KOMENTÁŘ | Češi stále naříkají na vysoké ceny potravin. Kdy se spotřebitelům konečně uleví?

Zatímco české statistické zdroje ukazují, že meziroční růst cen většiny výrobců v Česku letos v květnu zpomalil a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly, náklady na potraviny v květnu v EU vzrostly meziměsíčně o více než patnáct procent. Přesto se ale ukazuje, že meziměsíční srovnání ukazatelů jeví už druhý měsíc snižující se trend.

Loni dosáhl nárůst cen v českém zemědělství v červnu dokonce i více než 40 procent. Zdražování ale nejprve postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Když se ale zeptáte na ulici náhodných kupujících, co si o cenách myslí, budou vesměs dštít asi síru a oheň. Ti lidé jako by informace o sestupném trendu inflace ignorovali, chce se říct. Navíc, jak upozornil server iRozhlas.cz, je tuzemský květnový pokles cen prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021.

Pravda ale je, že příliš radosti není na místě. Když totiž vyšla začátkem června v některých analýzách věta o tom, že Evropa vidí nyní pokles celkové inflace na hodnotu kolem šesti procent, následoval dovětek, že skutečná úleva pro spotřebitele bude trvat měsíce. Přesto je nutné konstatovat, že inflace v Evropě nabrala pozitivní obrat. Třeba v mnoha německých online zpravodajských denících se můžete, podobně jako v těch českých, dozvědět řadu opravdu neradostných příběhů o tom, jak zejména lidé z ohrožených skupin musejí obrátit každou korunu, pardon euro, aby vyšli.

Ceny potravin v eurozóně, tedy skupině zemí platících eurem, vzrostly v květnu o bolestivých 12,5 % oproti předchozímu roku, ale přesto se zmírnily z 13,5% nárůstu zaznamenaného v dubnu letošního roku. Jenže říkejte tohle všechno našim milým Čechům, že? Často se tak zdá, že i když jim přinesete černé na bílém, že na tom nejsou tak špatně, čert aby to vzal, nebudou vám věřit. Pro jistotu: dubnové online zpravodajství veřejnoprávní britské mediální stanice BBC přineslo zamyšlení o tom, zdali je potravinová inflace v EU nižší než ve Velké Británii, nebo spíše naopak, jak se mezi zejména vládní politickou reprezentací často říkalo.

Ve výsledku se ukázalo, že ve skutečnosti byla v dubnu inflace potravin ve Spojeném království vyšší než u průměru Evropské unie, kde dosáhla výše 16,4 %. V Británii byla vyšší než ve všech hlavních evropských ekonomikách. To britské potravinové navyšování cen překonaly, píše BBC, dokonce i země jako Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovensko a Maďarsko. 

Snad nejen lidé v Británii, ale třeba i na drahotu „frflající“ Češi, si proto rádi přečtou dobrou zprávu o tom, že celosvětové velkoobchodní ceny potravin klesají. Ale jak už bylo řečeno, nějakou dobu potrvá, než se to promítne do cen v supermarketech.

Je také zajímavé, když si letmo projdete texty rozebírající cesty, jak s co nejmenšími následky pro fungování tržní ekonomiky srazit vysokou potravinovou inflaci, že i v zemích, do kterých byste to třeba jako laici nikdy neřekli, se objevují doporučení státním regulačním orgánům, aby konaly. Například prošetřovaly, zda se náhodou někdo nechce v krizových okamžicích vývoje ekonomiky vysokými maržemi „napakovat“. Nebo možná, že stačí nekupovat za tak draho. A pak se i potravinová inflace může začít rychleji snášet níž a níž.

Související

důchody Komentář

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 
Byty Komentář

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

Více souvisejících

komentář potraviny jídlo ceny potravin inflace Obchody

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy