KOMENTÁŘ | Česko zase v něčem zaostává. Bartoš dělá reklamu pro Metu, ale lidé stále čekají ve frontách

Taky jste si mysleli, že zdigitalizovat v české ekonomice minimálně ty služby, které poskytují úřady či stát, nebo vůbec komunikaci s nimi, je výborný nápad? Bodejť by ne. Nikdo přece nechce brzy ráno vstávat, zvlášť když je třeba z okresů Praha-východ nebo Praha-západ a musí být už na osmou osobně přítomen na Úřadu práce, byť přijde na řadu třeba až v poledne, kvůli žádosti třeba o podporu v nezaměstnanosti. Naivky, kteří si myslí, že by tohle mělo fungovat kliknutím na políčko v nějaké mobilní aplikaci, se rozhodně se zlou potážou. Slib neslib. 

Protože jsme totiž v Česku, máme tu sice už pár funkčních položek, které při komunikaci se státem fungují sice digitálně, leč klopotně, ale celkově ten projekt spíše připomíná Šíleně smutnou princeznu. A i když zaznívají argumenty, proč to tak je, nikdo vlastně pořádně neví, jak rychle to půjde změnit.

Je dobré si připomenout, o co se vlastně „hraje“. Při nástupu k moci si vláda Petra Fialy vetkla vlastním programovým prohlášením ambiciózní cíl, který se musel líbit. Totiž, že agendu digitalizace zastřeší jedna organizační struktura, aby se předešlo předchozím přešlapům a omylům a vše fungovalo perfektně. Dále, že se ve všech komunikačních aktivitách spojených se státem bude snažit o zabránění zbytečné centralizace, zřizování meziresortních komisí, odborných skupin a tak podobně. Super! Jenže ouha. A i když se mnoha komentátorům zdálo, že i přes skvěle znějící ideu chybí vládě ohledně digitalizace nějaká ucelená vize, drželi jsme si všichni palce pro to, aby se z nutnosti chodit na úřady osobně či přenášet stohy žádostí v papírové podobě místo jejich zaslání elektronicky stala už nikdy se neopakující historie. Leč, plány se plánují a sliby se slibují. I ty o digitálním státu jsou totiž jedna věc a realita bohužel až druhá.

Pravda, během ani ne jednoho roku, co je vláda Petra Fialy u moci, se něco z onoho digitálního světa povedlo zrealizovat a dokončit. Faktem je i to, že problematika digitalizace státu není vskutku, byť to zní jako ta nejobyčejnější fráze a klišé, nic lehkého, tudíž v krátkém časovém horizontu snadno proveditelného, ale na druhou stranu, tenhle argument zvláště nyní před veřejností neobstojí. Když třeba už i víc viditelná je „digitální“ aktivita Ivana Bartoše, toho času ministra pro místní rozvoj, inspirovaného zřejmě šéfkuchařem Forejtem a jeho vystupováním v reklamě pro McDonald ‘s, tentokrát v reklamě pro firmu Meta. Nezbývá, než se s filmovým klasikem zeptat: „A komu tím prospějete?“

Dám příklad, o čem je pořád vlastně řeč. Možná, že jste se také rozhodli investovat do vlastní energetické nezávislosti a využít i podpory státu při instalaci nějakého zařízení, které nakonec omezí potřebu dovážet zemní plyn či vyrábět hodně elektřiny z importovaných fosilních paliv. Tu podporu si můžete vyjednat buď vy sami, anebo prostřednictvím dodavatelské společnosti. Jenže určitě mnoho z vás mi dá za pravdu, že překonat byrokratickou bariéru třeba při ověřování osobní identity a pak při získání nějakého kódu, kterým ta firma bude o podporu žádat, je jako prosekat se růžovým hájem. Tedy téměř nadlidský výkon. Můžete sice namítnout, že o co jde, vždyť nakonec ten kód tak nějak třeba po několika dnech získáte, ale… Je tohle ta žádaná digitalizace? Tedy jednoduchost obsluhy, srozumitelnost a intuitivní ovládání?

Anebo jiná, dozajista o dost komplikovanější záležitost. Týká se totiž nemocnic. A letitého, dosud neřešeného problému. A pro jistotu dodávám, že rozhodně nejde o zdravotnické nadstandardy. Čekal jsem nedávno na vyšetření v nemocnici. Celá událost spočívalo v tom, že jste si po příchodu nejdříve museli vytisknout lísteček s číslem, na základě kterého vás pak přijali k registraci a poté odeslali k nějakým dalším dveřím s lékařem. Měl jsem tam být na desátou hodinu. Přišel jsem v půl desáté, a ještě ani o hodinu později jsem nebyl v oněch registračních dveřích. Nu, což. Jak jsem napsal výše, nakonec se to povedlo. Po téměř dvou a půl hodinách od zaregistrování si mě zavolali do dveří a strčili mi po několika minutách v ordinaci do ruky hrst papírů s odvoláním na to, že je mám dát do dalších dveří a postoupit k dalším procedurám, Přiznávám, že moje nervová soustava to nevydržela a zvýšeným hlasem jsem se zeptal, zda je problém místo těch papírů a dalšího hodinového čekání poslat dokumentaci do ordinace za zmíněnými dveřmi prostřednictvím vnitřní komunikace s počítačem. To jsem ale neměl dělat. „Tohle je prostě nemocnice, pane, takhle to tu funguje.“ A to by mohlo být i motto k české digitalizaci. Nechtějte nic, protože takhle to tu funguje.

Už od března letošního roku, kdy vyšla první hodnocení ohledně onoho zdokonalení komunikace s českými úřady a státem a která ani kvůli právě několik měsíců probíhající válce na Ukrajině nevyznívají stále nijak příznivě a kvůli kterým je Česko vůbec na chvostu v řadě přehledů v Evropské unii, týkajících se nejen komunikace státu s lidmi, ale i digitálního světa vůbec, se ohledně vylepšení tohoto stavu zas tak moc neděje. Škoda. Stálo by za to vědět, že i přes komplikace spojené s vysokou inflací, drahými energiemi a ztěžováním dodavatelsko-odběratelských vtahů, nespíme, ale opravdu kvůli zlepšení digitálního státu něco děláme. Můžeme sice opakovat jako mantru argumenty o tom, že nejen klíčoví úředníci se právě v resortu, který to spravuje, nemohou střídat jak na běžícím pásu, nebo že má stát změnit své nabídkové menu tak, aby byl schopen přilákat místo stále jen nových a nových úředníků pouze ty, co něco v tomhle bodě umí, ale bude to mlácení prázdné slámy. Nemáme totiž i přes zdánlivě slibná motta a hesla to pravé know how, opravdový tah na branku s chutí dovést projekt až do konce. A přiznejme si, že i když Přemku Forejtovi řada kolegů z branže za reklamu na „mekáče“ spílala, stejně si pak nějaký ten „číz“ půjde koupit. Bojím se ale, že ani po reklamě Ivana Bartoše na Metu, stát zas tak líp digitálně komunikovat nebude.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář digitalizace Ivan Bartoš (Piráti) úřady Meta Platforms Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 7 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 8 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 9 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 11 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 11 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 13 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 14 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 14 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 16 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy