Globální ekonomiku svírá vzácný dvojitý šok, píše agentura Bloomberg

Nový typ koronaviru přináší globální ekonomice dvojitou ránu, která ji v příštích měsících bude ničit. Nejenže zasáhl nabídku, protože řada továren v Číně i jinde přerušila výrobu, ohrožuje totiž i poptávku, neboť spotřebitelé nemají chuť nakupovat ani utrácet.

Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku nabídky a poptávky, poznamenala agentura Bloomberg.

"COVID-19 znamená obzvláště zhoubný šok pro ekonomiku, protože je to šok jak na straně poptávky, tak na straně nabídky," uvedl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi. 

#COVID-19 Pandemic Scenario: Known UnknownsIf the CDC’s warning comes to pass, then recession will be difficult to avoid. https://t.co/kZGlgtmXnX #pandemic #coronavirus #convid19 #recession

— MoodysAnalytics ECON (@economics_ma) March 5, 2020

Na jedné straně epidemie snižuje kapacitu výroby zboží, protože řady čínských továren zůstávají zavřené a zaměstnanci jsou doma. To zastavuje výrobu zboží v zemi a připravuje firmy jinde ve světě o materiál, který potřebují k vlastnímu podnikání. Tento šok na straně nabídky byl zpočátku považován za krátkodobý problém, který se snadno vyřeší, jakmile se podaří dostat virus pod kontrolu. Z toho důvodu počáteční předpovědi počítaly s tím, že globální růst bude ve tvaru písmene V, tedy v prvním čtvrtletí půjde prudce dolů a pak v následujících týdnech opět rychle nahoru.

Tyto počáteční předpoklady vývoje v roce 2020 jsou nyní v troskách, protože klesá i poptávka. Vzhledem k tomu, že virus už není spojen pouze s Čínou, narůstají obavy mezi spotřebiteli po celém světě. Ti pak nejsou ochotni nakupovat, cestovat ani chodit do restaurací. Výsledkem by mohlo být, že firmy přestanou najímat nové zaměstnance nebo investovat, což dál negativně ovlivní výdaje.

"Klasická recese zahrnuje výpadek poptávky ve vztahu k nabídce," upozorňuje bývalý činitel americké centrální banky (Fed) David Wilcox, který teď pracuje v Petersonově institutu pro mezinárodní ekonomiku. "V této běžnější situaci tvůrci hospodářské politiky vědí, jak pomoci zaplnit chybějící poptávku. Ale tento případ je mnohem komplikovanější, protože zahrnuje negativní dopady na nabídku i poptávku," dodal.

To také vysvětluje, proč světová ekonomika míří do nejslabší expanze od recese v roce 2009 a proč jsou inflační cíle centrálních bank stále méně dosažitelné. Ani odborníci se přitom nedokážou shodnout, zda současná situace inflaci zvýší, nebo naopak sníží. Na jedné straně výrobní firmy, jako je Samsung či Toyota, mají problémy s obnovením výroby, což způsobí nedostatek zboží, na straně druhé ale podniky typu Hyatt a United Airlines zrušily výhled hospodaření, protože vývoj poptávky je nejistý.

Fed v úterý na mimořádném zasedání snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. To je nejvíce od roku 2008 a zároveň první takový krok od začátku globální finanční krize před 12 lety. Nicméně snížení úroků továrny znovu neotevře, ani nevrátí lidi do práce. I když podpoří poptávku, až epidemie skončí, budou muset být bankéři pravděpodobně vynalézavější a kombinovat snížení úroků s cílenými programy, které udrží tok úvěrů a ochrání důvěru.

Řešení šoků na straně nabídky je obvykle pro bankéře obtížnější, protože je potřeba rychle obnovit výrobu, dopravní či telekomunikační sítě nebo těžbu. Jejich řešení je tak obvykle na straně fiskálních orgánů, tedy vlád a úřadů, které ale zatím zůstávají pozadu a nechávají vše na bankéřích.

"Snížení sazeb určitě nepomůže znovu doplnit prázdné regály v obchodech s potravinami," uvedla analytička Seema Shahová ze společnosti Principal Global Investors. "Měnová politika je k ničemu, jestliže nabídka nemůže uspokojit poptávku," dodala.

Na straně poptávky, kde jsou centrální banky přirozeně první, kdo reaguje na vývoj, může povaha šoku tentokrát snížit efektivitu měnové politiky. Nižší náklady na úvěry sice mohou pomoci zvýšit kupní sílu domácností, vliv této pomoci je však omezený, když jsou miliony lidí zavřeny doma kvůli opatřením, která mají zabránit šíření viru, nebo proto, že se bojí nákazy. To zřejmě vysvětluje také rozhodnutí čínské centrální banky, která zatím plošně nesnížila úrokové sazby, ale přistupuje raději k cíleným opatřením. Například umožnila bankám mít větší objem špatných úvěrů a zmírnila pravidla prodeje dluhopisů.

Je tedy i na vládách, aby se zapojily. Vládní výdaje sice asi nebudou schopny zabránit šíření viru, ale mohou pomoci nahradit prudce klesající poptávku spotřebitelů. Hlavní ekonom Morgan Stanley Chetan Ahya odhaduje, že fiskální deficit čtyř hlavních vyspělých ekonomik a Číny stoupne letos nejméně na 4,7 procenta hrubého domácího produktu z loňských 4,1 procenta. To bude nejvyšší schodek od roku 2011.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika Bloomberg.com Moody´s Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy