KOMENTÁŘ | Prospělo by zvolení Andreje Babiše české ekonomice? Pár důvodů, proč by to tak nebylo

Váháte ještě nad tím, koho zvolit ve druhém kole novým prezidentem České republiky? Snad vám tedy pomůže vybrat novou hlavou i několik vět z následujícího komentáře. Nedávno jsem slyšel názor, že prý prezidentské volby v USA a Česku jsou stejné. Ano, kvůli zklamání a frustraci stále větší řady lidí v obou zemích se k moci dostávají lidé, kteří když už ne kvůli vlastnímu hmotnému prospěchu, tak určitě kvůli moci a zpřetrhání zavedených principů a vazeb, označovaných jako tradiční, za sebou táhnou populisty a extremisty. Takové skupiny někdy neváhají rozbít opoziční kanceláře a fyzicky napadat politiky, kteří nemají něco na prvním místě, jindy zase neustále lžou a chtějí zničit vše, co funguje. Je smutným faktem, že si tohle obě země nechávají líbit a neumí nalézt na tu frustraci a zklamání nějaký účinný recept na to, jak zklamané lidi naučit, že plky o tom, že tu za někoho bylo líp, jsou jen virtuální vstupenkou k lepšímu životu. Možná pro ty, co to slibují.

Jenže tady „na první dobrou“ možná podobnost obou zemí v prezidentské volbě končí. Rozdílů je totiž, a to opravdu velkých, víc. Tak třeba: Podle druhého článku Ústavy Spojených států Amerických je výkonná moc svěřena prezidentu, který v podstatě stojí v čele vlády a současně je vrchním velitelem ozbrojených sil. V USA tak prezidentská pozice v sobě spojuje pravomoci, které se v řadě evropských zemí obvykle dělí mezi hlavu státu a premiéra. Česko je ale zemí, ve které klíčové rozhodovací funkce má Parlament České republiky, který dává důvěru vládě, a není to tedy prezident. I přes jeho přímou volbu. V čele státu tak fakticky stojí premiér, který právě poslancům odpovídá za všechno, co dělá. Není tak těžké uhodnout, co vlastně kandidát na prezidenta ČR za populistické hnutí ANO, jak ukazuje i jeho vystupování a chování, vlastně chce.

Důvodů, proč se frustrovaní a zklamaní lidé v nynější volbě hlavy státu více přiklánějí k extrémním silám, proruským skupinám a uskupením, které to s Českem, i přes zdánlivé sliby o lepším životě, neplánují upřímně, je jistě dost. Jenže kroky právě šéfa hnutí ANO, třeba setkání se stalinistou Skálou či podporovatelem válečného zločince z Ruska Vladimira Putina Jaroslavem Foldynou, svědčí o tom, že Babiš nechce být prezidentem všech, jak slibuje, ale má zcela jiné úmysly. Proto je i otázkou, co by způsobilo v ekonomice zvolení Andreje Babiše prezidentem země.

Hned na začátku je nutné říct, že dneska určitě nelze přesně říct, jak by česká ekonomika reálně za jeho působení fungovala, když by byl na Hradě. Vliv prezidenta na její chod není sice přímý, takže případné škody by zřejmě nemusely být velké, ale určitý vliv na ekonomiku prezident má. On má totiž právo veta k zákonům přijatým Parlamentem České republiky, i když s výjimkou zákona ústavního, a podepisuje zákony, což by mohl být jistý problém v řadě případů, jelikož by je Babiš určitě s chutí vetoval a zdržoval by tak jejich přijetí, dále jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu a členy Bankovní rady České národní banky nebo, jak bylo „populární“ u Miloše Zemana, jmenuje pro ekonomickou diplomacii velvyslance. Příklady nominací Adama Vojtěcha či naposledy Martina Stropnického, který se sešel s člověkem, který spolupracuje s ruskou propagandou a patří mezi organizátory stávek žádajících odstoupení české vlády snad ani netřeba komentovat.


Ale přesto. Otázka je, zda zvolením Andreje Babiše do čela prezidentského úřadu může přinést zemi ekonomické ztráty nebo ne. Zaspekulujme si. V roce 2025 jsou další parlamentní volby a dá se čekat, že kvůli nesmiřitelně rozdělené společnosti, na které se velkou mírou podílel odcházející prezident Miloš Zeman, zvítězí pro frustraci velké části ČR právě extrémní a populistické strany. V čele premiérského úřadu tak může být někdo jako Karel Havlíček nebo Alena Schillerová. A uznejte, milí čtenáři, více než roční vyřvávání těchto lidí o tom, že máme zastropovat ceny benzínu a potravin, jako Maďarsko, by nakonec nedopadlo vůbec dobře. Nerozumíte? Možná, že by, podobně jako u téměř totalitáře Orbána nebyl po zavedení podobných opatření nejen benzín, ale ani ty potraviny. A co teprve nápady lidí, jako je Tomio Okamura, či jeho parťák Koten nebo další… 

Jednoduše řečeno. Tandem Babiš-Schillerová/Havlíček nebude vůbec váhat, a to podle jejich dnešního dosavadního chování a podpory, ať už otevřené či skryté, s podporou všeho, co se líbí populistické volební základně v Čechách. Není těžké uhodnout, co to všechno je, ne? Vyloučit se tak nedá nejen výstup Česka z euro-atlantických struktur, což by mělo velmi vážné ekonomické následky pro celou zemi, ale ani extrémně špatné fungování státu a výdajů, oproti skvělým výsledkům byznysových skupin vládnoucích osob. Dokladem toho mohou být třeba statistiky. Tak třeba žebříček miliardářů, sestavovaný časopisem Forbes, v roce 2020 ukázal, že Andrej Babiš, ač vláda, ve které působil, v tom roce zakazovala a zavírala zemi, byť kvůli covidu, skončil oproti svým byznysovým konkurentům na čtvrtém místě s majetkem v celkové hodnotě 74 miliard korun s meziročním nárůstem ve výši čtyř miliard. Jednoduše řečeno, vítězem coronavirové krize, oproti řadě firem, které kvůli krokům vlády zkrachovaly, byl právě Babiš. A nedá se čekat, že by chování nynějšího prezidentského kandidáta bylo po zvolení za prezidenta jiné.

Ale jistě si říkáte, a možná i ti, co „Andreje“ podporují, že přece všechno by nebylo tak špatné. Ano, řada lidí by nějaký ten finanční dáreček jistě dostala, třeba 10 000 korun? Dále poslední aktivity nejlepšího diplomata, jakého kdy Česko mělo, za jakého se téměř Babiš označil, ale svědčí o úplném opaku. Nejen, že v přímém přenosu televizního vysílání odmítl plnit, byť s pozdější úpravou a škemráním o vyžehlení průšvihu u Miloše Zemana, alianční závazky země v případě vojenského útoku na Polsko nebo pobaltské země, což jistě vedlo k naštvání nejen celé východní Evropy, ale po jeho případném zvolení i k řadě ekonomických následků, ale právě v dobách krize jeho „skvělý“ management zadlužil Česko o více než bilion korun. Už slyším ty hlasy, podobně jako když řada médií citovala devadesátiletou seniorku, prý téměř plačící a děkující Babišovi, za to jaký je, že stát tu má být od toho, aby pomáhal.

No, v tom to právě je. Stát rozhodně pomáhat má. Ale ne Babišovi, ne lidem napojeným na státní penězovody a ne všem. Ale jen těm, kdo pomoc opravdu potřebují. Je těžké si přiznat, že to tak je. A že i přes zdánlivě lákavé výroky či sliby Andreje Babiše o tom, že kdyby mu někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodí, je ve skutečnosti, jako většina jeho výroků, třeba o tom, koho všeho on nemá uloženého v adresáři mobilního telefonu, prázdným slovem. Slovem, které nakonec lidem ve skutečnosti, nepomůže. Jen samotnému Babišovi a možná pár jeho vyvoleným. Jenže napáchané škody už pak nemusejí být nahraditelné. Jsem si jistý, že podobná populistická spojení a aliance, která jsem tu v komentáře popsal jako spekulaci, za to nestojí. Nestojí. Pro nikoho.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš prezidentské volby 2023 prezident čr Ekonomika Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy