KOMENTÁŘ | Prospělo by zvolení Andreje Babiše české ekonomice? Pár důvodů, proč by to tak nebylo

Váháte ještě nad tím, koho zvolit ve druhém kole novým prezidentem České republiky? Snad vám tedy pomůže vybrat novou hlavou i několik vět z následujícího komentáře. Nedávno jsem slyšel názor, že prý prezidentské volby v USA a Česku jsou stejné. Ano, kvůli zklamání a frustraci stále větší řady lidí v obou zemích se k moci dostávají lidé, kteří když už ne kvůli vlastnímu hmotnému prospěchu, tak určitě kvůli moci a zpřetrhání zavedených principů a vazeb, označovaných jako tradiční, za sebou táhnou populisty a extremisty. Takové skupiny někdy neváhají rozbít opoziční kanceláře a fyzicky napadat politiky, kteří nemají něco na prvním místě, jindy zase neustále lžou a chtějí zničit vše, co funguje. Je smutným faktem, že si tohle obě země nechávají líbit a neumí nalézt na tu frustraci a zklamání nějaký účinný recept na to, jak zklamané lidi naučit, že plky o tom, že tu za někoho bylo líp, jsou jen virtuální vstupenkou k lepšímu životu. Možná pro ty, co to slibují.

Jenže tady „na první dobrou“ možná podobnost obou zemí v prezidentské volbě končí. Rozdílů je totiž, a to opravdu velkých, víc. Tak třeba: Podle druhého článku Ústavy Spojených států Amerických je výkonná moc svěřena prezidentu, který v podstatě stojí v čele vlády a současně je vrchním velitelem ozbrojených sil. V USA tak prezidentská pozice v sobě spojuje pravomoci, které se v řadě evropských zemí obvykle dělí mezi hlavu státu a premiéra. Česko je ale zemí, ve které klíčové rozhodovací funkce má Parlament České republiky, který dává důvěru vládě, a není to tedy prezident. I přes jeho přímou volbu. V čele státu tak fakticky stojí premiér, který právě poslancům odpovídá za všechno, co dělá. Není tak těžké uhodnout, co vlastně kandidát na prezidenta ČR za populistické hnutí ANO, jak ukazuje i jeho vystupování a chování, vlastně chce.

Důvodů, proč se frustrovaní a zklamaní lidé v nynější volbě hlavy státu více přiklánějí k extrémním silám, proruským skupinám a uskupením, které to s Českem, i přes zdánlivé sliby o lepším životě, neplánují upřímně, je jistě dost. Jenže kroky právě šéfa hnutí ANO, třeba setkání se stalinistou Skálou či podporovatelem válečného zločince z Ruska Vladimira Putina Jaroslavem Foldynou, svědčí o tom, že Babiš nechce být prezidentem všech, jak slibuje, ale má zcela jiné úmysly. Proto je i otázkou, co by způsobilo v ekonomice zvolení Andreje Babiše prezidentem země.

Hned na začátku je nutné říct, že dneska určitě nelze přesně říct, jak by česká ekonomika reálně za jeho působení fungovala, když by byl na Hradě. Vliv prezidenta na její chod není sice přímý, takže případné škody by zřejmě nemusely být velké, ale určitý vliv na ekonomiku prezident má. On má totiž právo veta k zákonům přijatým Parlamentem České republiky, i když s výjimkou zákona ústavního, a podepisuje zákony, což by mohl být jistý problém v řadě případů, jelikož by je Babiš určitě s chutí vetoval a zdržoval by tak jejich přijetí, dále jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu a členy Bankovní rady České národní banky nebo, jak bylo „populární“ u Miloše Zemana, jmenuje pro ekonomickou diplomacii velvyslance. Příklady nominací Adama Vojtěcha či naposledy Martina Stropnického, který se sešel s člověkem, který spolupracuje s ruskou propagandou a patří mezi organizátory stávek žádajících odstoupení české vlády snad ani netřeba komentovat.


Ale přesto. Otázka je, zda zvolením Andreje Babiše do čela prezidentského úřadu může přinést zemi ekonomické ztráty nebo ne. Zaspekulujme si. V roce 2025 jsou další parlamentní volby a dá se čekat, že kvůli nesmiřitelně rozdělené společnosti, na které se velkou mírou podílel odcházející prezident Miloš Zeman, zvítězí pro frustraci velké části ČR právě extrémní a populistické strany. V čele premiérského úřadu tak může být někdo jako Karel Havlíček nebo Alena Schillerová. A uznejte, milí čtenáři, více než roční vyřvávání těchto lidí o tom, že máme zastropovat ceny benzínu a potravin, jako Maďarsko, by nakonec nedopadlo vůbec dobře. Nerozumíte? Možná, že by, podobně jako u téměř totalitáře Orbána nebyl po zavedení podobných opatření nejen benzín, ale ani ty potraviny. A co teprve nápady lidí, jako je Tomio Okamura, či jeho parťák Koten nebo další… 

Jednoduše řečeno. Tandem Babiš-Schillerová/Havlíček nebude vůbec váhat, a to podle jejich dnešního dosavadního chování a podpory, ať už otevřené či skryté, s podporou všeho, co se líbí populistické volební základně v Čechách. Není těžké uhodnout, co to všechno je, ne? Vyloučit se tak nedá nejen výstup Česka z euro-atlantických struktur, což by mělo velmi vážné ekonomické následky pro celou zemi, ale ani extrémně špatné fungování státu a výdajů, oproti skvělým výsledkům byznysových skupin vládnoucích osob. Dokladem toho mohou být třeba statistiky. Tak třeba žebříček miliardářů, sestavovaný časopisem Forbes, v roce 2020 ukázal, že Andrej Babiš, ač vláda, ve které působil, v tom roce zakazovala a zavírala zemi, byť kvůli covidu, skončil oproti svým byznysovým konkurentům na čtvrtém místě s majetkem v celkové hodnotě 74 miliard korun s meziročním nárůstem ve výši čtyř miliard. Jednoduše řečeno, vítězem coronavirové krize, oproti řadě firem, které kvůli krokům vlády zkrachovaly, byl právě Babiš. A nedá se čekat, že by chování nynějšího prezidentského kandidáta bylo po zvolení za prezidenta jiné.

Ale jistě si říkáte, a možná i ti, co „Andreje“ podporují, že přece všechno by nebylo tak špatné. Ano, řada lidí by nějaký ten finanční dáreček jistě dostala, třeba 10 000 korun? Dále poslední aktivity nejlepšího diplomata, jakého kdy Česko mělo, za jakého se téměř Babiš označil, ale svědčí o úplném opaku. Nejen, že v přímém přenosu televizního vysílání odmítl plnit, byť s pozdější úpravou a škemráním o vyžehlení průšvihu u Miloše Zemana, alianční závazky země v případě vojenského útoku na Polsko nebo pobaltské země, což jistě vedlo k naštvání nejen celé východní Evropy, ale po jeho případném zvolení i k řadě ekonomických následků, ale právě v dobách krize jeho „skvělý“ management zadlužil Česko o více než bilion korun. Už slyším ty hlasy, podobně jako když řada médií citovala devadesátiletou seniorku, prý téměř plačící a děkující Babišovi, za to jaký je, že stát tu má být od toho, aby pomáhal.

No, v tom to právě je. Stát rozhodně pomáhat má. Ale ne Babišovi, ne lidem napojeným na státní penězovody a ne všem. Ale jen těm, kdo pomoc opravdu potřebují. Je těžké si přiznat, že to tak je. A že i přes zdánlivě lákavé výroky či sliby Andreje Babiše o tom, že kdyby mu někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodí, je ve skutečnosti, jako většina jeho výroků, třeba o tom, koho všeho on nemá uloženého v adresáři mobilního telefonu, prázdným slovem. Slovem, které nakonec lidem ve skutečnosti, nepomůže. Jen samotnému Babišovi a možná pár jeho vyvoleným. Jenže napáchané škody už pak nemusejí být nahraditelné. Jsem si jistý, že podobná populistická spojení a aliance, která jsem tu v komentáře popsal jako spekulaci, za to nestojí. Nestojí. Pro nikoho.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.
Antonín Novotný, třetí komunistický prezident Komentář

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš prezidentské volby 2023 prezident čr Ekonomika Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

včera

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

včera

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

včera

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno včera

včera

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

včera

včera

včera

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

včera

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

včera

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

včera

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

včera

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy