Centrální banky Japonska a Austrálie podpoří své ekonomiky

Centrální banky Austrálie a Japonska následovaly americkou centrální banku (Fed) a podnikly kroky na podporu svých ekonomik, které bojují s pandemií onemocnění způsobeného novým koronavirem. Japonská centrální banka rozšíří nákupy akcií, dluhopisů a dalších aktiv a poskytne roční půjčky s nulovým úrokem společnostem, které nemají dostatek hotovosti. Australská centrální banka pak napumpuje do napjatého finančního systému dodatečnou likviditu a tento týden představí další kroky.

Mimořádné kroky oznámila i centrální banka Nového Zélandu, která dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na rekordní minimum 0,25 procenta. Slíbila přitom, že na této úrovni zůstanou úroky nejméně 12 měsíců.

Jihokorejská centrální banka na mimořádném zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,75 procenta, nejníže od roku 1999. Je to první snížení na mimořádném zasedání od října 2008, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie bojovala s finanční krizí. Naposledy banka snižovala úroky loni, a to v říjnu a v červenci. 

Japonská centrální banka rozšíří svůj program nákupu aktiv. Nákupy fondů ETF, s nimiž se obchoduje na burze, zdvojnásobí na 12 bilionů japonských jenů (2,7 bilionu Kč) ročně a do konce září slíbila zvýšit cíl nákupů komerčních cenných papírů a firemních dluhopisů o dva biliony jenů.

Centrální banka v Japonsku představila dodatečná opatření poprvé od července 2016, kdy nákupy ETF téměř zdvojnásobila. Zatím se však zdržela dalšího snížení krátkodobé úrokové sazby hlouběji do negativního pásma ze současných minus 0,1 procenta, protože takový krok ohrožuje zisky komerčních bank. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

"Banka bude v nejbližší době pozorně sledovat dopad onemocnění COVID-19 a nebude váhat s přijetím dalších opatření, pokud to bude nutné," uvádí se v prohlášení zveřejněném po konci zasedání bankovní rady. Centrální banka zhoršila základní pohled na ekonomiku s tím, že aktivita zřejmě zatím zůstane slabá, ovlivněná hlavně nemocí COVID-19.

Fed v neděli večer na svém mimořádném zasedání srazil základní úrokovou sazbu téměř na nulu. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv nejméně za 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč). Fed úroky snížil nečekaně už podruhé za méně než dva týdny.

Šest předních centrálních bank světa, včetně japonské, americké a Evropské centrální banky (ECB), také oznámilo, že podniknou koordinovanou intervenci, aby posílily likviditu v amerických dolarech. Společně nabídnou levné dolary finančním institucím, které čelí stresu na úvěrových trzích.

Opatření centrálních bank na koronavirus nezabírají. Po dnešku to je zřejmé. Zabere:1 účinná vakcína (snad v květnu)2 stabilizace počtu nakažených (ale: Itálie jich bude mít do týdne na hlavu 200x víc než Čína) 3 historický fiskální stimul (ale: řada ekonomik je předlužena)?

— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 16, 2020

Koordinovaná reakce předních centrálních bank světa připomíná kroky učiněné před více než deseti lety kvůli globální finanční krizi. Společný postup centrálních bank přichází v době propadu akciových a dluhopisových trhů, neboť investoři jsou stále více nervózní kvůli potížím s řešením epidemie způsobené novým koronavirem. Na toto onemocnění zemřely po celém světě už tisíce lidí a některé ekonomiky se téměř zastavily.

Související

Austrálie

Australská ekonomika sklouzla do recese, poprvé od roku 1991

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky.
Austrálie

Austrálie kvůli koronaviru snížila úroky na rekordní minimum

Australská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta. Reaguje tak na ekonomický šok způsobený novým typem koronaviru. Australská centrální banka je tak další, která se rozhodla uvolnit měnovou politiku kvůli dopadům epidemie koronaviru. Před ní už tak učinila například Čína.

Více souvisejících

Australská centrální banka (RBA) Ekonomika Japonsko Austrálie ecb Fed (Americká centrální banka) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy