KOMENTÁŘ | Babišovo zoufalství: Aby získal voliče, obětuje jméno celého Česka

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si moc dobře uvědomuje, v jaké situaci se nachází. Zatímco voliči pravicového spektra se kloní k Petru Pavlovi, expremiér musí voliče lovit ve vodách levice. A jeho dosavadní kampaň ukazuje, že mu není cizí sáhnout ani po lidech s radikálnějšími názory, a to doslova za každou cenu.

Před prvním kolem voleb se Babiš potýkal nejen s ostatními protikandidáty, ale i s problémem odklonu voličů k Jaroslavu Baštovi. Oba mají v některých věcech podobnou rétoriku, kterou Babiš před druhým kolem graduje do maxima, bez ohledu na to, nakolik jsou jeho slova pravdivá nebo splnitelná.

Zřejmě nikdo nepřehlédl, že více než kdy dřív rezonuje předvolební kampaní téma války. Svůj podíl na tom má současný konflikt na Ukrajině, ale i fakt, že protikandidátem je bývalý voják a generál ve výslužbě. Toho se Babiš snaží využít za každou cenu, ať už různými prohlášeními o míru, či nejnověji odmítnutím pomoci spojenecké zemi.

Řekněme si upřímně, že válku v naší zemi či bezprostředním okolí si nepřeje nikdo. Ani veřejnost, ani politici, ale ani vojáci. A vytvářet iluzi, že právě oni prahnou po konfliktu, je čirá mystifikace. Je to asi podobné tvrzení, jako kdyby se policista těšil na to, že během své služby zatkne co nejvíce lidí a absolvuje co nejvíce přestřelek. Nebo kdyby si záchranář přál enormní množství výjezdů.

Záchranné či krizové složky státu slouží přesně k tomu, k čemu je jejich název předurčuje. Zasahují ve chvíli krize, kdy jich je potřeba, ale 99 procent z nich vám bezesporu řekne, že ze všeho nejvíc by si přáli klidnou směnu, během které se nic zásadního nestane. U vojáků to není o moc jiné. Mír by si přál každý, český prezident ale není osobou, která by ho dokázala zajistit.

Babiš se přesto v zoufalé snaze získat voliče snaží vytvořit atmosféru, že o tom, zda půjde nebo nepůjde Česko válčit, rozhoduje prezident, přičemž on je ten, kdo tomu zabrání. To, že to není pravda, ví moc dobře, u jeho voličů je to na ale zváženou. Tak pro připomenutí: Vyhlášení války není pravomocí prezidenta.

A nejen to. I otázka vyslání vojáků do zahraničí, která hýbe společností od nedělní předvolební debaty, je pravomocí parlamentních komor a vlády. Snaha Babiše vytvořit dojem, že pokud bude Pavel prezident, naši vojáci pojedou bojovat do zahraničí, zatímco on tomu zabrání, je nejen lživá, ale jeví se i jako zcela nesmyslná.

Babiš však moc dobře ví, proč k této rétorice přistupuje. Jedinou jeho možností, jak zvrátit volby, je získat na svou stranu voliče, kteří nejsou příznivci EU a NATO. Proti EU se příliš vyjadřovat nemůže, bylo by to vrcholně pokrytecké, po tolika vyčerpaných dotacích, i když, třeba se v závěru kampaně dočkáme i tohoto. Odmítnout pomoc spojencům je ale věc druhá.

Ne nadarmo je Babiš veleben u dezinformátorů. Říká prostě to, co chtějí slyšet, a doufá, že dostane jejich hlas. Bez ohledu na to, nakolik jsou jeho slova nesmyslná. A bohužel i bez ohledu na to, nakolik tím uškodí Česku jako takovému. V podání Babiše ale pověst státu očividně musí jít stranou. Zkrátka potřebuje voliče, a udělá pro to cokoliv.

V rámci Babišovy volební základny tak vzniká řada paradoxů. Šéf hnutí ANO cílí na ty voliče, kteří ho za pandemie covidu kvůli opatřením zatracovali. Manipuluje lidmi, kteří o sobě často prohlašují, že se se nenechají manipulovat. A snaží se vytvořit falešnou představu o prezidentských pravomocích u voličů, kteří o sobě rádi prohlašují, že na rozdíl od zbytku veřejnosti znají pravdu.

Je otázkou, jestli tomu co Babiš veřejně prohlašuje, sám věří. Pokud ano, pak hrozí, že Česko bude mít prezidenta, který absolutně nerozumí svým kompetencím. Pokud ne, pak hrozí, že Česko bude mít prezidenta, který se v honbě za svým cílen neštítí manipulovat a převracet skutečnost. Jiná varianta není. Bohužel.

Související

Andrej Babiš

Babišova kampaň porušovala veškeré etické zásady, šířila poplašné zprávy, tvrdí PR agentury

Prezidentská kampaň neúspěšného kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše porušovala veškeré etické zásady komunikace. V tiskové zprávě zaslané ČTK to dnes uvedla Asociace public relations (APRA). Poukazuje zejména na billboardovou kampaň, která podle ní porušovala několik etických pravidel současně, zneužila například motiv strachu či vědomě šířila poplašné zprávy. 
Simeon Popov Rozhovor

Babišova kampaň byla nebezpečná. Marketéři rozeštvali společnost jen pro peníze, je to zklamání, říká Popov pro EZ

Právník Simeon Popov v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotil volbu nového prezidenta republiky a řekl, co ještě můžeme očekávat od stávající hlavy státu Miloše Zemana. Jmenování nového předsedy Ústavního soudu by podle něj vyvolalo určité pnutí mezi jeho soudci. „Doporučoval bych Miloši Zemanovi, aby žádná neuvážená rozhodnutí už nečinil,“ říká právník v rozhovoru pro EZ.

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Petr Pavel

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů

Pro budoucího českého prezidenta Petra Pavla bude velkou výhodou, že dobře zná fungování Severoatlantické aliance ze svého dřívějšího působení. Soudí tak lidé pracující v bruselském sídle aliance i další znalci místních poměrů, podle nichž se tu jako generál zapsal velmi pozitivně ve funkci šéfa Vojenského výboru. Již tehdy se podle nich nebál mluvit o záležitostech, které byly na vojáka nečekaně politické.

Aktualizováno před 32 minutami

Petr Fiala

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit

Počet vězňů v Česku i doba, kterou tráví za mřížemi, jsou příliš vysoké a je potřeba udělat změny. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl po dnešní bilanční návštěvě na ministerstvu spravedlnosti. Pomoci by podle něj mohla novela trestního řádu, změny v sazbách trestů i rozsáhlejší využívání alternativních trestů.

před 47 minutami

Škoda Auto, a.s.

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu

Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů v Mladé Boleslavi a Vrchlabí, v Kvasinách se naopak dál vyrábí bez omezení. Na informaci týdeníku Škodovácký odborář dnes upozornil server Novinky.cz. Kvůli nedostatku komponentů nebude od začátku února vyrábět také kolínská Toyota.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel Blažek (vlevo) a Petr Fiala.

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek

Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Na dnešní tiskové konferenci po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnosti to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman v závěru kariéry pouštěl do tohoto souboje s právníky, novináři a možná i s částí veřejnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Armáda Velké Británie

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády

Britská armáda už nenese status prvotřídní armády jako ta americká, ruská nebo francouzská, varoval podle zdroje stanice Sky News britského ministra obrany Bena Wallace nejmenovaný americký generál. Británie by podle zdroje nebyla schopna bránit své nebe před raketovými útoky takového rozsahu, s jakými se vyrovnává Ukrajina.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu

 Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Průměrná cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích v tuzemsku se nyní pohybuje okolo 37,40 korun za litr a u nafty kolem 37,98 korun za litr. Vezmeme-li v úvahu lednová čísla cen pohonných hmot v Evropě, dá se říct, že Česká republika patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se totiž nejen u benzinu, ale i nafty pohybují pod evropským průměrem. Nelze v této souvislosti ale nepřipomenout, že na rozdíl od řady zemí, které tu s výraznými, tu jemnějšími státními zásahy intervenovaly na trhu s palivy, jsme se k podobnému stavu dostali bez zásahů a narušování samoregulace trhu v podobě třeba fixace cen nebo nějakých přídělů či omezování dávek. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Finský parlament

Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci

Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Boris Johnson

Johnson: Putin před invazí na Ukrajinu vyhrožoval Británii raketovým úderem

Bývalý britský premiér Boris Johnson prohlásil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem. Johnson uvedl, že tato poznámka zazněla poté, co Putina během "velmi dlouhého" hovoru loni v únoru varoval, že válka bude "naprostou katastrofou". Informovala o tom dnes BBC s odkazem na svůj dokument, ve kterém zkoumá kontakty šéfa Kremlu s ostatními světovými lídry.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Maloobchodní tržby před Vánocemi meziročně vzrostly o 11,4 procenta

Maloobchodní tržby v uplynulé vánoční sezoně meziročně vzrostly o 11,4 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti Mastercard, která sledovala nákupy v kamenných obchodech i na internetu od listopadu do 24. prosince 2022. Český statistický úřad zveřejní data o maloobchodních tržbách za prosinec 7. února. Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 15,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od roku 1993.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Případů chřipky a dalších infekcí dál ubývá, počet nemocných dětí ale roste

Infekcí dýchacích cest v ČR celkově podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100.000 obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

Petr Pavel

Číně vadí telefonát Pavla s tchajwanskou prezidentkou

Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že kvůli chystanému telefonátu zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen je v kontaktu s Prahou. Informuje o tom agentura Reuters. Pavel v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že se mu tchajwanská prezidentka ozvala písemně, a jeho mluvčí uvedla, že spolu mají mluvit během dneška.

Aktualizováno před 4 hodinami

Jaroslav Šedivý

Zemřel exministr zahraničí Šedivý, zasloužil se o odchod Sovětů či vstup země do NATO

Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání. O jeho úmrtí dnes ČTK informoval jeho syn Jiří Šedivý.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babišova kampaň porušovala veškeré etické zásady, šířila poplašné zprávy, tvrdí PR agentury

Prezidentská kampaň neúspěšného kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše porušovala veškeré etické zásady komunikace. V tiskové zprávě zaslané ČTK to dnes uvedla Asociace public relations (APRA). Poukazuje zejména na billboardovou kampaň, která podle ní porušovala několik etických pravidel současně, zneužila například motiv strachu či vědomě šířila poplašné zprávy. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Ruská raketa zasáhla bytový dům v Charkově, jeden člověk zahynul

Ruská raketa dnes zasáhla bytový dům v druhém největším ukrajinském městě Charkově. Při zásahu jeden člověk zahynul a několik jich bylo zraněno, informoval gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Podle agentury Reuters v obytné budově hoří.

Zdroj: ČTK

Další zprávy