KOMENTÁŘ | Black Friday opět klepe na dveře. Fronty na "Černý pátek" v Česku střídají pokusy o podvod

Snad všichni koupěchtiví spotřebitelé, a to nejen v tuzemsku, už jsou teď nesví. Jejich den „D“ se totiž blíží mílovými kroky. Řeč je o Black Friday, jak se říká dni, kdy si s výraznými slevami můžete koupit, s trochou nadsázky, doslova co hrdlo ráčí. Faktem sice je, že zejména v českých poměrech se kvůli „permanentnímu“ Black Friday, v mnoha případech avizovanému nejen nyní v listopadu, stala z události „běžná věc“, ale s těmi slevami to tu možná i právě kvůli popsanému není vždy až zas tak horké. Navíc zřejmě ani letos nebudeme svědky scén, kdy davy fanoušků a fanynek, čekajících už od předešlých dní před dveřmi nákupního centra, vtrhnou úderem otvírací hodiny dovnitř a svádí v přímém přenosu televizních kamer doslova lítý boj o jakékoliv zboží. Jen aby to mělo slevu. My na tohle máme jiné obory. Třeba, když si chcete koupit laciný stavební pozemek.

Má se za to, že Black Friday je 25. listopadu. A řada z vás moudrých čtenářů jistě už ví, že tahle pro mnohé nenáviděná oslava konzumu, pochází ze Spojených států amerických. A i když už nyní lze ve virtuálním prostoru nalézt rady k tomu, jak poznat, zda jde při nejznámější slevové akci o skutečné slevy nebo jen ty „na oko“, jasné je to, že Češi zas tak na nejrůznější varování a upozornění o skutečných slevách moc nedbají.

Chtějí prý utratit znovu miliardy korun a využít nějakou tu nižší částku, než je obvyklé. Takový plán má údajně až téměř sedmdesát procent české populace. A nejinak tomu asi bude i v Mekce spotřeby, tedy USA. Na Černý Pátek se totiž údajně těší odhadem až 140 milionů Američanů s průměrnou útratou 362 dolarů. Celkem prý Američané při nákupních svátcích, kterými startuje letošní Vánoční sezóna utratí zhruba 51 miliard dolarů. No nekupte to.

Tuzemské zprávy zase uvádějí, že mezi klíčové položky, které budou zřejmě i letos nejvíce v hledáčku slev chtivých Čechů, bude s největší pravděpodobností oblečení, ale tradičně také elektronika, televize, počítače či telefony. A i když se dá letos očekávat, vzhledem k ekonomickým a společenským okolnostem ve světě, lidé si prý na opravdové slevy rádi počkají.

Navíc, ani pro obchodníky není nynější doba nějak, aniž bych je chtěl generálně všechny nějak hanit nebo bránit, nijak příznivá, proto, a i na základě historických zkušeností s Black Friday, mohou objevit snahy obchodníků zákazníka jaksi „dostat“. Vždyť, kdo ze zákazníků by nezareagoval na slevu v řádu vysokých desítek procent, že? 

Ekonomičtí odborníci upozorňují na to, že pohlídat si to, aby „slevová“ cena nebyla jen odvozená od nějaké smyšlené ceny, není zas tak jednoduché, jako vytvořit touto praktikou dojem, že prodejce skutečně zboží zlevnil. Nešvarů, spojených s výprodeji a slevami, je, bohužel, v tuzemsku ale mnohem víc. A jak už to tak v tuzemsku bývá, cesta, která má podobným praktikám bránit sice existuje, ale není zas tak lehká.

Spočívá totiž v tom, že zákazník si musí dát práci s porovnáváním cen vybraného zboží na více e-shopech, obchodech či prodejních místech. A i když mu tohle právě v Česku mohou usnadnit speciální online stránky, věnované právě porovnání cen, neznamená to, že má už vyhráno. Řada lidí totiž při honbě za skutečnou cenu velmi často zapomene na důležitou položku ‒ důvěryhodnost. U online e-shopů je to více než důležitá záležitost.

Možná ale, že se i lidé v tuzemsku, podobně jako Američané, začnou při slevových akciích rozhodovat pro nákup nejen podle nízké ceny u obchodníka, ale i podle toho, zda je v rámci nákupu zajištěn zdarma odvoz zboží až domů, nebo zda byla reklama, lákající na nákup právě u tohoto obchodníka důvěryhodná či „uvěřitelná“ nebo zda jsou nákupní aplikace pro mobilní telefony opravdu jednoduché a pohodlné. Zajímavostí, která mě zaujala, je číslo o tom, kolik lidí (Američanů) je o Black Friday oproti jiným zvyklostem ovlivněno skutečně cenou.

Podle zprávy poradenské společnosti Deloitte z roku 2019 je toto číslo právě v čase Black Friday 86 % spotřebitelů. Na druhou stranu ‒ bez ohledu na slevy, chce i v čase Černého Pátku něco (předem vybraného) koupit až 78 % spotřebitelů a 76 % spotřebitelů se rozhoduje výhradně podle pohodlí. Řeknete si možná, že dneska to může být všechno jinak. A budete mít možná pravdu. Tak si ale raději místo zběsilého úprku za novým notebookem, který se prý prodává až o 90 procent níže oproti běžné ceně, raději zapněte mobilní telefon a ty ceny si porovnejte. Abyste pak neměli zbytečně „Weepy Monday“ (Uplakané pondělí).

Související

Více souvisejících

černý pátek (Black Friday) slevy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy