KOMENTÁŘ | Benzin ani nafta v Česku nezlevní, i když by mohly. Jaké jsou důvody?

Statistiky průměrných cen benzinu a nafty, jak je eviduje společnost CCS, ukazují, že za rok se tahle čísla posunula z loňských 32,74 koruny za litr v září na letošních 43,25 koruny za litr. To je celkem výrazné zdražení. Člověka hned napadne, proč tedy, když víme, že v případě růstu cen pohonných hmot zdraží v ekonomice rychle ihned všechno, neplatí pořád třeba nižší daně nebo nějaké jiné nástroje, které tu měly jen omezenou platnost. A není nutné dlouho rozebírat proč.

Pravdou je, že nižší spotřební daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června letošního roku. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Zdá se ale, že s těmi cenami může být ještě hůř, i když by nemuselo.

Malou náplastí na to, že i ceny pohonných hmot začínají zase rychle růst, může být sice to, jak si už všiml jistě nejeden z vás, laskavých čtenářů, ale i řada odborníků a médií, že i když nyní paliva změnou daňových čísel zdražují, jsou pořád o něco levnější než třeba na začátku letošních prázdnin. Přiznejme si ale na férovku, že většina z těch, kteří potřebují jezdit autem, ať už pracovně nebo z osobních důvodů, nechce řešit to, jestli za rostoucí ceny u čerpacích stanic může nějaká konkurence, nebo vývoj na světových trzích. Většina z nás chce vidět nějakou akci, která povede k tomu, že i přes okolní komplikace a všeobecně známá fakta o válce, o problémech se zásobami ropy v Evropě či nastavení daňových sazeb v Česku nebudou ceny benzínu stejně šílené jako třeba ty u plynu nebo elektřiny. Pokud totiž nebudou, budeme nejen moci jezdit, ale budeme i vědět, že další zdražování všeho, nebude tak dramatické.

Jenže skutečnost je jiná. A v tom je potíž. Vláda totiž vysvětluje, jak pro server iRozhlas.cz řekl ministr financí Zbyněk Stanjura, že „není hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou její nynější vyšší cena, ale konkurenční prostředí.“ V tu chvíli si posteknete. Možná je to pravda, ale veřejnost to opravdu spíše naštve. Škoda. Dá se jistě porozumět tomu, že již tak pekelně zadlužený erár potřebuje za každou cenu používat peníze na pomoc lidem s drahými energiemi. A kde je brát, bratru, když moc není kde? Jenže problém může být v tom, že když necháme „ujet“ ceny benzínu a nafty, můžeme se rázem ocitnout ve stejné šlamastice jako s drahým plynem a elektřinou. A co pak? Co budeme sanovat dřív?

Stálo možná proto za hlubší úvahu popracovat na úpravách nastavení daňových sazeb, případně dalších opatřeních, souvisejících se sestavou konečných čísel za spotřebu nafty a benzínu. Komoditní analytici totiž upozorňují, že nejen v nejbližších dnech se dá s největší pravděpodobností čekat další cenový růst paliv. Vysvětlují to tím, že cena ropy Brent na světových trzích zdražila v přepočtu na koruny od začátku října o zhruba šest procent a tento nárůst se ještě do cen u tuzemských čerpacích stanic nepropsal. Experti navíc upozorňují na to, že rostou velmi rychle i ceny velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu, od níž se odvíjí ceny na českých čerpacích stanicích. Navíc, jak to tak už bývá, mohou sami čerpadláři také zdražovat, aby navýšili své marže

Možná ale, že sérii špatných a ještě horších zpráv o tuzemských cenách paliv přebije ta, která byla zveřejněna tento týden. Velkoobchodní cena plynu - podle komentáře analytiků finanční skupiny ČSOB v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných - se v průběhu tohoto týdne doslova sesunula pod hranici 120 eur za MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn sice stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 eur/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj. A jak dodávají komoditní experti z ČSOB, společně s plynem zlevňuje i elektřina, v rámci jejíž cenotvorby hraje plyn (resp. para-plynové elektrárny) zásadní roli jako marginální zdroj. Nezbývá proto věřit, že s nějakým zpožděním přijdou dobré zprávy i pro naftu a benzin.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář pohonné hmoty Čerpací stanice ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 54 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy