Movití lidé ve Spojených státech začali omezovat celou škálu svých výdajů, od realit až po šperky. Zatímco méně bohatí dál utrácejí, náhlý pokles výdajů nejvyšší společenské vrstvy by se podle ekonomů mohl přelít do zbytku ekonomiky a být tak další brzdou hospodářskému růstu, píše zpravodajský server CNBC.
Trh luxusních nemovitostí zažívá nejhorší rok od finanční krize. Prodeje v drahých lokalitách, jako je například newyorský Manhattan, klesají už šest čtvrtletí po sobě. Podle společnosti Redfin se prodej domů za ceny od 1,5 milionu dolarů (35 milionů Kč) v USA ve druhém čtvrtletí snížil o víc než pět procent.
Špatně se vede také luxusním obchodním domům, proslulý Barney’s požádal o vyhlášení konkurzu a ochranu před věřiteli a Nordstromu klesají příjmy už tři čtvrtletí. Naopak Wal-Mart a Target, které cílí na běžné spotřebitele, hlásí silnější než očekávaný růst.
Další důkaz, že boháči začínají škudlit, přinesla v srpnu aukce na automobilovém týdnu v kalifornském Pebble Beach. Tam, kde dřív ceny lámaly rekordy, prodej nejdražších aut zklamal. Kupce našla jen necelá polovina automobilů nabízených za jeden a více milionů dolarů. Na odbyt šla ale rychle auta za ceny do 75.000 dolarů, často dráž než za odhadní cenu.
V první polovině roku 2019 se prodej na uměleckých dražbách poprvé za řadu let let snížil. Prodej aukční síně Sotheby's klesl meziročně o deset procent a Christie’s o 22 procent.
Poslední údaje naznačují, že bohatí v USA si začínají své peněženky hlídat. Pokud budou jejich výdaje klesat i nadále, důsledky mohla pocítit celá ekonomika. Podle Marka Zandiho, hlavního ekonoma agentury Moody's Analytics, připadá na deset procent nejbohatších lidí téměř polovina veškerých výdajů spotřebitelů. V posledních dvou letech však jejich výdaje klesly, zatímco výdaje střední třídy se zrychlovaly. Majetní lidé naopak hromadí úspory, za posledních dva roky je více než zdvojnásobili.
Existují dvě hlavní příčiny poklesu jejich majetku: výkyvy na finančních trzích a zpomalení globálního růstu. V rukou deseti procent nejbohatších lidí je v USA více než 80 procent akcií, takže tato skupina je mnohem citlivější k prudkým změnám na trzích akcií a dluhopisů. Bohatí navíc vlastní podniky, které působí i za hranicemi USA, a proto se staly v podstatě systémem včasného varování před hospodářskými bouřemi kdekoliv na světě. Naproti tomu střední třída těží ze silné zaměstnanosti a relativně stabilního trhu s bydlením.
Americká ekonomika, která se víc než deset let vyznačovala tím, že bohatí sklízejí zisky a ženou nahoru výdaje, se nyní obrátila. Nyní jsou to průměrní Američané, kdo prosperuje, zatímco třída investorů signalizuje spotřebitelskou recesi. Movití stále mají spoustu bohatství, které mohou utratit. Pro jejich výdaje je ale důležitá důvěra a jistota. A těch se jim právě teď, v časech obchodní války a neklidných kapitálových trhů, nedostává, píše CNBC.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
Ekonomika , Ekonomická krize , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák