OECD: Ekonomika se bude zotavovat roky. Koronavirus vyvolal větší šok než finanční krize

Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus už způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.

OECD začátkem března varovala, že růst světové ekonomiky by letos kvůli koronaviru mohl činit pouze 1,5 procenta, zatímco dříve jej odhadovala na 2,9 procenta. Gurría dnes uvedl, že toto varování se nyní zdá být příliš optimistickým.

Global economy will suffer for 'years to come' says OECD https://t.co/mRmbAP7bM2

— BBC Business (@BBCBusiness) March 23, 2020

Řada předních světových ekonomik se podle něj dostane do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou.

"I když nenastane celosvětová recese, přijde nulový či záporný růst v mnoha ekonomikách světa, včetně těch větších," uvedl podle BBC Gurría. "Nebude to znamenat jen slabý růst v letošním roce, ale také to, že k zotavení bude zapotřebí delší doba," dodal.

Šéf OECD vyjádřil nesouhlas s myšlenkou, že hospodářské oživení bude mít na grafech podobu písmene V, tedy krátkého a prudkého propadu ekonomické aktivity následovaného rychlým a silným růstem.

"Teď víme, že to nebude 'V'. V nejlepších případech se to spíše bude podobat písmenu 'U' s dlouhým dnem, které bude předcházet oživení," řekl. "Pokud dnes učiníme správná rozhodnutí, můžeme zabránit, aby to vypadalo jako 'L'," dodal.

Gurría vyzval vlády, aby přestaly dbát na dluhová pravidla a využily veškeré prostředky k řešení krize kolem koronaviru. Varoval nicméně, že vyšší rozpočtové deficity a rostoucí dluhy budou mít po řadu let negativní vliv na silně zadlužené země.

Investiční banka Goldman Sachs předpověděla, že globální reálný HDP v letošním roce klesne zhruba o procento. "Koronavirus, nebo přesněji reakce na tuto krizi, představuje fyzické omezení ekonomické aktivity, které je v poválečné historii bezprecedentní," uvedla banka.

Goldman Sachs počítá ve druhém čtvrtletí ve vyspělých ekonomikách s "velmi prudkým" poklesem reálného HDP. Ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou světa, propad odhaduje na 24 procent. To představuje více než dvojnásobek ve srovnání s doposud nejvýraznějším poklesem v poválečné historii, upozornila agentura Reuters.

Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos v rozhovoru se španělskou televizí La Sexta uvedl, že negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropské hospodářství do recese, ve druhém pololetí by se však podle něj měla ekonomika vrátit k růstu. Slíbil, že ECB učiní vše, co je v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru potřeba udělat, a poukázal na potřebu zabránit v Evropě dluhové krizi.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika oecd Ángel Gurría (OECD) goldman sachs Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy