KOMENTÁŘ | Důchodcům nezávidím. Změny penzijního systému jsou však nutné, platí to i pro valorizaci

Má, nebo nemá být schválená důchodová reforma, má, nebo nemá nově zvolený prezident, jak to po něm chce nejen opozice, ale i někteří mediální komentátoři, vetovat či potvrdit, prý v rozporu se zákony této země, navrhované snížení valorizačního mechanismu, který sníží částku v létě mimořádně vyplácených penzí? Celé nechutné opoziční divadlo, ukazuje na to, proč zásadní věci v Česku nefungují a země je pak musí často až hystericky řešit už ne na poslední chvíli, ale jak se říká s křížkem po funuse. A že důchody jsou toho nejviditelnějším příkladem, je jen smutná douška.

Jde o to, že extremisté s populisty, místo toho, aby hledali skutečně dlouhodobě efektivní řešení na desítky let neřešenou problematiku šíleným tempem rostoucích mandatorních výdajů, které, jak se zdá, mohou veřejným financím brzy doslova srazit vaz, naskakují na laciné získávání politických bodů. A to kvůli rozdmýchávání závisti, nenávisti a odporu k pochopení toho, proč je nutné reformovat právě systém výplaty penzí. Aby bylo jasno, rozhodně nezávidím penzistům těch průměrných tisíc sedm set korun, ale mám za to, že ani po projití nově upravené formule nebudou mít důchodci na výplatách nulu, ale „jen“ necelých osm stovek. Jenže stát mezitím ušetří 70 miliard. Můžete říct, proč je těžké to pochopit? 

Říká se, že politika je, promiňte ošklivé slovo, svinstvo. Je. Když člověk sleduje a poslouchá zástupce levicového politického ranku, diví se, proč ještě v tuzemsku každý v důchodu nebere dvě stě tisíc korun, nejezdí ve Ferrari a každý druhý měsíc neplave na zaoceánské lodi. Že to tak není, vyčítají levicoví politici pravici. A je jim jedno, kde na to ten stát vezme. Zdroje tu prý přece jsou, můžeme znovu slyšet dříve často omílaný argument. Když se prý podaří zastavit desítky miliard z odlivu dividend, pak pořádně zdanit zahraniční korporace nebo přestat pomáhat Ukrajině a kupovat si údajně drahé vojenské hračky, peníze pak budou na všechno, lze vyslyšet z oněch úst. Člověk se tak může ptát, proč to hoši už nedokázali dřív.

Což o to, hezky se to poslouchá a ekonomové jistě dají některých nápadům, jako třeba lepší ochraně proti odlivu peněz ze země zelenou, ale přiznejme si, že to opravdu strukturální deficity ve veřejných zdrojích jen tak nevyřeší. Není snad třeba říkat, že čísla a statistiky nelžou. A ukazují, jak rychle se mění rozdíl a propast mezi příjmy z pojistného na důchodové pojištění a výdaji na ně. Netřeba říkat, že podle veřejně dostupných propočtů se tahle čísla hned tak nezmění. Prognózy ukazují spíše opak. Výsledek? Vláda si jen letos bude asi muset na výplatu důchodů půjčit přes 80 miliard korun. Je to částka, která je rovna sumě, kterou stát vybere na odvodech od lidí a firem v porovnání s tím, kolik bude muset na penzích zaplatit. 

Už to slyším, jak říkáte, no a co? Tak ať si půjčí. Jo, ať si půjčí. Problém ale je, že bez ohledu na prohlášení ministra financí, že rozpočet státu pokryje i případné neschválení snížené valorizační formule penzí, je nutné si uvědomit při nadávání na neschopnost eráru jinou věc. Dluhovou službu. Na začátku ledna 2023 stát počítal s tím, že jen na úrocích za všechny možné i nemožné půjčky na chod a výdaje státu zaplatí 69 miliard. Jen tak na okraj, snad lidé z populistického hnutí nebudou hned postovat na Facebooku a tweetovat, jako v případě výsledků prezidentské volby, kdy prý hlasování řídila nějaká vyšší síla (která samozřejmě nepřeje populistům), neboť výsledky voleb v různých zemích Evropy nápadně připomínaly ty naše, že i české důchody ovládla nějaká ta pro extremisty a populisty „dezolátní“ síla, neboť v souvislosti se státními financemi se ustálilo jednotné číslo pro všechno, totiž 70 miliard. Ale vážně zpět k té dluhové službě. 

Česko má podle mezinárodních ratingových agentur nějakou známku, která investorům napovídá, jak jsme schopni splácet svoje závazky. Když se ta známka zhorší (a to reálně kvůli vysokému schodku a neřešení strukturálních deficitů, kde jsou hlavním problémem právě penze, opravdu hrozí), pak i laika, který věci nerozumí a nezajímá se o ní, napadne, že asi bude stát muset platit o hodně víc, když si půjčí. Správně, řekla by každá osoba ve vzdělávacím procesu v hodinách finanční gramotnosti. Co z toho vyplývá? Že buď si stát nebude půjčovat, nebo bude muset konečně dovést k naplnění desítky let odkládané reformy, jako je ta důchodová, teď už i s vysokou pravděpodobností daňová a další. Anebo, když si závislí a zlobou naplnění voliči zvolí ty, kterým nebude vadit vyrabovat ještě víc státní kasu, ať to stojí, co to stojí, vždyť pak se ukáže, co dál, bude taky jasno.

Chcete-li ještě jasnější poselství, pak vězte, že nejen změna valorizačního vzorce, ale i změna celého penzijního systému je nad míru žádoucí. Platí totiž, že i přes odpor levicových expertů k jakékoliv reálné změně penzijního systému a jejich mantry o tom, že zdrojů, jak řekl filmový klasik, je Habakuk, platí, že včera už bylo pro změny pozdě. Sám ministr práce a sociálních věcí vlády ČR Marian Jurečka sice médiím vzkázal, že už má připravený návrh důchodové reformy, který se týká i valorizačního mechanismu, ale není bohužel jasné, a to právě kvůli postojům opozice, zda vůbec se politická reprezentace shodne nejen na jejích obrysech, ale i uskutečnění reformy tak, aby co nejdříve vešla v platnost. Že to všechno nakonec budeme muset stejně zaplatit všichni, o tom není třeba diskutovat. Čím déle to ale potrvá, o to víc budou účty a peněženky nás všech prázdnější. Bez ohledu na to, jestli bude vládnout ten nebo onen

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář důchody důchodci, senioři důchodová reforma státní rozpočet veřejné finance

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy