KOMENTÁŘ | Black Friday opět klepe na dveře. Fronty na "Černý pátek" v Česku střídají pokusy o podvod

Snad všichni koupěchtiví spotřebitelé, a to nejen v tuzemsku, už jsou teď nesví. Jejich den „D“ se totiž blíží mílovými kroky. Řeč je o Black Friday, jak se říká dni, kdy si s výraznými slevami můžete koupit, s trochou nadsázky, doslova co hrdlo ráčí. Faktem sice je, že zejména v českých poměrech se kvůli „permanentnímu“ Black Friday, v mnoha případech avizovanému nejen nyní v listopadu, stala z události „běžná věc“, ale s těmi slevami to tu možná i právě kvůli popsanému není vždy až zas tak horké. Navíc zřejmě ani letos nebudeme svědky scén, kdy davy fanoušků a fanynek, čekajících už od předešlých dní před dveřmi nákupního centra, vtrhnou úderem otvírací hodiny dovnitř a svádí v přímém přenosu televizních kamer doslova lítý boj o jakékoliv zboží. Jen aby to mělo slevu. My na tohle máme jiné obory. Třeba, když si chcete koupit laciný stavební pozemek.

Má se za to, že Black Friday je 25. listopadu. A řada z vás moudrých čtenářů jistě už ví, že tahle pro mnohé nenáviděná oslava konzumu, pochází ze Spojených států amerických. A i když už nyní lze ve virtuálním prostoru nalézt rady k tomu, jak poznat, zda jde při nejznámější slevové akci o skutečné slevy nebo jen ty „na oko“, jasné je to, že Češi zas tak na nejrůznější varování a upozornění o skutečných slevách moc nedbají.

Chtějí prý utratit znovu miliardy korun a využít nějakou tu nižší částku, než je obvyklé. Takový plán má údajně až téměř sedmdesát procent české populace. A nejinak tomu asi bude i v Mekce spotřeby, tedy USA. Na Černý Pátek se totiž údajně těší odhadem až 140 milionů Američanů s průměrnou útratou 362 dolarů. Celkem prý Američané při nákupních svátcích, kterými startuje letošní Vánoční sezóna utratí zhruba 51 miliard dolarů. No nekupte to.

Tuzemské zprávy zase uvádějí, že mezi klíčové položky, které budou zřejmě i letos nejvíce v hledáčku slev chtivých Čechů, bude s největší pravděpodobností oblečení, ale tradičně také elektronika, televize, počítače či telefony. A i když se dá letos očekávat, vzhledem k ekonomickým a společenským okolnostem ve světě, lidé si prý na opravdové slevy rádi počkají.

Navíc, ani pro obchodníky není nynější doba nějak, aniž bych je chtěl generálně všechny nějak hanit nebo bránit, nijak příznivá, proto, a i na základě historických zkušeností s Black Friday, mohou objevit snahy obchodníků zákazníka jaksi „dostat“. Vždyť, kdo ze zákazníků by nezareagoval na slevu v řádu vysokých desítek procent, že? 

Ekonomičtí odborníci upozorňují na to, že pohlídat si to, aby „slevová“ cena nebyla jen odvozená od nějaké smyšlené ceny, není zas tak jednoduché, jako vytvořit touto praktikou dojem, že prodejce skutečně zboží zlevnil. Nešvarů, spojených s výprodeji a slevami, je, bohužel, v tuzemsku ale mnohem víc. A jak už to tak v tuzemsku bývá, cesta, která má podobným praktikám bránit sice existuje, ale není zas tak lehká.

Spočívá totiž v tom, že zákazník si musí dát práci s porovnáváním cen vybraného zboží na více e-shopech, obchodech či prodejních místech. A i když mu tohle právě v Česku mohou usnadnit speciální online stránky, věnované právě porovnání cen, neznamená to, že má už vyhráno. Řada lidí totiž při honbě za skutečnou cenu velmi často zapomene na důležitou položku ‒ důvěryhodnost. U online e-shopů je to více než důležitá záležitost.

Možná ale, že se i lidé v tuzemsku, podobně jako Američané, začnou při slevových akciích rozhodovat pro nákup nejen podle nízké ceny u obchodníka, ale i podle toho, zda je v rámci nákupu zajištěn zdarma odvoz zboží až domů, nebo zda byla reklama, lákající na nákup právě u tohoto obchodníka důvěryhodná či „uvěřitelná“ nebo zda jsou nákupní aplikace pro mobilní telefony opravdu jednoduché a pohodlné. Zajímavostí, která mě zaujala, je číslo o tom, kolik lidí (Američanů) je o Black Friday oproti jiným zvyklostem ovlivněno skutečně cenou.

Podle zprávy poradenské společnosti Deloitte z roku 2019 je toto číslo právě v čase Black Friday 86 % spotřebitelů. Na druhou stranu ‒ bez ohledu na slevy, chce i v čase Černého Pátku něco (předem vybraného) koupit až 78 % spotřebitelů a 76 % spotřebitelů se rozhoduje výhradně podle pohodlí. Řeknete si možná, že dneska to může být všechno jinak. A budete mít možná pravdu. Tak si ale raději místo zběsilého úprku za novým notebookem, který se prý prodává až o 90 procent níže oproti běžné ceně, raději zapněte mobilní telefon a ty ceny si porovnejte. Abyste pak neměli zbytečně „Weepy Monday“ (Uplakané pondělí).

Související

Více souvisejících

černý pátek (Black Friday) slevy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy