Trump lituje, že cla na čínské zboží nejsou ještě vyšší

Americký prezident Donald Trump lituje, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. Takto má být podle prohlášení Bílého domu chápáno dřívější neurčité vyjádření prezidenta o "pochybnostech" v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou.

Donald Trump v posledním kole odvetných kroků v pátek oznámil pětiprocentní navýšení poplatků za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu.

Nejasnosti pramení z Trumpových slov z dopoledního vyjádření při setkání s britským premiérem Borisem Johnsonem na summitu G7 ve francouzském Biarritzu. Novináři se prezidenta USA ptali, zda má nějaké "pochybnosti ohledně vyhrocení obchodní války s Čínou". "Ano, jasně. Proč ne?" zněla odpověď, přičemž Trump následně dodal, že má pochybnosti o všem.

Podle Bílého domu to ale neznamená, že by prezident litoval rozhodnutí zvýšit cla, právě naopak. "Jeho odpověď byla výrazně dezinterpretována. Prezident Trump odpověděl kladně, protože lituje, že cla nezvedl výše," citoval zpravodajský web Axios prohlášení Trumpovy mluvčí Stephanie Grishamové.

Ostatní účastníci summitu v Biarritzu na Trumpa tlačí, aby se napětí mezi USA a Čínou snažil snižovat. Britský premiér Johnson k aktuálnímu obchodnímu sporu poznamenal, že Británie "obecně preferuje obchodní mír". Italský premiér Giuseppe Conte zase podle agentury Reuters varoval před ekonomickým protekcionismem a apeloval na Spojené státy, aby upustily od hrozby uvalit clo na německé automobily.

"Toto opatření by silně zasáhlo italský systém, vzhledem k integraci automobilového průmyslu s tím německým," řekl Conte ostatním lídrům podle nejmenovaného italského představitele, který debatě přihlížel.

Obchodní válka mezi USA a Čínou trvá už déle než rok a způsobuje značné výkyvy na světových trzích. Washington se pomocí cel snaží přimět Peking ke změně obchodních praktik a ke snížení čínského přebytku v obchodování s USA. Peking v pátek oznámil dodatečná cla ve výši pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (1,75 bilionu Kč). Trump následně vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Čína USA (Spojené státy americké) Ekonomika Prezident USA G7 Boris Johnson Giuseppe Conte

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy