv pomoc, která jim umožní vyhrát. Uvažujme o stíhačkách, říká Pavel
před 46 minutami

ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun
před 54 minutami

Václav Klaus nechápe, že Pavel a Zeman spolu ještě nemluvili. Je to tragické, řekl
před 1 hodinou

Počasí opět působí problémy v dopravě. Na D1 uvízly kamiony
před 1 hodinou

Pohonné hmoty zdražují. Benzin stojí nejvíc za poslední dva měsíce
před 2 hodinami

Nepříjemné počasí na začátku února. Platí hned tři výstrahy zároveň
včera

Pavel ocenil polskou pomoc Ukrajině. Už hovořil s prezidentem Dudou
včera

Parlamentní schůze k inauguraci prezidenta Pavla proběhne 9. března od 14 hodin
včera

Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě
Aktualizováno včera

Pavel se sešel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou. Plánují jednání každého čtvrt roku
včera

Pavel očekává, že setkání prezidentů bude iniciovat Zeman
včera

Wallace řekl, že dodání stíhaček Kyjevu teď nepovažuje za správné
včera

Putin nařídil ministerstvu obrany, aby zastavilo ukrajinské ostřelování ruských hraničících regionů
Aktualizováno včera

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům
Aktualizováno včera

Evropská unie chce letos vycvičit dalších 15.000 ukrajinských vojáků
včera

MPSV chce do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek
včera

Lotyšsko a Ukrajina zváží bojkot olympiády, pokud na ni pojedou Rusové
včera
Spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude stát zhruba 5,2 miliardy
Spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude stát zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) pro Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR.
Zdroj: ČTK