KOMENTÁŘ | Lhaní o inflaci se opozici v Česku vyplácí. Národ ji pak má raději

Účastníci nynější opoziční partičky se snaží za každou cenu dostat zpět do vlády. Dávají přitom dostatečně najevo, jaký by byl jejich styl vládnutí. Důkazem je inflace, téma, které lze přetřásat v jakékoliv době, a na které vždy někdo uslyší. Je ale realita taková, jakou ji opozice předkládá?

Tak nejdříve fakta: Český statistický úřad (ČSÚ) konstatoval, že v září 2023 dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen na 6,9 procenta ve srovnání se srpnovou hodnotou 8,5 procenta. Vsuvka pro ty, co jim není jasné, jak tato čísla i po řadě virálů a „memů“ od opozičních představitelů správě číst, je to snížení. Znamená to, že Inflace zpomaluje už osmý měsíc v řadě a její zářijová hodnota je nejnižší od prosince 2021. Navíc, dle ČSÚ klesly ceny v září v porovnání se srpnem o 0,7 procenta. Jistě, není to žádné vítězství. 

Sám tuzemský regulátor, který dohlíží na měnovou a cenovou stabilitu, tedy Česká národní banka (ČNB), ústy guvernéra Aleše Michla (znovu, pro ty, co neví, to je nejvyšší autorita v Česku, jejíž slova je nutné brát v nejvyšší potaz), konstatoval, že Inflace dosáhla vrcholu v září 2022, kdy v meziročním vyjádření činila 18 %. Letos v únoru započal trend jejího postupného poklesu (tzv. dezinflace) a už v červnu se dostala na jednociferné hodnoty. „Podle prognózy bude příští rok dezinflace pokračovat. Je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací,“ konstatoval v hodnocení inflace Aleš Michl na internetových stránkách ČNB. A co víc: Podle některých ekonomů by mohla hodnota inflace už lednu 2024 dosáhnout hodnoty tří procent. 

Pravda, argument o tom, že valná většina členských zemí Evropské unie nyní stále vykazuje inflaci o poznání nižší, než je v ČR, je platný. Ale stačí připomenout, byť pro zaslepené obdivovatele lídra a členů soudem uznaného označení parlamentní fašistické strany a také hnutí, kde je šéfem soudem uznaný spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti to nebude přijatelné, kdo a proč zavinil ta vysoká čísla inflace v tuzemsku. Ale nechť. Ekonomická teorie totiž říká, že hlavní příčinou inflace je nárůst peněz v oběhu. Aby bylo jasno i pro ty, co nechtějí vědět: Když je mezi lidmi více peněz, než je možné za ně koupit odpovídající množství zboží a služeb, stane se co? Inu, dojde ke zvýšení cen. Množství oběživa je pak zvyšováno tiskem dalších peněz, a tak pořád dokola. Tedy, vláda dává cíleně do oběhu nekryté peníze. 

A politologové nyní rádi dodají, že takový krok dělají hlavně vlády, které chtějí „podplácením“ voličů udržet svou moc. A teď další otázka za pět set: Kdopak asi vyhazoval peníze z vrtulníku plnými hrstmi a nekryté je dával co oběhu a nyní o tom neví, nebo dělá že neví? A protože jsme v Česku a platí tu, že opakování prázdných a líbivých nabubřelých frází v televizních přenosech z parlamentu je těmhle divným lidem, co tu žijí a mají nyní v největší oblibě právě shora popsané odborníky a experty, stane se stokrát opakovaná lež pravdou.  

Jenže řekněme si to narovinu: Přesně takto nezodpovědně se chovala koaliční vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše s podporou KSČM. Zavinila tak v tomto roce výrazně špatný „inflační“ stav. Číselný důkaz? Tak třeba i z veřejně dostupných zdrojů je jasný nesmyslně vysoký a nad tuzemské poměry dramatický nárůst výdajů státu, které mezi lety 2016 až 2020 vzrostly o 600 miliard korun (!) na 1,8 bilionu korun. 

Podle argumentů parlamentních fašistů a podporovatelů spolupracovníka STB může ale za vysokou inflaci naopak současná vláda Petra Fialy (ať už kvůli ledasčemu) a proto má hodně rychle odstoupit. Pak asi prý nebude inflace žádná a všichni se budeme mít krásně, protože dominantní výrobce koblih je bude dávat jejich milovníkům zřejmě zdarma. Hm, Co na tom, že i lidé z těchto hnutí musí podle závěrů Výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu vědět, že bývalý šéf vlády za ANO Andrej Babiš a bývalá ministryně financí Alena Schillerová vysvětlovali prudký nárůst veřejných výdajů (klíčový inflační spouštěč) a rozpočtového schodku lhaním o boji s covidovou pandemií. NKÚ totiž konstatoval, že téměř 90 procent meziročního nárůstu výdajů státního rozpočtu v roce 2020 nesouviselo s covidovou pandemii. 

Ale v zemi, kde chamtivost a závist voličů překonává snad všechno zdánlivě dobré a úspěšné, je stále více těžké snášet pravdivá fakta nebo argumenty. Ty se buď relativizují nebo přímo zakrývají lhaním. Snad se ale ani kvůli opozičním blábolům o inflaci nedočkáme při, nedej Bože, návratu opravdových expertů do vládních křesel, inflačních čísel některých zemí z letošního roku, jako třeba Venezuely, Súdánu či Zimbabwe, kde se inflace pohybuje v řádu několika stovek procent.  

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Donald Trump Komentář

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

Více souvisejících

komentář Ekonomika inflace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy