Proruským trollům, dezinformátorům a všem obskurním antisystémovým postavám, které vychvalují totalitní režimy, jako například Putinovo Rusko, a dosud se jim hodily nepříznivé zprávy o tom, že cena zemního plynu neustále roste, nebude z této novinky dobře. Cena zemního plynu pro evropský trh totiž dál (chce se říct neustále už několik týdnů) klesá. A dá se i říct, byť v Evropě pořád zuří kvůli agresorovi z Ruska válka na Ukrajině, že je to nejen díky plným zásobníkům, ale i dobrému počasí a velkému množství tankerů, které do Evropy přivážejí zkapalněný zemní plyn (LNG). Bohužel to ale neznamená, že už bychom měli úplně vyhráno a cenová hladina velmi důležité komodity zůstane v klidu.
Data ukazují, že zatímco ještě na konci srpna se velkoobchodní cena plynu na Rotterdamském tržišti, které nejen média, ale i energetičtí odborníci označují pro evropský trh za určující, prodávala megawatthodina (MWh) za téměř 340 euro, nyní je to o zhruba dvě třetiny méně, neboť plyn se pohybuje okolo ceny 115 eur za MWh. Je dobré si uvědomit, že je to pokles za necelé dva měsíce. Škarohlídi a výše jmenované osoby nenávidící demokratické hodnoty jistě namítnou, že se ta cena může velmi rychle obrátit, což je pravda, ale i české předsednictví v Radě Evropské unie ukazuje, že kroky namířené vůči extrémně vysokým cenám energií, zvláště zemního plynu, začínají fungovat. Nejde přitom jen o aktivity namířené do společného nakupování zemního plynu (celou sedmadvacítkou), ale i cílené zastropování cen a další záležitosti, které, jak se ukazuje, mohou začít v boji s drahým plynem dobře fungovat.
Neznamená to ovšem, že by bylo úplně vyhráno. To ani náhodou. Jak ukazuje třeba případ tuzemské ekonomiky, strůjci většiny problémů spojených s drahými energiemi, jsme totiž my sami. Jak třeba citovala média Václava Bartušku, zvláštního zmocněnce České republiky pro energetickou bezpečnost, když byl v roce 2006 do této funkce jmenován, měl za úkol pracovat na tom, aby stát nebyl vydíratelný hlavním dodavatelem energetických surovin, tedy Ruskem. Jak to díky energetické politice osmiletého vládnutí populistů a socialistů z hnutí ANO a ČSSD dopadlo, vidíme dnes všichni. „EU si dala cíl vstupovat do této zimy se zásobníky plynu naplněnými na 80 procent, my jsme nyní na 90 procentech. Český stát nejprve koupil skrze Správu hmotných rezerv 250 milionů m3 zemního plynu, a poté sérií aukcí pomohl, aby se zásobníky plnily. Zajistili jsme si rovněž podíl na terminálu v Eemshavenu v Holandsku, kde máme rezervovánu kapacitu tří miliard kubíků plynu. Jednáme o dalších terminálech na LNG v sousedních zemích a myslím si, že v průběhu dalších tří let budeme schopni ruský plyn kompletně nahradit,“ citovala média vyjádření Václava Bartušky k situaci se zemním plynem v Česku.
Takže všem těm, kteří nemají rádi demokracii a využívají obav a strachu lidí z vysokých cen a zimy, budiž jasně řečeno ještě jednou: K poklesu cen zemního plynu nejen podle analytiků, ale i obchodníků přispívají nejen pokračující jednání Evropské unie ohledně intervencí k cenám na trhu, ale i zajištění pro Evropu bezpečných dodávek a omezení spotřeby plynu, tedy úspory. Co se ceny týká, jasné je to, že už dnes existuje řada analýz, z nichž některé odhadují, že cena plynu může mírně růst, jiné zase předpovídají jasný pokles ceny. Mezinárodní agentura pro energii (International Energy Agency – IEA) konstatovala, že „vyhlídky pro trhy s plynem zůstávají (dále) nejasné, a to hlavně kvůli bezohlednému a nepředvídatelnému chování Ruska, které podlomilo svou pověst spolehlivého dodavatele (zemního plynu). Všechny signály ale naznačují, že trhy zůstanou velmi napjaté i v roce 2023.“
Zátěžový test, chcete-li stress test, který IEA simulovala pro evropský trh pro případ úplného zastavení dodávek ruského plynu k 1. listopadu letošního roku, ukázal, že bez snížení poptávky po komoditě by zásobníky plynu v Evropské unii měly zásoby plynu v únoru příštího roku na hodnotě méně než 20 %, navíc za předpokladu vysoké úrovně dodávek LNG. Snížení poptávky po plynu v EU během zimního období o 9 % z průměrné úrovně za posledních pět let by bylo nezbytné k udržení úrovně skladování plynu nad 25 % v případě nižších přítoků LNG. A v zimním období by bylo nutné snížit poptávku o 13 % z pětiletého průměru, aby se v případě nízkých přítoků LNG udržely úrovně skladování nad 33 %. Možná, že už to bylo několikrát napsáno i na těchto stránkách: šetřit, a nejen zemním plynem, se zkrátka vyplatí. I za cenu částečné ztráty vlastního pohodlí.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , plyn , zkapalněný zemní plyn (LNG) , Rusko , Energetika , EuroZprávy.cz
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek