V USA patrně začala hospodářská recese, ukazuje algoritmus fondu Quant

V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu Quant, ji ohlásil na základě posledních údajů. ČTK to řekl autor algoritmu Pavel Kohout. Technická recese se obvykle definuje jako pokles HDP dvě čtvrtletí po sobě.

Národní úřadem pro ekonomický výzkum (NBER) definuje recesi jako významný pokles hospodářské aktivity napříč ekonomikou, který trvá déle než několik měsíců, běžně viditelný na reálném HDP, reálných příjmech, zaměstnanosti, průmyslové produkci a velkoobchodních tržbách.

Indikátor podle něj funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.

Recese bývají oficiálně vyhlašovány Národním úřadem pro ekonomický výzkum (NBER), ale vyhlášení bývá značně zpožděné proti skutečnosti. Poslední recese byla vyhlášena v prosinci 2008, když oficiálně začala o rok dříve, v prosinci 2007. Indikátor ji včas oznámil s předstihem tří měsíců proti skutečnému datu.

"Hospodářská recese ještě sama o sobě neznamená signál k nákupu nebo prodeji cenných papírů, záleží na souvislostech a na hodnotách dalších indikátorů," uvedl Kohout.

Většinovým majitelem fondu Quant je společnost Duck Sauce, zbylý podíl drží svěřenský fond MMXXV. Quant vznikl v září 2016 a od svého otevření za tři roky dosáhl zhodnocení 16,38 procenta. Za samotný rok 2019 činilo zhodnocení 6,24 procenta.

Americký ministr varoval před 20procentní nezaměstnaností

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by mohla vystoupit až na 20 procent, pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to v úterý americkým senátorům řekl ministr financí Steven Mnuchin. Tak vysoko nezaměstnanost nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z velké hospodářské krize. Část analytiků navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese.

Mnuchin se v úterý setkal s republikánskými senátory, aby je přesvědčil, že je důležité schválit navrhovanou pomoc v objemu jednoho bilionu dolarů (24,7 bilionu Kč). Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce z tohoto souboru podpůrných opatření část peněz poslat do dvou týdnů přímo lidem, část má podpořit letecké společnosti a další firmy, na které krize kolem pandemie způsobené koronavirem doléhá nejvíce.

Ministr podle agentury Bloomberg upozornil, že pokud nebude pomoc schválena, hrozí nevratné ekonomické škody. V Senátu má většinu Republikánská strana, tedy Trumpovi lidé.

Míra nezaměstnanosti v USA v lednu vzrostla na 3,6 procenta, zůstala ale blízko minima za téměř 50 let.

Mluvčí ministerstva financí řekla, že Mnuchin nedával žádnou předpověď vývoje ekonomiky, jen se snažil republikánům v Senátu ilustrovat, co se může stát, pokud pomoc nepřijde včas a v dostatečné výši. "Na schůzce s republikány v Senátu použil ministr Mnuchin pro ilustraci několik matematických modelů, tím ale rozhodně nenaznačoval, že tak se to stane," řekla agentuře Reuters mluvčí ministerstva Monica Crowleyová.

Mnuchin na schůzce také řekl, že hospodářské dopady současné krize mohou být potenciálně horší než za globální finanční krize v roce 2008.

Průzkum institutu Marist pro NPR/PBS tento týden ukázal, že 18 procent dospělých v USA už kvůli nynější krizi spojené s koronavirem buď ztratilo práci, anebo jim zaměstnavatel zkrátil pracovní dobu.

Analytici finančních ústavů Goldman Sachs a Morgan Stanley navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese. Nejde tudíž podle nich o to, zda recese nastane, ale jak hluboká bude. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.

Mnuchinovo varování je podobné tomu, které za finanční krize v roce 2008 adresoval zákonodárcům tehdejší ministr financí Henry Paulson. Ten spolu s tehdejším šéfem centrální banky (Fed) Benem Bernankem vyzývali ke schválení souboru podpůrných opatření v objemu 700 miliard dolarů na odkup hypotečních úvěrů diskutabilní kvality. I v té době hrozilo, že krize ekonomiku zdevastuje. Kongres nakonec pomoc schválil, míra nezaměstnanosti dosáhla maxima v říjnu 2009, kdy vystoupila na 10,2 procenta.

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Steven Mnuchin nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

včera

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

včera

18. dubna 2025 21:24

18. dubna 2025 21:08

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy