USA se obávají rekordní nezaměstnanosti, větší než za velké krize

Zatímco v únoru například klesla míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie na dosavadní minimum 6,5 procenta, odhady a údaje za březen a další období už kvůli šíření nového koronaviru předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě. Podle americké centrální banky (Fed) by například ve Spojených státech mohlo šíření koronaviru vést k zániku 47 milionů pracovních míst, Španělsko už za březen eviduje přes 300.000 nových nezaměstnaných.

Na rozdíl od finanční krize v letech 2007 až 2009, kdy se zásahy vlád a institucí soustředily na velké banky a podniky, přiměla nynější krize světové organizace a vlády, aby se zaměřily na oblasti, jako je i státní podpora zaměstnanosti. Růst nezaměstnanosti má snížit například kurzarbeit, ke kterému sáhla řada vlád. Kurzarbeit je termín, který se používá pro dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Firmy tak nemusejí propouštět. I tak jsou ale prognózy neveselé.

Mezinárodní organizace práce (ILO) už v polovině března varovala, že epidemie a s ní spojená globální ekonomická krize by mohla na celém světě vést k zániku až 25 milionů pracovních míst. Pro srovnání - globální finanční krize z let 2008 až 2009 zvýšila počet nezaměstnaných zhruba o 22 milionů.

Po skvělých únorových údajích, kdy například v eurozóně bylo bez práce 7,3 procenta lidí, což bylo nejméně od května 2008, jsou nové údaje a odhady nepříznivé. Zatímco v 27 zemích unie bylo v únoru bez práce téměř 13,98 milionu lidí, z toho 12,05 milionu v eurozóně, podle údajů Evropské odborové konfederace (ETUC) jen během prvních dvou březnových týdnů přišlo v Evropě o práci přes milion lidí. Podle prognózy společnosti Capital Economics se například v eurozóně do konce června zvýší nezaměstnanost až na 12 procent.

Ve Spojených státech, které nyní evidují nejvíce nakažených na světě, by šíření koronaviru mohlo vést podle odhadů expertů Fedu v St. Louis k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by tak mohla překročit 32 procent. Ještě v únoru přitom činila míra nezaměstnanosti 3,5 procenta, v době velké hospodářské krize v letech 1929 až 1933 vzrostla v USA nezaměstnanost v době vrcholu na 25 procent.

"Z historického hlediska jde o velmi vysoká čísla, toto je však naprostý šok, jenž se liší od všech ostatních, které ekonomika USA v posledních 100 letech zažila," uvedl ekonom centrální banky v St. Louis Miguel Faria-e-Castro. Podle odhadů Fedu má téměř 67 milionů Američanů zaměstnání, ve kterém kvůli koronaviru hrozí vysoké riziko propuštění.

Americké ministerstvo práce už dříve uvedlo, že počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 21. března vystoupil na téměř 3,3 milionu. To byl rekord, který navíc zhruba čtyřnásobně přesáhl dosavadní maximum staré téměř 40 let.

Rekordní růst nezaměstnanosti v březnu oznámilo Španělsko, kde je dlouhodobě nezaměstnanost dvojnásobná proti průměru v Evropské unii. V zemi, jedné z nepostiženějších na světě, přibylo za březen více než 300.000 nových nezaměstnaných. Celkový počet lidí bez práce se tak vyšplhal na 3,54 milionu.

Růst nezaměstnanosti očekávají i v dalších zemích. Marc Schattenberg ze společnosti Deutsche Bank minulý týden předpověděl, že pokud koronavirová krize v květnu z větší části skončí, průměrná míra nezaměstnanosti v Německu by se mohla zvýšit jen o půl procentního bodu na 5,6 procenta. V případě déletrvající krize nicméně analytici předpovídají až tři miliony nezaměstnaných proti 2,26 milionu v únoru.

Nejzasaženějším sektorem v Německu by mohl být podle prognóz automobilový průmysl, kterému kvůli koronavirové krizi hrozí zánik více než 100.000 pracovních míst. Výroba automobilů a automobilových součástek v Německu teď zaměstnává zhruba 830.000 lidí.

Podle slovenské centrální banky (NBS) povede předpokládaný pokles výkonu slovenské ekonomiky ke ztrátě 75.000 až 130.000 pracovních míst, což by znamenalo zvýšení míry nezaměstnanosti na 7,5 až deset procent z nynějších šesti.

České ministerstvo práce ve středu uvedlo, že kvůli koronaviru vzroste nezaměstnanost až o pět procentních bodů. Při půlročním trvání takového zvýšení by stát přišel asi o 44 miliard Kč.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Španělsko Fed (Americká centrální banka) Ekonomická krize Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy