KOMENTÁŘ | Benzin ani nafta v Česku nezlevní, i když by mohly. Jaké jsou důvody?

Statistiky průměrných cen benzinu a nafty, jak je eviduje společnost CCS, ukazují, že za rok se tahle čísla posunula z loňských 32,74 koruny za litr v září na letošních 43,25 koruny za litr. To je celkem výrazné zdražení. Člověka hned napadne, proč tedy, když víme, že v případě růstu cen pohonných hmot zdraží v ekonomice rychle ihned všechno, neplatí pořád třeba nižší daně nebo nějaké jiné nástroje, které tu měly jen omezenou platnost. A není nutné dlouho rozebírat proč.

Pravdou je, že nižší spotřební daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června letošního roku. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Zdá se ale, že s těmi cenami může být ještě hůř, i když by nemuselo.

Malou náplastí na to, že i ceny pohonných hmot začínají zase rychle růst, může být sice to, jak si už všiml jistě nejeden z vás, laskavých čtenářů, ale i řada odborníků a médií, že i když nyní paliva změnou daňových čísel zdražují, jsou pořád o něco levnější než třeba na začátku letošních prázdnin. Přiznejme si ale na férovku, že většina z těch, kteří potřebují jezdit autem, ať už pracovně nebo z osobních důvodů, nechce řešit to, jestli za rostoucí ceny u čerpacích stanic může nějaká konkurence, nebo vývoj na světových trzích. Většina z nás chce vidět nějakou akci, která povede k tomu, že i přes okolní komplikace a všeobecně známá fakta o válce, o problémech se zásobami ropy v Evropě či nastavení daňových sazeb v Česku nebudou ceny benzínu stejně šílené jako třeba ty u plynu nebo elektřiny. Pokud totiž nebudou, budeme nejen moci jezdit, ale budeme i vědět, že další zdražování všeho, nebude tak dramatické.

Jenže skutečnost je jiná. A v tom je potíž. Vláda totiž vysvětluje, jak pro server iRozhlas.cz řekl ministr financí Zbyněk Stanjura, že „není hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí.“ V tu chvíli si posteknete. Možná je to pravda, ale veřejnost to opravdu spíše naštve. Škoda. Dá se jistě porozumět tomu, že již tak pekelně zadlužený erár potřebuje za každou cenu používat peníze na pomoc lidem s drahými energiemi. A kde je brát, bratru, když moc není kde? Jenže problém může být v tom, že když necháme „ujet“ ceny benzínu a nafty, můžeme se rázem ocitnout ve stejné šlamastice jako s drahým plynem a elektřinou. A co pak? Co budeme sanovat dřív?

Stálo možná proto za hlubší úvahu popracovat na úpravách nastavení daňových sazeb, případně dalších opatřeních, souvisejících se sestavou konečných čísel za spotřebu nafty a benzínu. Komoditní analytici totiž upozorňují, že nejen v nejbližších dnech se dá s největší pravděpodobností čekat další cenový růst paliv. Vysvětlují to tím, že cena ropy Brent na světových trzích zdražila v přepočtu na koruny od začátku října o zhruba šest procent a tento nárůst se ještě do cen u tuzemských čerpacích stanic nepropsal. Experti navíc upozorňují na to, že rostou velmi rychle i ceny velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu, od níž se odvíjí ceny na českých čerpacích stanicích. Navíc, jak to tak už bývá, mohou sami čerpadláři také zdražovat, aby navýšili své marže

Možná ale, že sérii špatných a ještě horších zpráv o tuzemských cenách paliv přebije ta, která byla zveřejněna tento týden. Velkoobchodní cena plynu - podle komentáře analytiků finanční skupiny ČSOB v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných - se v průběhu tohoto týdne doslova sesunula pod hranici 120 eur za MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn sice stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 eur/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj. A jak dodávají komoditní experti z ČSOB, společně s plynem zlevňuje i elektřina, v rámci jejíž cenotvorby hraje plyn (resp. para-plynové elektrárny) zásadní roli jako marginální zdroj. Nezbývá proto věřit, že s nějakým zpožděním přijdou dobré zprávy i pro naftu a benzin.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Více souvisejících

komentář pohonné hmoty Čerpací stanice ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten

Tahle glosa může někomu připadat jako hořekování nad tím, že Češi vypadli z turnaje ve čtvrtfinále kvůli hernímu systému, jakým se turnaj hraje už od roku 2012, ale jde jen o shodu náhod. Češi ve čtvrtek z turnaje mistrovství světa vypadli zaslouženě, neboť jejich soupeř Švédové prokazovali od začátku turnaje nezpochybnitelnou a neoddiskutovatelnou kvalitu, který v týmu plné hvězd z NHL měli a rozdílná kvalita na obou stranách tak musela být znát. O změně herního systému mistrovství světa jsem však považoval za vhodné napsat, jelikož jsem čím dál víc toho názoru, že je nesmyslný, kromě toho, že už je přežitý. A pak především jsem se o tom rozhodl napsat poté, co tuto myšlenku spočívající ve změně herního systému MS, pozvedl po zápase Česka s Maďarskem český trenér Radim Rulík.

včera

MS v hokeji

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy

Čtvrtfinálový čtvrtek vygeneroval semifinalisty letošního hokejového mistrovství světa v Dánsku a ve Švédsku. Do bojů o medaile se zapojí o víkendu Švýcaři, kteří si v alpském derby poradili s Rakouskem 6:0, stejně tak Američané, kteří v duelu dvou obratů vyřadili Finy. Rozhodně o největší překvapení se postarali domácí Dánové, kteří zaskočili favorizovanou Kanadu plnou hvězd NHL v nedbalkách a po nečekaně vyrovnaném průběhu až dvěma góly v závěru otočili senzačně z 0:1 na 2:1 a poprvé v historii si tak zahrají o medaile. Doplnili tak v bojích o ně další pořadatelský tým Švédsko, které přešlo, jak známo, přes Čechy.

včera

Rusko, Kreml

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu

Uplynulé dva týdny přinesly dramatické dění na frontách diplomacie i bojišť. Přestože se svět dočkal největší výměny válečných zajatců od začátku ruské invaze a Moskva s Kyjevem se poprvé po třech letech posadily ke společnému jednacímu stolu, žádný skutečný průlom směrem k míru se nekoná. A ruské vedení dává najevo, že si situaci vykládá jako vítězství – jak v oblasti diplomacie, tak vojenské převahy.

včera

Izraelská armáda

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty

Podle investigativního šetření agentury Associated Press (AP) je izraelská armáda systematicky obviňována z toho, že nutí palestinské civilisty sloužit jako lidské štíty během své ofenzivy v Pásmu Gazy. Sedm Palestinců a dva izraelští vojáci popsali, že civilisté byli nuceni vstupovat do budov a tunelů kvůli kontrole přítomnosti výbušnin nebo ozbrojenců. Vše probíhá v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, které takové praktiky výslovně zakazuje.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.

včera

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

včera

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

včera

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

včera

23. května 2025 21:57

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody

Řecko hlásí další zemětřesení, které tentokrát ve čtvrtek ráno zasáhlo Krétu. Otřesy o síle 6,1 stupně byly cítit po celém Egejském moři. Nejsou však hlášena jakákoliv zranění či škody na majetku. Informoval o tom deník Times of Israel. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy