Ekonomika USA rostla rekordním tempem, z recese se ale bude zotavovat ještě dlouho

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí, což je srovnání běžné zejména v evropských zemích, americká ekonomika vykázala růst o 7,4 procenta. Právě tato hodnota dá po přepočtu na celý rok výsledek 33,1 procenta. Vývoj ekonomiky Evropské unie za třetí čtvrtletí zatím není k dispozici, rychlý odhad bude zveřejněn v pátek. Ve druhém čtvrtletí ekonomika EU zaznamenala proti předchozím třem měsícům kvůli dopadům pandemie propad o rekordních 11,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že největší hospodářství světa vykáže za červenec až září v přepočtu na celý rok vzestup asi o 31 procent. Americká ekonomika se propadla do recese už letos v únoru, ještě předtím, než na ni plně dolehla pandemie.

Spotřebitelské výdaje, které mají na výkonu americké ekonomiky více než dvoutřetinový podíl, ve třetím čtvrtletí vzrostly o rekordních 40,7 procenta. Pomohly jim hlavně nákupy aut, oděvů a oblečení. Zvýšily se také výdaje za služby, i když zůstaly pod úrovní ze čtvrtého čtvrtletí.

Větší zájem o nákupy také podpořil vývoz. Výsledkem toho bylo prohloubení obchodního deficitu. Část dovozu však skončila ve skladech. Nahromadění zásob tak vykompenzovalo negativní vliv obchodu na HDP.

Po propadu ve druhém čtvrtletí se zvýšily i firemní investice. Ekonomové se však domnívají, že to bude jen dočasné, protože poptávka po zboží, které nesouvisí se změnou životního stylu vyvolanou covidem-19, zůstává slabá. Pandemie také prudce snížila ceny ropy, což má dopad na investice do nebytových struktur, jako jsou například i vrty pro těžbu ropy a zemního plynu.

Americké akcie v reakci na svižné tempo růstu začaly zpevňovat. Širší index S&P 500 asi hodinu po začátku obchodování přidával zhruba 0,9 procenta na 3301 bodů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával asi půl procenta na 93,86 bodu a nacházel se na denním maximu.

Navzdory výraznému oživení však HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí 2019, připomíná agentura AP. Podle některých analytiků by se z recese způsobené epidemií covidu-19 mohla americká ekonomika zotavovat rok i déle.

Vládní balík promoci poskytl záchranu mnoha podnikům a nezaměstnaným, což povzbudilo výdaje spotřebitelů a podpořilo růst HDP. Vládní peníze jsou ale už vyčerpány a dohoda o nové pomoci je zatím v nedohlednu. Po celé zemi také opět roste počet nových případů covidu-19, což přináší nová omezení pro některé podnikatele, jako jsou provozovatele restaurací a barů.

Související

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Akcie firmy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 44 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře

Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy