Zatímco české statistické zdroje ukazují, že meziroční růst cen většiny výrobců v Česku letos v květnu zpomalil a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly, náklady na potraviny v květnu v EU vzrostly meziměsíčně o více než patnáct procent. Přesto se ale ukazuje, že meziměsíční srovnání ukazatelů jeví už druhý měsíc snižující se trend.
Loni dosáhl nárůst cen v českém zemědělství v červnu dokonce i více než 40 procent. Zdražování ale nejprve postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Když se ale zeptáte na ulici náhodných kupujících, co si o cenách myslí, budou vesměs dštít asi síru a oheň. Ti lidé jako by informace o sestupném trendu inflace ignorovali, chce se říct. Navíc, jak upozornil server iRozhlas.cz, je tuzemský květnový pokles cen prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021.
Pravda ale je, že příliš radosti není na místě. Když totiž vyšla začátkem června v některých analýzách věta o tom, že Evropa vidí nyní pokles celkové inflace na hodnotu kolem šesti procent, následoval dovětek, že skutečná úleva pro spotřebitele bude trvat měsíce. Přesto je nutné konstatovat, že inflace v Evropě nabrala pozitivní obrat. Třeba v mnoha německých online zpravodajských denících se můžete, podobně jako v těch českých, dozvědět řadu opravdu neradostných příběhů o tom, jak zejména lidé z ohrožených skupin musejí obrátit každou korunu, pardon euro, aby vyšli.
Ceny potravin v eurozóně, tedy skupině zemí platících eurem, vzrostly v květnu o bolestivých 12,5 % oproti předchozímu roku, ale přesto se zmírnily z 13,5% nárůstu zaznamenaného v dubnu letošního roku. Jenže říkejte tohle všechno našim milým Čechům, že? Často se tak zdá, že i když jim přinesete černé na bílém, že na tom nejsou tak špatně, čert aby to vzal, nebudou vám věřit. Pro jistotu: dubnové online zpravodajství veřejnoprávní britské mediální stanice BBC přineslo zamyšlení o tom, zdali je potravinová inflace v EU nižší než ve Velké Británii, nebo spíše naopak, jak se mezi zejména vládní politickou reprezentací často říkalo.
Ve výsledku se ukázalo, že ve skutečnosti byla v dubnu inflace potravin ve Spojeném království vyšší než u průměru Evropské unie, kde dosáhla výše 16,4 %. V Británii byla vyšší než ve všech hlavních evropských ekonomikách. To britské potravinové navyšování cen překonaly, píše BBC, dokonce i země jako Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovensko a Maďarsko.
Snad nejen lidé v Británii, ale třeba i na drahotu „frflající“ Češi, si proto rádi přečtou dobrou zprávu o tom, že celosvětové velkoobchodní ceny potravin klesají. Ale jak už bylo řečeno, nějakou dobu potrvá, než se to promítne do cen v supermarketech.
Je také zajímavé, když si letmo projdete texty rozebírající cesty, jak s co nejmenšími následky pro fungování tržní ekonomiky srazit vysokou potravinovou inflaci, že i v zemích, do kterých byste to třeba jako laici nikdy neřekli, se objevují doporučení státním regulačním orgánům, aby konaly. Například prošetřovaly, zda se náhodou někdo nechce v krizových okamžicích vývoje ekonomiky vysokými maržemi „napakovat“. Nebo možná, že stačí nekupovat za tak draho. A pak se i potravinová inflace může začít rychleji snášet níž a níž.
Související

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné
komentář , potraviny jídlo , ceny potravin , inflace , Obchody
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát
před 1 hodinou

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz
před 2 hodinami

ANO by suverénně vyhrálo volby. Lidovci jsou hluboko pod hranicí vstupu do Sněmovny
před 3 hodinami

Počasí: Na Moravě budou klouzat silnice či chodníky, na Liberecku se zvednou hladiny řek
před 4 hodinami

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině
před 5 hodinami

Netanjahu mluvil s Bidenem o válce v Gaze. Naznačil mu, jak dlouho ještě potrvá
před 6 hodinami

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?
před 6 hodinami

Vlaky jezdí od neděle za nové ceny, které reflektují inflaci
před 7 hodinami

Extrémní počasí řádilo v USA. Tornáda připravila o život i dítě
před 8 hodinami

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková
před 8 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend. Pod nulu neklesnou teploty ani v noci
Aktualizováno včera

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková
včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI
včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku
včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů
včera

Lyžař na Šumavě utrhl lavinu, zasahovala horská služba
Aktualizováno včera

Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
včera

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc
včera

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let
včera
Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan
Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Zdroj: Jan Hrabě