Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní platformy, která se za osm let stala jednou z nejlukrativnějších společností v Číně, objevil novou vášeň a tou je Afrika. Nebo spíše afričtí podnikatelé, napsal francouzský list Le Monde.
Stejně jako americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesových se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.
V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí. "Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety. Neměli jsme nic a to je příležitost," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slýchané na Fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.
Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power", tedy moc, jež je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o událost. Jako nějaký "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců číské vlády odpovědných za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanským prezidentem, nigerijským viceprezidentem, etiopským premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.
Rozdal také trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny "Africa Netpreneur Initiative". Deset mladých zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů (asi 23 milionů korun). Tito podnikatelé jsou součástí první "generace Jacka Ma", kterou bude postupně tvořit komunita 100 mladých Afričanů inspirovaných životní dráhou šéfa Alibaby.
Jack Ma je králem jednoduchých metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffeta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prý pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bývalý učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit, a budete mít potravu na celý život... Je to ale především první čínský miliardář, který je otevřeně filantropem.
Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto krást slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytý politický program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodný a nevinný projev.
Jack Ma zůstává v čínském prostoru výjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickým pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladých podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.
Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc, než ten milion dolarů, který každý rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají být mnohem inspirativnější, než projevy pronášené čínskými představiteli podél staveb nové hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzský list Le Monde.
Související
Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti
Čínská vláda se bojí Alibaby. Nařídila cenzuru zpráv, miliardář Jack Ma "zmizel"
Jack Ma , Alibaba Group , Čína , Ekonomika , Le Monde
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 40 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák