KOMENTÁŘ | Nenecháme nikoho padnout, slibuje vláda a činí se. Navzdory inflaci může už letos zavládnout optimismus

Jistě mi dáte za pravdu, laskaví čtenáři, že je snad všeobecně známo, že mezi nejohroženější sociální skupiny v tuzemsku patří kvůli vývoji inflace především senioři, samoživitelé nebo mladé rodiny s dětmi. Ale to neznamená, že by si většina ostatních sociálních skupin v zemi jen bezstarostně pískala o tom, že se jich přetrvávající krize netýká. Poslední odhad Ministerstva financí naznačuje, že meziroční inflace by měla ve 4. čtvrtletí za rok 2022 díky energetickému úspornému balíčku výrazně poklesnout. A za celý rok 2022 tak průměrná míra inflace má podle odborníků z resortu financí dosáhnout 15 %. 

Na druhou stranu důchody, ale i třeba i přídavky na děti vzrostly, a ještě budou i růst, ovšem palčivá otázka o tom, zda tyto valorizace pokryjí zdražování potravin, energií a dalších komodit, je pořád na stole. Lidé se tak mohou ptát, pomůže nám zvýšení dávek a vyřeší se tím něco?

Není těžké zjistit, jak by si české důchody měly v roce 2023 stát. Například odborářské analýzy tvrdí, že průměrný důchod se v roce 2023 bude pohybovat okolo dvaceti tisíc korun. Podle České správy sociálního zabezpečení mají čeští senioři poměrně rovnostářské starobní důchody. Data z podzimu roku 2022 ukazují, že nejčastěji od státu pobírají každý měsíc 14 až 19 tisíc korun. A dobrou zprávou je, že podle těchto dat významně klesl počet velmi nízkých důchodů pod deset tisíc korun. Další analýzy nejen domácích ekonomických médií ukazují, že i díky vládním zásahům rostly penze v loňském roce doslova nevídaným tempem. Deník E15 třeba konstatoval, že kdo bral loni průměrný důchod, ten si během jediného roku polepšil přibližně o 2500 korun. 

Penzisté se navíc mohou těšit na další vlnu valorizace svých dávek, která by měla proběhnout už nyní, tedy v lednu 2023. Není snad ale třeba říkat, že to, co je plusem pro jedny, musí být minusem pro druhé. A v tomto případě tím minusem je další obrovské zatížení státní pokladny. Možná, že se hodí připomenout, že zásadní reforma, týkající se nejen důchodů, ale celkového stavu mandatorních výdajů, je více než nutná. Pořád jsem ale nenapsal to, zda bude navýšení všemožných dávek stačit v letošním roce na pokrytí nejen životních nákladů.

Ani rodiny s malými dětmi nepřijdou zkrátka. Od ledna totiž vzrostou přídavky na dítě o 200 korun na 830 až 1 580 korun měsíčně. Vláda navýšení přídavků schválila v polovině listopadu. Reagovala tak na rychle rostoucí životní náklady. Nárok na přídavek na dítě mají domácnosti s čistým příjmem do zhruba trojnásobku životního minima – i to se od ledna zvýší a díky tomu bude mít na dávku nárok víc lidí. Dávku teď v Česku pobírá asi 300 tisíc dětí.

Když se zeptáte ekonomů, jak vidí vývoj základních ekonomických veličin, které jsou pro odpověď na otázky typu „Budou všemožné valorizace stačit na pokrytí životních nákladů?“ nutné, zjistíte, že Česko by už snad mělo letos překonat ty nejhorší scénáře. „Pokud jde o hrubý domácí produkt, patřím spíše mezi optimisty, když čekám růst poblíž jednoho procenta,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Podle něj nezaměstnanost mírně stoupne, vrcholit by mohla poblíž hodnoty 4,5 % a v průměru za celý rok dosáhnout zhruba 4 %. „A inflace? Ta dosáhne zhruba 9 % a podobnou hodnotu čekám i od nominálních mezd, což znamená, že reálné příjmy budou stagnovat. Průmyslová produkce vykáže nepatrný pokles v řádu nízkých jednotek procent,“ doplnil Vít Hradil.

Ptáte-li se na to, zda se i po navýšení dávek, důchodů a dalších sociálních příspěvků konečně zlepší statistiky „chudoby", neexistuje na to ale univerzální odpověď. „Jak jsem uvedl výše, reálné mzdy podle mého názoru vykáží přibližnou stagnaci. Úspory budou spíše čerpány, nežli vytvářeny, a to jak z důvodu nutnosti – u nižších příjmových skupin – tak z obav o další zdražování,“ upřesnil pro server EuroZprávy.cz Vít Hradil. Podle něj základní úroková sazba České národní banky již nad stávajících 7 % nezamíří, a naopak ve druhém čtvrtletí roku 2023 lze podle Víta Hradila čekat její první snížení. Rok by mohla zakončit poblíž 5,50 %. „Úměrně klesajícím očekáváním na budoucí politiku ČNB předpokládám pokles i u delších tržních úrokových sazeb, které budou pozvolna klesat v průběhu celého roku,“ dodal hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Sami dobře víte, milí čtenáři, že průměrná čísla o všem jsou vždy sestavena i z nejrůznějších extrémů. V našem případě tu máme bohaté důchodce či rodiny s nadprůměrnými příjmy, a na druhé straně ty, které jsou opravdu rády, že vyjdou s rozpočtem aspoň na nákup základních potravin. Příkladů stran těch, které trápí zvyšující se ceny všeho možného a kteří mají velké potíže to finančně ustát, jistě najdete několik. Je proto dobré si uvědomit, že musíme při odpovědích na to, zda bude český stát nejen schopen navyšovat sociální dávky pro ohrožené skupiny lidí, myslet na to, zda si bude moci nějaké zvyšování dávek dovolit. 

„Většina západního světa si letos projde mělkou recesí vyvolanou zpřísňováním měnové politiky v rámci boje proti inflaci,“ řekl třeba serveru EuroZprávy.cz Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrusu. Přesto on očekává, že právě inflace, která tlačí řadu lidí ke zdi zdražování všeho možného, v roce 2023 překvapí spíše posunem směrem dolů, což nakonec povede k dřívějšímu uvolnění měnových podmínek, a tedy i lepšímu ekonomickému výkonu, než s jakým trh aktuálně počítá. „Podobně předpokládám, že i odklon Evropy od ruských fosilních paliv směrem k alternativním zdrojům proběhne snáze, než jsme se původně obávali a závěr roku se již ponese ve znamení optimistických očekávání na opětovné nastartování ekonomického růstu,“ doplnil Vít Hradil. A to není opravdu zase tak málo po všech krizových útrapách z minulých let.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Více souvisejících

komentář Ekonomika Vláda ČR důchody Sociální dávky inflace ČNB

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

před 2 hodinami

Děti

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Cyril Ramaphosa

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.

před 3 hodinami

David Kämpf byl součástí loňského mistrovského týmu.

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.

před 3 hodinami

Policie USA

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku

Ve středu večer došlo u Kapitolu Spojených států k tragédii, která opět zvedla napětí kolem izraelsko-palestinského konfliktu i otázky antisemitismu. Dva zaměstnanci izraelské ambasády byli smrtelně postřeleni při odchodu z události v Capital Jewish Museum v centru Washingtonu. Americké úřady a izraelská vláda hovoří o brutálním antisemitském činu, jehož pachatelem je třicetiletý Elias Rodriguez z Chicaga.

před 4 hodinami

vesmir

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo

Exoplaneta neboli extrasolární planeta je planeta, která se nachází mimo naši sluneční soustavu a obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Superzemě je jedním z typu exoplanet a vyznačuje se tím, že je velikostně i hmotnostně větší než naše Země, ale menší než ledoví obři jako Uran a Neptun. Nový výzkum, vedený Centrem pro astrofyziku Harvard & Smithsonian (CfA), ukázal, že exoplanety jsou v Mléčné dráze běžnější, než se dosud předpokládalo.

před 4 hodinami

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump si podal Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež

Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.

před 5 hodinami

včera

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

včera

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

včera

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

včera

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

včera

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

včera

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

včera

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy