KOMENTÁŘ | Nepřejme si, aby ceny potravin určoval stát. To je špatná myšlenka

Nový ministr zemědělství Marek Výborný zpočátku prázdnin, dle řady tuzemských médií, která jeho slova citovala, řekl, že: „…Ministr zemědělství neurčuje ceny rohlíků, mléka nebo hovězího masa, stejně tak jako není nějaké ministerstvo cenotvorby.“ Je to paradox, chtělo by se říct. Proč? Protože, lidí, kteří by rádi i kvůli vysokým cenám potravin znovu měli rádi všude v obchodech v celé zemi stejné a nízké ceny, aspoň dle reakcí z rozhovorů a z online diskusí nějak přibývá. Jenže, argumentační problém může být v tom, že pravda mizí a zřejmá fakta se dnes označují jako názor.

Chceme tu mít tržní ekonomiku, jenže nelíbí se nám, když funguje. Třeba, když něco, co si musíme kupovat každý den, abychom mohli žít dál, stojí tolik, že na to nemáme. A teď se spustí jistě příval argumentů, názorových postojů a tvrzení o tom, proč a jak by to mělo fungovat lépe. Jasně, jsou komodity a obory, kde je nějaký cenový dohled státu nutný a potřebný a že každá normální ekonomika musí mít správné kontrolní mechanismy, aby se neděly nějaké zlé věci. O tom to ale není. Sami dobře víte, že i na těchto stránkách se můžete zhusta dočíst o tématu cen potravin a věcech s tím spojených. Tak si to zase pěkně shrňme. Volně přeloženo: Vláda nechce regulovat ceny potravin. To dá rozum. Jenže, proč se pak po dlouholetém marasmu řízené ekonomiky, kterou z nynější populace zažilo osobně stále hodně lidí, v poslední době objevují spory o to, že jedni tu chtějí mít normální ekonomiku, a ti druzí ne? A to kvůli těm vysokým cenám. 
 
Co vadí fandům řízené ekonomiky na slovech ministra zemědělství, že je nutné „rozklíčovat celý potravinový řetězec od zemědělce až po pult obchodu“, aby se s cenami dalo něco dělat. Můžete namítnout, že nějaká taková data k podobnému rozhodováním přece musejí ti úředníci už mít. A že stát přece musí zasáhnout. A to je to oč tu běží. Stát totiž má a nemá zasahovat. Pokud chceme mít normální tržní ekonomiku, kde cenu všech položek určují ekonomické síly a parametry mimo úřednický a ministerský aparát, pak by měl stát dělat úplně něco jiného než dokola říkat populaci, že tu od toho není. 
 
Jak se totiž ukazuje, veřejnost na to není. Nezajímá jí a nevěří tomu, že funguje i tzv, jak citoval server iRozhlas cz ministra zemědělství, „neformální vliv populace na jednotlivé aktéry potravinového řetězce“. I o tom se milí čtenáři můžete na stránkách EuroZpavy.cz hodně dočíst. Ukazuje se ale, že je to pořád málo. „V tom Polsku a jinde je to pořád levnější, my to chceme tady taky...“ Jenže když nevěříte nikomu a ničemu, většinou se toho moc udělat nedá. iRozhlas.cz k tomu napsal: „Podle premiéra Petra Fialy veřejnost od ministerstva zemědělství očekává pokračování v tlaku na snižování cen potravin.“ A znovu připomenu, že ministerstva tu nejsou od toho, aby někomu nařizovaly, kolik, co má stát. ALE: Mohou, viz výše, vyvíjet na celý řetězec producentů a prodejců tlak. Jenže to my můžeme taky. Ať se nám to líbí nebo ne. 
 
Nevěřícím Čechům se bude zdát možná prázdným gestem citovat závěry analýzy trhu potravin, kterou vypracovala společnost McKinsey & Company na rok 2023 a která tvrdí: „Ve druhé polovině roku 2023 očekáváme, že se evropské potraviny začnou zotavovat (rozuměj snižovat z vysokých úrovní roku 2022). Mezi klíčové trendy, které budou letos utvářet sektor, patří postupná normalizace cen a objemu, hledání levnějších potravin, pokračující tlak na marže a náklady, soupeření o úspory z rozsahu, ziskový růst online, expanze maloobchodních médií, zrychlené zavádění technologií a intenzivnější spolupráce obchodníků s potravinami s jejich dodavateli s cílem zajistit udržitelnost.“ 
 
Evropská komise pak ve svém aktualizovaném Výhledu na zemědělský trh v roce 2023 v Evropské unii konstatuje, že: „Očekává se, že tlak na ceny vstupů na zemědělce v roce 2023 poleví. Nižší prognóza obilovin ceny by mohly stabilizovat poptávku po krmivech a cenovou dostupnost a dostupnost hnojiv zlepšit díky nižším cenám energií a dynamicky rostoucímu dovozu. Nicméně, vstupní náklady zůstanou výrazně nad dlouhodobým průměrem a mohly by pokračovat tlak na marže zemědělců. Kvůli vysoké inflaci potravin mají spotřebitelé tendenci ke změně k základním, a tedy levnějším potravinám, a přesunout preference mezi různými druhy potravinářských výrobků (např. více konzumovaného drůbežího masa a méně hovězího a vepřového masa). To by mohlo zůstat důležitým faktorem utvářejícím poptávku v EU v roce 2023. Pokud jde o obchod, vývoz z EU by se mohl v roce 2023 částečně zvýšit v důsledku nižších cen komodit v EU a vývoj směnného kurzu EUR: USD. V některých případech by to mohlo být podpořeno a oživení v Číně, zatímco některé problémy mohou zůstat kvůli slabšímu nákupu a nižší konkurenceschopnost EU na některých trzích.“ 
 
Takže ceny potravin se řeší hodně intenzivně i jinde než jen v Česku. Ale, jak bylo řečeno na začátku. Ať už by zase nějaký centrální cenový orgán určoval kolik, co má stát, vždycky, protože to je zkrátka normálně fungující tržní ekonomika budou země, kde může být oproti Česku levněji, a pak zase krajiny, kde bude dráž. Ať se to voličům, toužících po cenové totalitě (a možná nejen jí) libí nebo ne. Stojí za to se ale zamyslet, jak každý z nás může svým spotřebitelským chováním něco v tuzemském potravinovém řetězci změnit. 

Související

Více souvisejících

ceny potravin komentář potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy