Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní platformy, která se za osm let stala jednou z nejlukrativnějších společností v Číně, objevil novou vášeň a tou je Afrika. Nebo spíše afričtí podnikatelé, napsal francouzský list Le Monde.
Stejně jako americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesových se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.
V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí. "Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety. Neměli jsme nic a to je příležitost," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slýchané na Fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.
Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power", tedy moc, jež je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o událost. Jako nějaký "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců číské vlády odpovědných za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanským prezidentem, nigerijským viceprezidentem, etiopským premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.
Rozdal také trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny "Africa Netpreneur Initiative". Deset mladých zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů (asi 23 milionů korun). Tito podnikatelé jsou součástí první "generace Jacka Ma", kterou bude postupně tvořit komunita 100 mladých Afričanů inspirovaných životní dráhou šéfa Alibaby.
Jack Ma je králem jednoduchých metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffeta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prý pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bývalý učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit, a budete mít potravu na celý život... Je to ale především první čínský miliardář, který je otevřeně filantropem.
Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto krást slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytý politický program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodný a nevinný projev.
Jack Ma zůstává v čínském prostoru výjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickým pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladých podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.
Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc, než ten milion dolarů, který každý rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají být mnohem inspirativnější, než projevy pronášené čínskými představiteli podél staveb nové hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzský list Le Monde.
Související
Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti
Čínská vláda se bojí Alibaby. Nařídila cenzuru zpráv, miliardář Jack Ma "zmizel"
Jack Ma , Alibaba Group , Čína , Ekonomika , Le Monde
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek