Zahraniční centrální banky se zbavují amerických státních dluhopisů a ve velkém nakupují zlato

New York - Celý dnešní svět se topí v enormních dluzích, jejichž hladina stále stoupá. Tento nezadržitelný růst bychom mohli s nadsázkou přirovnat ke zvyšujícímu se objemu vody v oceánech z důvodu globálního oteplování. Obojí, ať už růst hladiny oceánů nebo v našem případě růst světového dluhu, je možné zmírnit, ale bohužel ne úplně zastavit. Zadlužení roste každou vteřinou.

Uvádí se, že dluh USA je asi 20 bilionů dolarů, nicméně pravda je úplně jiná. Tato suma je mnohonásobně vyšší, jen se raději neuvádí. Nejsou to jen Spojené státy, ale řada dalších zemí, které jsou ohromně zadluženy a jejichž dluhy dosahují vysoko nad 100 procent jejich HDP. Jednoduše řečeno celý svět se utápí v dluzích a zadlužení pokračuje, vidíme to denně prostřednictvím centrálních bank, které nalévají ohromné množství peněz do svých ekonomik za účelem vytvoření tzv. „zdravé inflace". Nicméně tento trend může v budoucnu přerůst ve velký problém a vyvolat další krize – mnohem větší než ty, které již proběhly.

Problémy rostoucího zadlužení nahrávají drahým kovům. Trend ve shromažďování zlata a stříbra, který stále pokračuje, nezaznamenáváme jen u klasických investorů, ale ve stále vyšší míře i u centrálních bank a států – po celém světě se ve velkém zbavují dluhopisů americké federální vlády. Honba za těmito dluhopisy tak končí a dochází naopak k prodejům. Tradiční kupci amerického dluhu jako je Čína, Rusko, Brazílie nebo Norsko potřebují peníze na podporu svých vlastních, zpomalujících ekonomik.

V březnu 2016 rozprodaly centrální banky v amerických státních dluhopisech cca 17 miliard dolarů. K rekordnímu prodeji pak došlo v lednu, kdy tato hodnota dosáhla 57 miliard dolarů. V loňském roce tato suma představovala 226 miliard dolarů. Podle amerického ministerstva financí je tento výprodej největší od roku 1978. Na druhé straně téměř vždy existuje někdo, kdo tyto dluhopisy zase nakoupí. Ve světě působí mnoho fondů, společností, ale také jednotlivci, kteří o ně budou mít zájem. Pokud by se ovšem nikdo takový nenašel, začal by dluhopisy s velkou pravděpodobností nakupovat samotný FED, aby zabránil krizi a poklesu jejich ceny. Centrální banka má konec konců k dispozici neomezené zásoby dolarů, takže by to neměl být problém.A to je právě to neustálé nalévání peněz do ekonomiky. 

Hnací silou tohoto výprodeje je ekonomická nestabilita a strach a hlavním důvodem takového chování centrálních bank může být snaha o podporu svých vlastních měn. Hotovost, kterou banky dostanou, mohou použít na nákup svých měn a zabránit tak tomu, aby tratily na hodnotě. Mnohé z těchto centrálních bank však nechtějí podporovat jen svou měnu, ale investují ve velkém i do nákupu zlata. A čisté nákupy se pohybují v kladných a velmi vysokých hodnotách. Dá se říci, že centrální banky změnily svou strategii a zachvátila je „zlatá horečka", přičemž vůdčí roli této „smečky" zaujímají centrální banky Číny a Ruska.

Podle Světové rady pro zlato zvýšilo Rusko v prvním čtvrtletí roku 2016 své zlaté rezervy o 45,8 tun, což je o 52 % více než ve stejném období vloni. Čína pak od ledna do března letošního roku nakoupila 35,1 tun. Jde o dvě důležité země, které vlastní americký dluh a ve velkém se ho zbavují. Strategie se tak zdá být docela jasná – prodávat americké státní dluhopisy a nakupovat drahý kov.

V době nízkých (nebo dokonce záporných) úrokových sazeb, nejistého globálního ekonomického vývoje a hrozící recese, je to logické. Výnosy státních dluhopisů a podobných alternativ jsou stále méně atraktivní, takže je potřeba nalézt jinou vhodnou a pevnou variantu pro investice. A to centrální banky a státy vědí. Tento trend může být dalším varovným signálem, že opravdu není něco v pořádku. FED a centrální plánovači si postavili domeček z karet, který má základy v ohromném zadlužení. Co se tedy bude dít, pokud si dluhy nikdo nebude chtít koupit? Začne se domeček bortit? Tuto obavu reálně posiluje chování Číny, Ruska a dalších zemí. Proto jsme svědky narůstajícího zájmu o žlutý kov, jako symbolu moci a bezpečí.

Související

Více souvisejících

banky USA (Spojené státy americké) Zlato

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

před 1 hodinou

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče.

Počasí do konce týdne. Sněžit může nejen na horách, uvedli meteorologové

První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce. 

před 1 hodinou

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Velké změny v dopravě v Praze a okolí. Novinky jsou všelijaké, platí od neděle

Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč Putin vypálil na Ukrajinu raketu Orešnik? Podle expertů to byl vzkaz, ale ne pro Kyjev

Putinovo nasazení nové hypersonické rakety Orešnik je zřetelným varováním nejen Ukrajině, ale i Západu. Tato raketa středního doletu, schopná zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 5500 kilometrů rychlostí přes 13 000 kilometrů za hodinu, představuje zásadní výzvu pro současné systémy protivzdušné obrany. Nedávno dopadla na průmyslový komplex v ukrajinském městě Dnipro, což mělo ukázat technologickou vyspělost ruského arzenálu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy