Zatímco české statistické zdroje ukazují, že meziroční růst cen většiny výrobců v Česku letos v květnu zpomalil a v zemědělství dokonce po více než dvou letech ceny klesly, náklady na potraviny v květnu v EU vzrostly meziměsíčně o více než patnáct procent. Přesto se ale ukazuje, že meziměsíční srovnání ukazatelů jeví už druhý měsíc snižující se trend.
Loni dosáhl nárůst cen v českém zemědělství v červnu dokonce i více než 40 procent. Zdražování ale nejprve postupně od loňského prosince zpomalovalo a v dubnu se téměř zastavilo. Když se ale zeptáte na ulici náhodných kupujících, co si o cenách myslí, budou vesměs dštít asi síru a oheň. Ti lidé jako by informace o sestupném trendu inflace ignorovali, chce se říct. Navíc, jak upozornil server iRozhlas.cz, je tuzemský květnový pokles cen prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021.
Pravda ale je, že příliš radosti není na místě. Když totiž vyšla začátkem června v některých analýzách věta o tom, že Evropa vidí nyní pokles celkové inflace na hodnotu kolem šesti procent, následoval dovětek, že skutečná úleva pro spotřebitele bude trvat měsíce. Přesto je nutné konstatovat, že inflace v Evropě nabrala pozitivní obrat. Třeba v mnoha německých online zpravodajských denících se můžete, podobně jako v těch českých, dozvědět řadu opravdu neradostných příběhů o tom, jak zejména lidé z ohrožených skupin musejí obrátit každou korunu, pardon euro, aby vyšli.
Ceny potravin v eurozóně, tedy skupině zemí platících eurem, vzrostly v květnu o bolestivých 12,5 % oproti předchozímu roku, ale přesto se zmírnily z 13,5% nárůstu zaznamenaného v dubnu letošního roku. Jenže říkejte tohle všechno našim milým Čechům, že? Často se tak zdá, že i když jim přinesete černé na bílém, že na tom nejsou tak špatně, čert aby to vzal, nebudou vám věřit. Pro jistotu: dubnové online zpravodajství veřejnoprávní britské mediální stanice BBC přineslo zamyšlení o tom, zdali je potravinová inflace v EU nižší než ve Velké Británii, nebo spíše naopak, jak se mezi zejména vládní politickou reprezentací často říkalo.
Ve výsledku se ukázalo, že ve skutečnosti byla v dubnu inflace potravin ve Spojeném království vyšší než u průměru Evropské unie, kde dosáhla výše 16,4 %. V Británii byla vyšší než ve všech hlavních evropských ekonomikách. To britské potravinové navyšování cen překonaly, píše BBC, dokonce i země jako Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovensko a Maďarsko.
Snad nejen lidé v Británii, ale třeba i na drahotu „frflající“ Češi, si proto rádi přečtou dobrou zprávu o tom, že celosvětové velkoobchodní ceny potravin klesají. Ale jak už bylo řečeno, nějakou dobu potrvá, než se to promítne do cen v supermarketech.
Je také zajímavé, když si letmo projdete texty rozebírající cesty, jak s co nejmenšími následky pro fungování tržní ekonomiky srazit vysokou potravinovou inflaci, že i v zemích, do kterých byste to třeba jako laici nikdy neřekli, se objevují doporučení státním regulačním orgánům, aby konaly. Například prošetřovaly, zda se náhodou někdo nechce v krizových okamžicích vývoje ekonomiky vysokými maržemi „napakovat“. Nebo možná, že stačí nekupovat za tak draho. A pak se i potravinová inflace může začít rychleji snášet níž a níž.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , potraviny jídlo , ceny potravin , inflace , Obchody
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 1 hodinou
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 2 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 3 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 4 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 4 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 5 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 6 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 7 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 8 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 9 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.
Zdroj: Libor Novák