Novinové titulky hlásají už nějaký ten den, že pohonné hmoty v Česku pokračují ve zdražování. A to máme před sebou prázdniny, které s ohledem na plnou motoristickou sezonu jistě vzrůst ceny jen tak nezastaví. Ale některé názory ekonomických odborníků říkají, že si nemáme na co stěžovat.
A pohled třeba na cenovou mapu průměrné ceny benzínu v Evropské unii, platný ke konci čtvrtého červnového týdne, těmto názorům dává za pravdu. Česká republika totiž sice nepatří k těm vůbec nejlevnějším členským zemím, které prodávají palivo třeba za 1,29 či 1.34 euro za litr, ale taky rozhodně ne k těm vůbec nejdražším. Tyto členské státy Evropské unie prodávají pohonné hmoty třeba i za 1.88 či za 1,90 eur za litr. Člověka ale napadne, proč se teda v Česku zdražuje, když vlastně není pořádný důvod, snad jen kromě té blížící se prázdninové motoristické sezony. Je a není.
Řada analytiků totiž tvrdí, že za aktuálním růstem cen pohonných hmot hlavně stojí, někdo může oprávněně namítnout, že jak jinak, vyšší marže čerpadlářů. Ty totiž prý začátkem léta očekávají růst poptávky po palivech, a tak je asi nutné se na to pořádně připravit, no ne? Další ekonomičtí odborníci ovšem přidávají na misku vah i další závaží, které stahuje ceny benzíny k vyšším hodnotám. Patří k nim i oslabující koruna nebo omezování těžby ropy v některých klíčových producentských zemích. Jistě, to bude mít spíše vliv především na cenu nafty, ale jak vidno, ani u benzínu se cenovky zřejmě jen tak kvůli tomu nezastaví.
A protože jsme v Česku, kde lidé nejdou daleko pro jadrnější vyjádření k tomu, co si myslí vůbec o takovém zdražování, je prý lepší si místo toho srovnat ceny paliv u čerpadlářů nyní a vloni. Když si prý uvědomíme, že benzín byl tehdy dražší o desetikorunu na litru a nafta až o 15 korun, vztek, chce se říct, z nějaké té údajné chamtivosti čerpadlářů a jejich snahy na tomto létě tak nějak zase pěkně vydělat, by nás měl rychle přejít.
Pravdou totiž je, že na konci června roku 2022 se litr benzínu prodával za průměrných téměř 48 korun a nafta na tom nebyla o moc lépe. Evropské analýzy navíc konstatují, že průměrná cena benzínu v EU se od srpna 2022 (k lednu 2023) snížila o téměř 9 % a že ceny pohonných hmot dosáhly vrcholu během konce roku 2022 a nyní opět klesají a stabilizují se kolem 1,61 euro, což je v přepočtu na koruny při kurzu 24 CZK/EUR 38,64 korun za litr.
Jistě budete namítat, milí čtenáři, že proti tomu se nemůže nikdo z nás nějak účinně bránit. No, možná se budete divit. Bránit se totiž dá. A aniž se budete ušklíbat nad tím, co si přečtete, vězte, že zákony ekonomiky pořád platí. Bez ohledu na aktivisty či populisty nejrůznějšího kalibru. Klíčovou radou totiž je omezovat poptávku. A proč? Když čerpadláři zjistí, že jim benzín za 40 korun za litr nikdo moc nekupuje, budou se muset zamyslet nad svou obchodní strategií. A když producenti ropy zjistí, že barel s ropou WTI nebo Brent nikdo moc třeba za 85 dolarů nekoupí, pak to asi bude muset cenotvůrce taky nějak „pořešit“.
Plný tanky drahý ropy přece nikdo nebude chtít, no ne? No a mezi tím stačí zdolávat vzdálenosti podle sil či uvážení. Veřejná doprava funguje a když bude nejhůř na nějakou tu kratší vzdálenost se dá jet i autem. Každopádně nemáme prý nikomu nadávat za drahý benzín a spílat všem možným i nemožným stranám za to, že si nemůžeme levně natankovat. V létě totiž prý (alespoň podle některých názorů) to s tím zdražováním nebude zas tak horké. Tak uvidíme.
Související

V Česku dále klesaly ceny u čerpacích stanic. Paliva oproti říjnu zlevnila o více než dvě koruny

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
Aktuálně se děje
včera

Před americkým velvyslanectvím v Moskvě se objevily symboly podporující ruské invazní síly
včera

Sociální síť Threads míří do Česka. Její popularita v USA klesá
Aktualizováno včera

Lipavský na summitu OBSE vyběhl s Lavrovem. Ukázal mu diplomatický prostředníček
včera

Dotazy novinářů i Přímá linka. Putinova dlouho očekávaná konference letos bude, Kreml ohlásil datum
včera

Sněmovna schválila zrušení úpravy přesčasů lékařů, zdravotníci a záchranáři budou moci pracovat 24 hodin
včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je
včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší
včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší
Aktualizováno včera

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií
včera

S herečkou Hadrbolcovou se přišly rozloučit Bohdalová či Obermaierová
včera

Egypt a Katar jednají o prodloužení příměří v Gaze, ve hře jsou další dva dny
včera

Fiala se dohodl s lékaři. Nabídl jim téměř 10 miliard navíc
včera

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice
včera

Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem
včera

Začíná summit COP28. Sledujeme kolaps počasí v reálném čase, jsme ve smrtícím bludném kruhu, řekl Guterres
včera

Slovenští dopravci zablokují jediný hraniční přechod s Ukrajinou. Bouří se proti dohodě s EU
včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně
včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste
včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici
včera
O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko
K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky.
Zdroj: Jan Hrabě