USA udělily vůbec první pokutu za vesmírný odpad

Satelitní televizní společnost Dish Network dostala pokutu ve výši 150 000 dolarů za nesprávnou likvidaci jednoho ze svých satelitů, což je poprvé, kdy federální regulační orgány udělily takový trest.

Federální komise pro komunikace, která má pravomoc povolovat vesmírné telekomunikační služby, oznámila v pondělí, že uzavřela vyšetřování společnosti Dish. Toto vyšetřování vyústilo v udělení pokuty a společnost byla nucena "přiznat svou odpovědnost". Informuje server CNN. 

"Jedná se o první případ, kdy Komise využila své pravomoci v oblasti vesmírného odpadu, a to v souvislosti se zesílením svého úsilí v oblasti satelitní politiky," uvedla FCC v tiskové zprávě.

Dish reagoval na to tím, že uvedl, že sporná družice byla starší vesmírný objekt, který byl explicitně vyjmut z pravidel FCC, která požadují minimální oběžnou dráhu.

Společnost také sdělila, že FCC nepovažuje satelit za hrozbu v souvislosti s orbitálním odpadem a že společnost má dlouhou historii bezpečného provozu velké flotily satelitů a bere své povinnosti jako držitel licence FCC vážně.

Vesmírný odpad představuje pro provozovatele satelitů stále rostoucí problém. Odhaduje se, že na oběžné dráze Země se nachází téměř 700 000 kusů nekontrolovaného odpadu o velikosti větší než 0,4 palce (1 centimetr).

Objekty ve vesmíru představují potenciální riziko srážek s aktivními satelity, Mezinárodní vesmírnou stanicí a dalšími kosmickými troskami, což zvyšuje pravděpodobnost kolizí ve vesmíru. Donedávna byl satelitní průmysl z velké části ponechán na samoregulaci, aby splnil nejpřísnější doporučení týkající se snižování vesmírných trosek.

Vyšetřování FCC se zaměřilo na satelit s názvem EchoStar-7, který byl vypuštěn na geostacionární oběžnou dráhu v roce 2002. FCC schválila plán na jeho odstavení z provozu v roce 2012 s cílem dostat družici na tzv. hřbitovní oběžnou dráhu asi 186 mil nad jejím operačním polem, čímž se minimalizuje riziko pro ostatní aktivní družice.

Podle FCC však Dish neposkytl satelitu dostatečné množství paliva k provedení tohoto manévru. EchoStar-7 tak zůstal neaktivní na oběžné dráze pouze asi 76 mil nad aktivními oblastmi na geostacionární oběžné dráze.

Geostacionární dráha se nachází vysoko nad nízkou oběžnou dráhou Země, kde se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) a tisíce malých satelitů, včetně sítě Starlink od společnosti SpaceX, a také většiny vesmírného odpadu. Na geostacionární dráze jsou umístěny drahé telekomunikační satelity, jako jsou ty, které provozují společnosti Dish, Intelsat, SES a Viasat.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Dish Network vesmírná pokuta

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy