KOMENTÁŘ | Prospělo by zvolení Andreje Babiše české ekonomice? Pár důvodů, proč by to tak nebylo

Váháte ještě nad tím, koho zvolit ve druhém kole novým prezidentem České republiky? Snad vám tedy pomůže vybrat novou hlavou i několik vět z následujícího komentáře. Nedávno jsem slyšel názor, že prý prezidentské volby v USA a Česku jsou stejné. Ano, kvůli zklamání a frustraci stále větší řady lidí v obou zemích se k moci dostávají lidé, kteří když už ne kvůli vlastnímu hmotnému prospěchu, tak určitě kvůli moci a zpřetrhání zavedených principů a vazeb, označovaných jako tradiční, za sebou táhnou populisty a extremisty. Takové skupiny někdy neváhají rozbít opoziční kanceláře a fyzicky napadat politiky, kteří nemají něco na prvním místě, jindy zase neustále lžou a chtějí zničit vše, co funguje. Je smutným faktem, že si tohle obě země nechávají líbit a neumí nalézt na tu frustraci a zklamání nějaký účinný recept na to, jak zklamané lidi naučit, že plky o tom, že tu za někoho bylo líp, jsou jen virtuální vstupenkou k lepšímu životu. Možná pro ty, co to slibují.

Jenže tady „na první dobrou“ možná podobnost obou zemí v prezidentské volbě končí. Rozdílů je totiž, a to opravdu velkých, víc. Tak třeba: Podle druhého článku Ústavy Spojených států Amerických je výkonná moc svěřena prezidentu, který v podstatě stojí v čele vlády a současně je vrchním velitelem ozbrojených sil. V USA tak prezidentská pozice v sobě spojuje pravomoci, které se v řadě evropských zemí obvykle dělí mezi hlavu státu a premiéra. Česko je ale zemí, ve které klíčové rozhodovací funkce má Parlament České republiky, který dává důvěru vládě, a není to tedy prezident. I přes jeho přímou volbu. V čele státu tak fakticky stojí premiér, který právě poslancům odpovídá za všechno, co dělá. Není tak těžké uhodnout, co vlastně kandidát na prezidenta ČR za populistické hnutí ANO, jak ukazuje i jeho vystupování a chování, vlastně chce.

Důvodů, proč se frustrovaní a zklamaní lidé v nynější volbě hlavy státu více přiklánějí k extrémním silám, proruským skupinám a uskupením, které to s Českem, i přes zdánlivé sliby o lepším životě, neplánují upřímně, je jistě dost. Jenže kroky právě šéfa hnutí ANO, třeba setkání se stalinistou Skálou či podporovatelem válečného zločince z Ruska Vladimira Putina Jaroslavem Foldynou, svědčí o tom, že Babiš nechce být prezidentem všech, jak slibuje, ale má zcela jiné úmysly. Proto je i otázkou, co by způsobilo v ekonomice zvolení Andreje Babiše prezidentem země.

Hned na začátku je nutné říct, že dneska určitě nelze přesně říct, jak by česká ekonomika reálně za jeho působení fungovala, když by byl na Hradě. Vliv prezidenta na její chod není sice přímý, takže případné škody by zřejmě nemusely být velké, ale určitý vliv na ekonomiku prezident má. On má totiž právo veta k zákonům přijatým Parlamentem České republiky, i když s výjimkou zákona ústavního, a podepisuje zákony, což by mohl být jistý problém v řadě případů, jelikož by je Babiš určitě s chutí vetoval a zdržoval by tak jejich přijetí, dále jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu a členy Bankovní rady České národní banky nebo, jak bylo „populární“ u Miloše Zemana, jmenuje pro ekonomickou diplomacii velvyslance. Příklady nominací Adama Vojtěcha či naposledy Martina Stropnického, který se sešel s člověkem, který spolupracuje s ruskou propagandou a patří mezi organizátory stávek žádajících odstoupení české vlády snad ani netřeba komentovat.


Ale přesto. Otázka je, zda zvolením Andreje Babiše do čela prezidentského úřadu může přinést zemi ekonomické ztráty nebo ne. Zaspekulujme si. V roce 2025 jsou další parlamentní volby a dá se čekat, že kvůli nesmiřitelně rozdělené společnosti, na které se velkou mírou podílel odcházející prezident Miloš Zeman, zvítězí pro frustraci velké části ČR právě extrémní a populistické strany. V čele premiérského úřadu tak může být někdo jako Karel Havlíček nebo Alena Schillerová. A uznejte, milí čtenáři, více než roční vyřvávání těchto lidí o tom, že máme zastropovat ceny benzínu a potravin, jako Maďarsko, by nakonec nedopadlo vůbec dobře. Nerozumíte? Možná, že by, podobně jako u téměř totalitáře Orbána nebyl po zavedení podobných opatření nejen benzín, ale ani ty potraviny. A co teprve nápady lidí, jako je Tomio Okamura, či jeho parťák Koten nebo další… 

Jednoduše řečeno. Tandem Babiš-Schillerová/Havlíček nebude vůbec váhat, a to podle jejich dnešního dosavadního chování a podpory, ať už otevřené či skryté, s podporou všeho, co se líbí populistické volební základně v Čechách. Není těžké uhodnout, co to všechno je, ne? Vyloučit se tak nedá nejen výstup Česka z euro-atlantických struktur, což by mělo velmi vážné ekonomické následky pro celou zemi, ale ani extrémně špatné fungování státu a výdajů, oproti skvělým výsledkům byznysových skupin vládnoucích osob. Dokladem toho mohou být třeba statistiky. Tak třeba žebříček miliardářů, sestavovaný časopisem Forbes, v roce 2020 ukázal, že Andrej Babiš, ač vláda, ve které působil, v tom roce zakazovala a zavírala zemi, byť kvůli covidu, skončil oproti svým byznysovým konkurentům na čtvrtém místě s majetkem v celkové hodnotě 74 miliard korun s meziročním nárůstem ve výši čtyř miliard. Jednoduše řečeno, vítězem coronavirové krize, oproti řadě firem, které kvůli krokům vlády zkrachovaly, byl právě Babiš. A nedá se čekat, že by chování nynějšího prezidentského kandidáta bylo po zvolení za prezidenta jiné.

Ale jistě si říkáte, a možná i ti, co „Andreje“ podporují, že přece všechno by nebylo tak špatné. Ano, řada lidí by nějaký ten finanční dáreček jistě dostala, třeba 10 000 korun? Dále poslední aktivity nejlepšího diplomata, jakého kdy Česko mělo, za jakého se téměř Babiš označil, ale svědčí o úplném opaku. Nejen, že v přímém přenosu televizního vysílání odmítl plnit, byť s pozdější úpravou a škemráním o vyžehlení průšvihu u Miloše Zemana, alianční závazky země v případě vojenského útoku na Polsko nebo pobaltské země, což jistě vedlo k naštvání nejen celé východní Evropy, ale po jeho případném zvolení i k řadě ekonomických následků, ale právě v dobách krize jeho „skvělý“ management zadlužil Česko o více než bilion korun. Už slyším ty hlasy, podobně jako když řada médií citovala devadesátiletou seniorku, prý téměř plačící a děkující Babišovi, za to jaký je, že stát tu má být od toho, aby pomáhal.

No, v tom to právě je. Stát rozhodně pomáhat má. Ale ne Babišovi, ne lidem napojeným na státní penězovody a ne všem. Ale jen těm, kdo pomoc opravdu potřebují. Je těžké si přiznat, že to tak je. A že i přes zdánlivě lákavé výroky či sliby Andreje Babiše o tom, že kdyby mu někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodí, je ve skutečnosti, jako většina jeho výroků, třeba o tom, koho všeho on nemá uloženého v adresáři mobilního telefonu, prázdným slovem. Slovem, které nakonec lidem ve skutečnosti, nepomůže. Jen samotnému Babišovi a možná pár jeho vyvoleným. Jenže napáchané škody už pak nemusejí být nahraditelné. Jsem si jistý, že podobná populistická spojení a aliance, která jsem tu v komentáře popsal jako spekulaci, za to nestojí. Nestojí. Pro nikoho.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.
Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš prezidentské volby 2023 prezident čr Ekonomika Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy