Qualcomm dostal obří pokutu. Jižní Korea ztrestala nekalé praktiky americké firmy

Jihokorejský soud dnes potvrdil pokutu 873 milionů dolarů (20 miliard Kč) americkému výrobci čipů Qualcomm za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Soudce odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou ji v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC).

Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.

"Žalovaný výrazně ovlivňoval výrobce mobilních telefonů buďto nekalými obchodními praktikami, anebo závislostí na dodávkách čipů do modemů," uvedl soudce.

Soud nicméně pro nedostatek důkazů zamítl tvrzení KFTC, že Qualcomm znevýhodňoval výrobce mobilních telefonů tím, že je nutil uzavírat "souborné" licenční dohody. To znamená, že americký výrobce čipů bude mít nadále z každého mobilního telefonu podíl jako licenční poplatek.

Qualcomm je největší dodavatel čipů do mobilních telefonů na světě. Většinu svého zisku generuje z divize, která vyvíjí a licencuje technologie. Jeho čipy jsou základním vybavením mnoha mobilních telefonů - společnost patří mezi hlavní dodavatele firem Samsung Electronics, LG Electronics i Apple.

"Rozhodnutí neovlivní ani neoslabí postavení Qualcommu na trhu. Směřujeme totiž do éry (sítí) 5G a Qualcomm je jednou z velmi mála společností, které čip pro 5G umí vyrobit," myslí si analytik Pak Song-sun ze společnosti Cape Investment and Securities.

V květnu rozhodl americký federální soud, že Qualcomm nezákonně potlačoval konkurenci na trhu s čipy pro mobilní telefony a zneužíval svou dominantní pozici k vybírání nadměrně vysokých licenčních poplatků.

Soudkyně Lucy Kohová firmě nařídila, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy nezahrnující nekalé praktiky a poskytla konkurenčním výrobcům čipů licence na své patenty za spravedlivé a rozumné ceny. Firma navíc dostala zákaz uzavírat s výrobci chytrých telefonů smlouvy o exkluzivních dodávkách vylučujících nákup čipů od konkurence.

Dvě pokuty uložila Qualcommu i Evropská komise. Loni to bylo 997 milionů eur (25,4 miliardy Kč) za to, že platil firmě Apple, aby používala pouze jeho čipy. Qualcomm tím chtěl poškodit konkurenta Intel. Letos v červenci společnosti EK uložila pokutu 242 milionů eur za to, že v letech 2009 a 2011 snažil za pomoci "predátorské cenové politiky" vytlačit z trhu britského výrobce softwaru Icera.

Licenční praktiky Qualcommu jsou terčem vládních vyšetřování ve Spojených státech minimálně od roku 2014 a v Asii a Evropě minimálně od roku 2009, připomněla agentura Reuters.

Související

Apple

Qualcomm žaluje Apple, obvinil ho z krádeže obchodních tajemství

San Diego (USA) - Americký výrobce čipů Qualcomm obvinil technologickou společnost Apple, že ukradla jeho obchodní tajemství a poskytla je konkurentovi Intel. Údajně tak chtěla umožnit Intelu vylepšit jeho čipy, aby je mohla používat místo čipů od Qualcommu. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Qualcomm Jižní Korea pokuty Ekonomika

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy