Návrat plastů na jedno použití. Ekologie jde při pandemii stranou, píše Bloomberg

Požadavky na vyšší hygienu kvůli šíření nemoci covid-19 podporují prodej v současnosti neoblíbených plastů jako polystyrenu, protože spotřebitelé místo ekologie dávají přednost tomu, aby neonemocněli. Pro odvětví umělých hmot, které bojovalo s poklesem poptávky, je oživení vítanou úlevou.

Německá společnosti Ineos Styrolution a americká Trinseo zažívají dvouciferný procentní růst poptávky z potravinářského průmyslu a zdravotnictví, píše agentura Bloomberg.

"Vůbec jsme nečekali, že něco takového přijde," řekl generální ředitel Styrolution Kevin McQuade, jehož firma je největším výrobcem polystyrénu na světě.

Vysoká nakažlivost koronavirem donutila vlády po celém světě přerušit výrobu v továrnách a nařídit obyvatelům zůstat doma. I to bylo velkou vzpruhou pro výrobce plastů. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnost dokonce označilo výrobu některých materiálů na jedno použití za zásadní důležitou infrastrukturu. New York, který je jedním ze států nejvíce zasažených koronavirem, patří mezi státy, které odložily zákaz plastových tašek.

Výrobcům polystyrenu pomáhají také nízké náklady způsobené propadem cen ropy, upozornil generální ředitel Trinseo Frank Bozich. Dodal, že plastové obaly jsou nejvhodnější pro hygienickou a bezpečnou dodávku potravin.

Ročně se po celém světě vyrobí asi 15 milionů tun polystyrenu. Tento materiál se široce používá v automobilech a nemocničních ventilátorech, ale také pro výrobu kelímků na kávu a obalů pro potraviny, které lidé nechtějí konzumovat na místě, ale vzít si je s sebou.

Rozkvět konzumní kultury v 50. letech minulého století výrazně zvýšil poptávku po kelímcích na jedno použití a vedl k rozšíření polystyrenu. Pak ale přišel odpor ekologů, který nabral na síle v posledních několika letech, a mnoho firem se rozhodlo upřednostnit nákupní tašky na více použití či prodej kávy do vlastních hrnků.

Podle ředitelů firem Trinseo a Styrolution je koronavirus příležitostí pro výrobce polystyrenu, a je potřeba, aby tyto firmy ukázaly, že je také recyklovatelný a že existují systémy jeho třídění a sběru. Obě firmy pracují na depolymerizaci, kdy se materiál štěpí na molekuly, aby se z něj znovu vytvořil polymer vhodný pro přímý kontakt s potravinami.

"Hodnota, kterou mají obaly pro bezpečnost potravin, byla někdy přehlížena," dodal generální ředitel finského výrobce obalů Huhtamaki Oyj Charles Héaulmé. "Je jasné, že je zde problém s plastovým odpadem, ale existují obrovské výhody, které nemají alternativy." Nicméně současná nálada podporující plasty bude podle něj zřejmě jen dočasná, protože až skončí koronavirová krize, znovu se vrátí výzvy k akcím, které mají zabránit změnám klimatu a znečištění oceánů.

Ředitel jihoafrické společnosti Nampak Erik Smuts předpovídá, že současný trend zájmu o plastové obaly přetrvá mezi těmi, jejichž disponibilní příjem se nejvíce sníží, zvláště pokud pandemie vyvolá recesi. "Jednou z výhod plastů je to, že jsou levné. Pokud se sníží disponibilní příjmy spotřebitelů, je zde riziko, že se vrátí zpět ke starým, špatným zvykům, což by mohlo zahrnovat i plast na jedno použití.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

Více souvisejících

plasty Ekologie Bloomberg.com Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy