V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu Quant, ji ohlásil na základě posledních údajů. ČTK to řekl autor algoritmu Pavel Kohout. Technická recese se obvykle definuje jako pokles HDP dvě čtvrtletí po sobě.
Národní úřadem pro ekonomický výzkum (NBER) definuje recesi jako významný pokles hospodářské aktivity napříč ekonomikou, který trvá déle než několik měsíců, běžně viditelný na reálném HDP, reálných příjmech, zaměstnanosti, průmyslové produkci a velkoobchodních tržbách.
Indikátor podle něj funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.
Recese bývají oficiálně vyhlašovány Národním úřadem pro ekonomický výzkum (NBER), ale vyhlášení bývá značně zpožděné proti skutečnosti. Poslední recese byla vyhlášena v prosinci 2008, když oficiálně začala o rok dříve, v prosinci 2007. Indikátor ji včas oznámil s předstihem tří měsíců proti skutečnému datu.
"Hospodářská recese ještě sama o sobě neznamená signál k nákupu nebo prodeji cenných papírů, záleží na souvislostech a na hodnotách dalších indikátorů," uvedl Kohout.
Většinovým majitelem fondu Quant je společnost Duck Sauce, zbylý podíl drží svěřenský fond MMXXV. Quant vznikl v září 2016 a od svého otevření za tři roky dosáhl zhodnocení 16,38 procenta. Za samotný rok 2019 činilo zhodnocení 6,24 procenta.
Americký ministr varoval před 20procentní nezaměstnaností
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by mohla vystoupit až na 20 procent, pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to v úterý americkým senátorům řekl ministr financí Steven Mnuchin. Tak vysoko nezaměstnanost nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z velké hospodářské krize. Část analytiků navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese.
Mnuchin se v úterý setkal s republikánskými senátory, aby je přesvědčil, že je důležité schválit navrhovanou pomoc v objemu jednoho bilionu dolarů (24,7 bilionu Kč). Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce z tohoto souboru podpůrných opatření část peněz poslat do dvou týdnů přímo lidem, část má podpořit letecké společnosti a další firmy, na které krize kolem pandemie způsobené koronavirem doléhá nejvíce.
Ministr podle agentury Bloomberg upozornil, že pokud nebude pomoc schválena, hrozí nevratné ekonomické škody. V Senátu má většinu Republikánská strana, tedy Trumpovi lidé.
Míra nezaměstnanosti v USA v lednu vzrostla na 3,6 procenta, zůstala ale blízko minima za téměř 50 let.
Mluvčí ministerstva financí řekla, že Mnuchin nedával žádnou předpověď vývoje ekonomiky, jen se snažil republikánům v Senátu ilustrovat, co se může stát, pokud pomoc nepřijde včas a v dostatečné výši. "Na schůzce s republikány v Senátu použil ministr Mnuchin pro ilustraci několik matematických modelů, tím ale rozhodně nenaznačoval, že tak se to stane," řekla agentuře Reuters mluvčí ministerstva Monica Crowleyová.
Mnuchin na schůzce také řekl, že hospodářské dopady současné krize mohou být potenciálně horší než za globální finanční krize v roce 2008.
Průzkum institutu Marist pro NPR/PBS tento týden ukázal, že 18 procent dospělých v USA už kvůli nynější krizi spojené s koronavirem buď ztratilo práci, anebo jim zaměstnavatel zkrátil pracovní dobu.
Analytici finančních ústavů Goldman Sachs a Morgan Stanley navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese. Nejde tudíž podle nich o to, zda recese nastane, ale jak hluboká bude. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.
Mnuchinovo varování je podobné tomu, které za finanční krize v roce 2008 adresoval zákonodárcům tehdejší ministr financí Henry Paulson. Ten spolu s tehdejším šéfem centrální banky (Fed) Benem Bernankem vyzývali ke schválení souboru podpůrných opatření v objemu 700 miliard dolarů na odkup hypotečních úvěrů diskutabilní kvality. I v té době hrozilo, že krize ekonomiku zdevastuje. Kongres nakonec pomoc schválil, míra nezaměstnanosti dosáhla maxima v říjnu 2009, kdy vystoupila na 10,2 procenta.
Související

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
Ekonomika , USA (Spojené státy americké) , Steven Mnuchin , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
před 2 hodinami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 3 hodinami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 4 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 5 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 5 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 5 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 6 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 7 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 7 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 7 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 7 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 8 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 8 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 9 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 10 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 10 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 11 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 12 hodinami
Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
Červnem začíná meteorologické léto a velkou část nadcházejícího měsíce už pokrývá aktuální dlouhodobý výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle předpovědi se po přechodném oteplení na konci května očekává opět chladnější počasí.
Zdroj: Jan Hrabě