KOMENTÁŘ | Benzin ani nafta v Česku nezlevní, i když by mohly. Jaké jsou důvody?

Statistiky průměrných cen benzinu a nafty, jak je eviduje společnost CCS, ukazují, že za rok se tahle čísla posunula z loňských 32,74 koruny za litr v září na letošních 43,25 koruny za litr. To je celkem výrazné zdražení. Člověka hned napadne, proč tedy, když víme, že v případě růstu cen pohonných hmot zdraží v ekonomice rychle ihned všechno, neplatí pořád třeba nižší daně nebo nějaké jiné nástroje, které tu měly jen omezenou platnost. A není nutné dlouho rozebírat proč.

Pravdou je, že nižší spotřební daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června letošního roku. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Zdá se ale, že s těmi cenami může být ještě hůř, i když by nemuselo.

Malou náplastí na to, že i ceny pohonných hmot začínají zase rychle růst, může být sice to, jak si už všiml jistě nejeden z vás, laskavých čtenářů, ale i řada odborníků a médií, že i když nyní paliva změnou daňových čísel zdražují, jsou pořád o něco levnější než třeba na začátku letošních prázdnin. Přiznejme si ale na férovku, že většina z těch, kteří potřebují jezdit autem, ať už pracovně nebo z osobních důvodů, nechce řešit to, jestli za rostoucí ceny u čerpacích stanic může nějaká konkurence, nebo vývoj na světových trzích. Většina z nás chce vidět nějakou akci, která povede k tomu, že i přes okolní komplikace a všeobecně známá fakta o válce, o problémech se zásobami ropy v Evropě či nastavení daňových sazeb v Česku nebudou ceny benzínu stejně šílené jako třeba ty u plynu nebo elektřiny. Pokud totiž nebudou, budeme nejen moci jezdit, ale budeme i vědět, že další zdražování všeho, nebude tak dramatické.

Jenže skutečnost je jiná. A v tom je potíž. Vláda totiž vysvětluje, jak pro server iRozhlas.cz řekl ministr financí Zbyněk Stanjura, že „není hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí.“ V tu chvíli si posteknete. Možná je to pravda, ale veřejnost to opravdu spíše naštve. Škoda. Dá se jistě porozumět tomu, že již tak pekelně zadlužený erár potřebuje za každou cenu používat peníze na pomoc lidem s drahými energiemi. A kde je brát, bratru, když moc není kde? Jenže problém může být v tom, že když necháme „ujet“ ceny benzínu a nafty, můžeme se rázem ocitnout ve stejné šlamastice jako s drahým plynem a elektřinou. A co pak? Co budeme sanovat dřív?

Stálo možná proto za hlubší úvahu popracovat na úpravách nastavení daňových sazeb, případně dalších opatřeních, souvisejících se sestavou konečných čísel za spotřebu nafty a benzínu. Komoditní analytici totiž upozorňují, že nejen v nejbližších dnech se dá s největší pravděpodobností čekat další cenový růst paliv. Vysvětlují to tím, že cena ropy Brent na světových trzích zdražila v přepočtu na koruny od začátku října o zhruba šest procent a tento nárůst se ještě do cen u tuzemských čerpacích stanic nepropsal. Experti navíc upozorňují na to, že rostou velmi rychle i ceny velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu, od níž se odvíjí ceny na českých čerpacích stanicích. Navíc, jak to tak už bývá, mohou sami čerpadláři také zdražovat, aby navýšili své marže

Možná ale, že sérii špatných a ještě horších zpráv o tuzemských cenách paliv přebije ta, která byla zveřejněna tento týden. Velkoobchodní cena plynu - podle komentáře analytiků finanční skupiny ČSOB v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných - se v průběhu tohoto týdne doslova sesunula pod hranici 120 eur za MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn sice stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 eur/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj. A jak dodávají komoditní experti z ČSOB, společně s plynem zlevňuje i elektřina, v rámci jejíž cenotvorby hraje plyn (resp. para-plynové elektrárny) zásadní roli jako marginální zdroj. Nezbývá proto věřit, že s nějakým zpožděním přijdou dobré zprávy i pro naftu a benzin.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář pohonné hmoty Čerpací stanice ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

Na Václavském náměstí hořelo. Během rekonstrukce vzplála lepenka na střeše

Ve čtvrtek po poledni hořelo na Václavském náměstí v Praze. Ze střechy rekonstruovaného domu se valil hustý dým, který byl vidět i z jiných částí města. Hasiči zlikvidovali požár během několika desítek minut. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy