Zatímco české statistické zdroje ukazují, že meziroční růst cen většiny výrobců v Česku letos v květnu zpomalil a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly, náklady na potraviny v květnu v EU vzrostly meziměsíčně o více než patnáct procent. Přesto se ale ukazuje, že meziměsíční srovnání ukazatelů jeví už druhý měsíc snižující se trend.
Loni dosáhl nárůst cen v českém zemědělství v červnu dokonce i více než 40 procent. Zdražování ale nejprve postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Když se ale zeptáte na ulici náhodných kupujících, co si o cenách myslí, budou vesměs dštít asi síru a oheň. Ti lidé jako by informace o sestupném trendu inflace ignorovali, chce se říct. Navíc, jak upozornil server iRozhlas.cz, je tuzemský květnový pokles cen prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021.
Pravda ale je, že příliš radosti není na místě. Když totiž vyšla začátkem června v některých analýzách věta o tom, že Evropa vidí nyní pokles celkové inflace na hodnotu kolem šesti procent, následoval dovětek, že skutečná úleva pro spotřebitele bude trvat měsíce. Přesto je nutné konstatovat, že inflace v Evropě nabrala pozitivní obrat. Třeba v mnoha německých online zpravodajských denících se můžete, podobně jako v těch českých, dozvědět řadu opravdu neradostných příběhů o tom, jak zejména lidé z ohrožených skupin musejí obrátit každou korunu, pardon euro, aby vyšli.
Ceny potravin v eurozóně, tedy skupině zemí platících eurem, vzrostly v květnu o bolestivých 12,5 % oproti předchozímu roku, ale přesto se zmírnily z 13,5% nárůstu zaznamenaného v dubnu letošního roku. Jenže říkejte tohle všechno našim milým Čechům, že? Často se tak zdá, že i když jim přinesete černé na bílém, že na tom nejsou tak špatně, čert aby to vzal, nebudou vám věřit. Pro jistotu: dubnové online zpravodajství veřejnoprávní britské mediální stanice BBC přineslo zamyšlení o tom, zdali je potravinová inflace v EU nižší než ve Velké Británii, nebo spíše naopak, jak se mezi zejména vládní politickou reprezentací často říkalo.
Ve výsledku se ukázalo, že ve skutečnosti byla v dubnu inflace potravin ve Spojeném království vyšší než u průměru Evropské unie, kde dosáhla výše 16,4 %. V Británii byla vyšší než ve všech hlavních evropských ekonomikách. To britské potravinové navyšování cen překonaly, píše BBC, dokonce i země jako Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovensko a Maďarsko.
Snad nejen lidé v Británii, ale třeba i na drahotu „frflající“ Češi, si proto rádi přečtou dobrou zprávu o tom, že celosvětové velkoobchodní ceny potravin klesají. Ale jak už bylo řečeno, nějakou dobu potrvá, než se to promítne do cen v supermarketech.
Je také zajímavé, když si letmo projdete texty rozebírající cesty, jak s co nejmenšími následky pro fungování tržní ekonomiky srazit vysokou potravinovou inflaci, že i v zemích, do kterých byste to třeba jako laici nikdy neřekli, se objevují doporučení státním regulačním orgánům, aby konaly. Například prošetřovaly, zda se náhodou někdo nechce v krizových okamžicích vývoje ekonomiky vysokými maržemi „napakovat“. Nebo možná, že stačí nekupovat za tak draho. A pak se i potravinová inflace může začít rychleji snášet níž a níž.
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
komentář , potraviny jídlo , ceny potravin , inflace , Obchody
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák