KOMENTÁŘ | Cena plynu klesá. Nejistota ohledně budoucnosti je ale velká

Proruským trollům, dezinformátorům a všem obskurním antisystémovým postavám, které vychvalují totalitní režimy, jako například Putinovo Rusko, a dosud se jim hodily nepříznivé zprávy o tom, že cena zemního plynu neustále roste, nebude z této novinky dobře. Cena zemního plynu pro evropský trh totiž dál (chce se říct neustále už několik týdnů) klesá. A dá se i říct, byť v Evropě pořád zuří kvůli agresorovi z Ruska válka na Ukrajině, že je to nejen díky plným zásobníkům, ale i dobrému počasí a velkému množství tankerů, které do Evropy přivážejí zkapalněný zemní plyn (LNG). Bohužel to ale neznamená, že už bychom měli úplně vyhráno a cenová hladina velmi důležité komodity zůstane v klidu.

Data ukazují, že zatímco ještě na konci srpna se velkoobchodní cena plynu na Rotterdamském tržišti, které nejen média, ale i energetičtí odborníci označují pro evropský trh za určující, prodávala megawatthodina (MWh) za téměř 340 euro, nyní je to o zhruba dvě třetiny méně, neboť plyn se pohybuje okolo ceny 115 eur za MWh. Je dobré si uvědomit, že je to pokles za necelé dva měsíce. Škarohlídi a výše jmenované osoby nenávidící demokratické hodnoty jistě namítnou, že se ta cena může velmi rychle obrátit, což je pravda, ale i české předsednictví v Radě Evropské unie ukazuje, že kroky namířené vůči extrémně vysokým cenám energií, zvláště zemního plynu, začínají fungovat. Nejde přitom jen o aktivity namířené do společného nakupování zemního plynu (celou sedmadvacítkou), ale i cílené zastropování cen a další záležitosti, které, jak se ukazuje, mohou začít v boji s drahým plynem dobře fungovat.

Neznamená to ovšem, že by bylo úplně vyhráno. To ani náhodou. Jak ukazuje třeba případ tuzemské ekonomiky, strůjci většiny problémů spojených s drahými energiemi, jsme totiž my sami. Jak třeba citovala média Václava Bartušku, zvláštního zmocněnce České republiky pro energetickou bezpečnost, když byl v roce 2006 do této funkce jmenován, měl za úkol pracovat na tom, aby stát nebyl vydíratelný hlavním dodavatelem energetických surovin, tedy Ruskem. Jak to díky energetické politice osmiletého vládnutí populistů a socialistů z hnutí ANO a ČSSD dopadlo, vidíme dnes všichni. „EU si dala cíl vstupovat do této zimy se zásobníky plynu naplněnými na 80 procent, my jsme nyní na 90 procentech. Český stát nejprve koupil skrze Správu hmotných rezerv 250 milionů m3 zemního plynu, a poté sérií aukcí pomohl, aby se zásobníky plnily. Zajistili jsme si rovněž podíl na terminálu v Eemshavenu v Holandsku, kde máme rezervovánu kapacitu tří miliard kubíků plynu. Jednáme o dalších terminálech na LNG v sousedních zemích a myslím si, že v průběhu dalších tří let budeme schopni ruský plyn kompletně nahradit,“ citovala média vyjádření Václava Bartušky k situaci se zemním plynem v Česku.

Takže všem těm, kteří nemají rádi demokracii a využívají obav a strachu lidí z vysokých cen a zimy, budiž jasně řečeno ještě jednou: K poklesu cen zemního plynu nejen podle analytiků, ale i obchodníků přispívají nejen pokračující jednání Evropské unie ohledně intervencí k cenám na trhu, ale i zajištění pro Evropu bezpečných dodávek a omezení spotřeby plynu, tedy úspory. Co se ceny týká, jasné je to, že už dnes existuje řada analýz, z nichž některé odhadují, že cena plynu může mírně růst, jiné zase předpovídají jasný pokles ceny. Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency – IEA) konstatovala, že „vyhlídky pro trhy s plynem zůstávají (dále) nejasné, a to hlavně kvůli bezohlednému a nepředvídatelnému chování Ruska, které podlomilo svou pověst spolehlivého dodavatele (zemního plynu). Všechny signály ale naznačují, že trhy zůstanou velmi napjaté i v roce 2023.“

Zátěžový test, chcete-li stress test, který IEA simulovala pro evropský trh pro případ úplného zastavení dodávek ruského plynu k 1. listopadu letošního roku, ukázal, že bez snížení poptávky po komoditě by zásobníky plynu v Evropské unii měly zásoby plynu v únoru příštího roku na hodnotě méně než 20 %, navíc za předpokladu vysoké úrovně dodávek LNG. Snížení poptávky po plynu v EU během zimního období o 9 % z průměrné úrovně za posledních pět let by bylo nezbytné k udržení úrovně skladování plynu nad 25 % v případě nižších přítoků LNG. A v zimním období by bylo nutné snížit poptávku o 13 % z pětiletého průměru, aby se v případě nízkých přítoků LNG udržely úrovně skladování nad 33 %. Možná, že už to bylo několikrát napsáno i na těchto stránkách: šetřit, a nejen zemním plynem, se zkrátka vyplatí. I za cenu částečné ztráty vlastního pohodlí.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář plyn zkapalněný zemní plyn (LNG) Rusko Energetika EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy