Georgievová odvážně kormidluje MMF v koronavirové bouři, píše Reuters

V době pandemie způsobené novým koronavirem, která uvrhla svět do recese, jež může rozpoutat chaos v rozvojových zemích, se bulharská ekonomka Kristalina Georgievová jeví jako silný hlas pro chudé.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) vyrostla za železnou oponou a často vzpomíná, jako bolestivé pro ni bylo vidět, jak její matka během měnové krize v 90. letech přes noc přišla o životní úspory, píše agentura Reuters.

Šéfka MMF zdůraznila, že je nutné zachránit před podobným osudem nejchudší země světa, které jsou domovem asi čtvrtiny světové populace. Dopad koronaviru na rozvíjející se trhy je umocněn klesajícími cenami zboží, masivním odlivem kapitálu a vysokou hustotou zalidnění.

Georgievová spolu se svým někdejším nadřízeným, prezidentem Světové banky (SB) Davidem Malpassem a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyvíjí tlak na Spojené státy, Čínu a další hospodářsky nejsilnější země světa sdružené ve skupině G20, aby dočasně nejchudším státům do konce roku pozastavily platby za obsluhu dluhu v hodnotě 14 miliard dolarů.

"Toto jsou časy, pro které byl MMF vytvořen - jsme tu, abychom využili sílu globálního společenství k pomoci a ochraně nejzranitelnějších lidí a k oživení ekonomik," uvedla ve čtvrtečním projevu, který se uskutečnil před plánovanými jarními jednáními MMF a SB. "Naléhavě potřebují pomoc," dodala.

Georgievová je první šéfkou MMF pocházející z rozvíjející se tržní ekonomiky, funkci převzala loni v říjnu. Fond byl založen s cílem zvrátit ničivé dopady ekonomického nacionalismu po takzvané "velké depresi", jež následovala po propadu akcií na americké burze v říjnu 1929.

Krizový management Georgievové, kterou její kolegové označují za nezdolný přírodní živel, neúprosnou či stroj, zahrnují selfies videa se zaměstnanci a půlnoční telefonáty se světovými lídry.

Georgievová varovala před hrozbou propuknutí nákazy, když se většina případů ještě soustředila v Číně, a v polovině února stovkám účastníků bezpečnostní konference v Mnichově řekla: "Musíme se modlit za to nejlepší a připravit se na nejhorší".

Od té doby se virus rozšířil do mnoha zemí světa a usmrtil více než 100.000 lidí.

Minulý týden Georgievová vydala další varování. "Není pochyb o tom, že rok 2020 bude mimořádně obtížný," řekla a dodala, že by se situace mohla příští rok ještě zhoršit podle toho, jaké kroky nyní udělají bohaté země.

Pro Evropu a Spojené státy není jednoduché šíření viru zastavit. Chudší země se slabšími zdravotními systémy a hustě zalidněnými slumy jsou ale ekonomicky zranitelnější. Mnoho z nich má podle Georgievové rekordně vysoké dluhy, čelí velkému propadu cen komodit a potýká se s odlivem kapitálu v hodnotě 100 miliard dolarů.

Vyjednávací schopnosti nové šéfky MMF budou tento týden podrobeny zkoušce na jarních jednáních MMF a SB. Mítinky, které se uskuteční online, zatímco za běžné situace by se konaly ve Washingtonu s účastí asi 10.000 lidí, budou zlomové pokud jde o otázku odpouštění dluhů.

Georgievová podle někdejšího hlavního historika MMF Jamese Boughtona "dělá, co může", potřebuje k tomu ale součinnost zemí G20. "MMF je nakonec jednatelem velkých bohatých zemí," řekl.

Americký ministr financí Steven Mnuchin označil Georgievovou za schopnou vůdkyni, která je oddaná poslání MMF. "Jsem si zcela jist, že v tomto krizovém období povede fond s vizí a kreativitou," sdělil v prohlášení.

Její vazby na další mocnou globální sílu, Vatikán, jí pomohly zmírnit hrozící krizi ve vztahu s Argentinou po loňských volbách, v nichž zvítězili kritici MMF. Georgievová a argentinský ministr financí Martín Guzmán podle Erica LeCompteho, který je ředitelem nábožensky orientované neziskové organizace proti chudobě Jubilee USA Network, na únorové konferenci zprostředkované papežem Františkem připravili cestu pro zlepšení vztahů. "Je požehnáním, že u kormidla MMF máme někoho s vývojovým zázemím. Věřím, že proto jsme svědky rychlého pohybu, pokud jde o některé odvážné návrhy, jež nás mají zachránit před finanční krizí nebo novou velkou depresí," uvedl.

Když představitelé G20 odmítli klasifikovat koronavirus jako vážný rizikový faktor, Georgievová zveřejnila vlastní pesimistický výhled. Poté, co se epidemie rozšířila mimo Asii, svolala za méně než měsíc dvě mimořádná zasedání řídícího výboru MMF, což se nikdy předtím nestalo. Objevila se také po boku Malpasse na společném brífinku o nouzových opatřeních.

Podrobnosti plánu na oddlužení se stále připravují, snahy Georgievové ale zřejmě přináší výsledky a státy G20 pravděpodobně přistoupí na dočasné zmrazení plateb za dluhové služby, sdělily Reuters dva zdroje, které jsou se současným vývojem obeznámeny.

"Je odvážná a nebere si servítky," uvedla Sonja Gibbsová, která je ředitelkou Institutu pro mezinárodní finance, který sdružuje 450 bank, hedgeových fondů a dalších globálních finančních firem.

"Až budeme řešit úvěrová rizika, bude velmi dobré mít na opačném konci stolu někoho, kdo má otevřený přístup ke komunikaci, " uvedla.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Kristalina Georgievová G20 Ekonomika Steven Mnuchin Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy