KOMENTÁŘ | Putin musel své ovečce poradit, jak má její „bé“ znít. Bez něj je Fico k ničemu

Slovenský premiér Robert Fico se sice snaží vystupovat jako autoritář, ale jeho pokusy působí spíše neobratně a chaoticky. Na rozdíl od skutečně efektivních autokratů nezvládá ani základní komunikaci s novináři a místo upevnění své pozice jen oslabuje postavení Slovenska, které se pod jeho vedením stává snadno manipulovatelným nástrojem v rukou Ruska.

Slovenský lídr v uplynulých týdnech rozvířil veřejný prostor sérií závažných obvinění, v nichž varoval před údajně připravovaným převratem. Podle jeho slov měla stát za tímto plánem opozice podporovaná zahraničními aktéry. Jenže si neuvědomil jednu zásadní věc – co udělá, když se jeho apokalyptická vize nenaplní.

Namísto přiznání omylu pak přesměroval pozornost na kybernetické útoky proti slovenským pojišťovnám, které označil za součást onoho domnělého puče. Realita však byla jiná – žádný převrat se nekonal a zmíněné útoky nebyly ničím výjimečným, ale jen dalším článkem v řetězci hackerských incidentů, jež v posledních letech zasahují nejen Slovensko, ale i celou Evropskou unii.

Hackerské útoky na klíčovou infrastrukturu patří mezi osvědčené metody ruských aktérů, kteří cílí na různé instituce a své úspěchy bez ostychu prezentují na sociální síti Telegram. Fico si tuto souvislost po své návštěvě Moskvy zřejmě neuvědomil – stejně jako Slovenská informační služba (SIS), která nadále selhává v efektivním vyhodnocování skutečných hrozeb.

To je zásadní rozdíl mezi Ficem a skutečně efektivními autoritáři. Ačkoli jsou jejich metody odsouzeníhodné, lídři jako ruský prezident Vladimir Putin či čínský vůdce Si Ťin-pching si dokázali vybudovat funkční aparát, který jim na domácí scéně brání v tom, aby působili bezradně a nevěrohodně.

Slovenský premiér se místo toho utápí v nekonečném slovním chaosu, vyhýbá se novinářským otázkám a odmítá převzít odpovědnost za vlastní neúspěchy. Výsledkem je postupná ztráta veřejné podpory. A protože Slovensko stále zůstává funkční demokracií, je pravděpodobné, že na své pozici nevydrží dlouho – na rozdíl od Putina a jeho autoritářských spojenců.

Ačkoli se stylizuje do role autoritáře a prezentuje se jako takzvaný „strongman“ neboli „silák“, ve skutečnosti očividně netuší, jak takovou pozici skutečně uchopit. Na rozdíl od Putina nedokáže ovládnout veřejnost ani manipulovat veřejným míněním. Jeho snahám navíc stojí v cestě nezávislá média a stále poměrně funkční soudní systém. Nemá plnou kontrolu ani nad policií – tedy jedinou institucí, která mu jde na ruku, zůstává slabá a neefektivní SIS.

Na rozdíl od něj je Putin autoritář par excellence – systematický, disciplinovaný a s pečlivě vybudovaným aparátem, který mu umožňuje pevně držet moc. Nikdy se nenechá zaskočit a vždy přesně ví, co říct. A pokud by přece jen zaváhal, není to znát – jeho rétorika je pečlivě promyšlená, podložená předem připravenými tezemi, které jeho postoje, jakkoli odsouzeníhodné, dokážou obhájit a udržet konzistentní obraz jeho vlády.

Pokud se ruští občané odváží postavit proti jeho vůli, čeká je tvrdá represe – trestní stíhání, zastrašování a často i dlouhé roky za mřížemi. Společně s nejužším vedením Kremlu drží pevně v rukou celý státní aparát – od policie a bezpečnostních složek až po domácí i zahraniční zpravodajské služby. Každý článek tohoto systému funguje jako součást dobře promazaného mechanismu, který zajišťuje jeho neotřesitelnou moc.

Oproti Ficovi má Putin ještě jednu výraznou „výhodu“ – nevyhýbá se otázkám zahraničních novinářů. Přestože jeho odpovědi často spočívají v opakování pečlivě formulovaných propagandistických narativů, alespoň si zachovává zdání otevřenosti. U Fica je to přesně naopak – na novináře reaguje podrážděně, často vulgárně, a nakonec se odpovědi buď úplně vyhne, nebo ji utopí v agresivním slovním útoku.

Ruský prezident si totiž dobře uvědomuje, že jeho slova určená zahraničním médiím budou rezonovat i ve světovém veřejném prostoru. Ačkoli by novinář Wall Street Journal Evan Gerškovič mohl svědčit o tvrdé realitě, s níž se v Rusku setkávají nezávislí reportéři, Putin přesto chápe, že pro udržení svého režimu je klíčové, aby do západního informačního prostoru alespoň něco vypustil. Ví, že úplné mlčení by znamenalo ztrátu kontroly nad tím, jak je vnímán, a to si nemůže dovolit.

Fico tak působí jen jako bezradná Putinova ovečka, která si zajela do Moskvy pro instrukce, aby věděla, jak má její „bé“ znít. Jenže na rozdíl od svého vzoru ve skutečnosti vůbec netuší, co dělá – jeho chaotické kroky a neschopnost udržet konzistentní strategii ho činí špatně nakreslenou karikaturou autoritáře.

Mohlo by se zdát, že tento článek vyzdvihuje Putinův způsob řízení státu a diplomacie, ale to rozhodně není jeho cílem. Ruský lídr je totiž postava, o níž si většina světa – včetně jeho vlastních spojenců – už dávno nedělá žádné iluze. Jeho metody jsou represivní, cynické a založené na strachu, což z něj činí spíše přežitý symbol autokracie než vůdce hodného obdivu.

Tento text měl především zdůraznit rozdíl mezi efektivním autokratem, který pevně drží moc ve svých rukou, a chaotickým, nekompetentním politikem s nedemokratickými tendencemi, jenž spíše znepokojuje své spojence, zatímco skuteční protivníci ho dokážou obratně využít ve svůj prospěch. 

Související

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi. (7.2.2025) Prohlédněte si galerii

Slováci demonstrovali v desítkách měst proti Ficovi. Premiér je nechápe

Ve více než 50 městech napříč Slovenskem a také v zahraničí se v pátek vpodvečer konala protestní shromáždění pod heslem Slovensko je Evropa. Demonstranti se vymezili proti politice premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho vlády. Premiér dal v průběhu dne najevo, že motivaci protestujících nerozumí. 

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Návrat prince Harryho. Na místě, kde představil Meghan, zaujal s jinou ženou

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, opět prokázal svou oddanost a podporu účastníkům Invictus Games, když během finále vozíčkářského ragby v kanadském Vancouveru políbil na tvář britskou sportovkyni Amandu Pye. Tento srdečný moment se odehrál po napínavém zápase mezi týmy Spojeného království a Francie, ve kterém Francie zvítězila 19:14 a získala zlatou medaili, zatímco britský tým si odnesl stříbro. 

včera

Tenis, ilustrační fotografie

Mužská tenisová jednička Sinner si dá pauzu. Stopku za doping si dohodl

Jeho dopingový nález z loňského března v tenisových kruzích rozvířil značné vášně, neboť i po něm nadále objížděl turnaje ATP včetně třeba US Open, které ovládl, stejně jako letošní Australian Open. Ital Jannik Sinner se nakonec trestu za doping dočkal až nyní, poté, co se na něm dohodl se Světovou antidopingovou agenturou WADA. Za užití anabolického steroidu klostebol bude konkrétně tři měsíce bez tenisu a na kurtech se tak zase objeví až 4. května.

včera

včera

včera

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo se hlásí o pozornost. Proč sledovat parlamentní volby u sousedů?

Německo je zemí s nesmírně bohatou historií, která sahá daleko za hranice 20. století. Ať už jako součást Svaté říše římské, klíčový aktér Severoněmeckého spolku či mocné Německé císařství, vždy hrálo zásadní roli v evropské politice a bezpečnosti. Navzdory historickým zvratům a ponížení si svůj vliv uchovalo i dnes, kdy zůstává jedním z určujících činitelů nejen v Evropě, ale i na celosvětové scéně.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Po Turnaji čtyř zemí se vrátí Světový pohár. Tentokrát pravděpodobně i s Čechy

Aktuálně v zámoří probíhá hokejový Turnaj čtyř zemí, v němž se utkávají týmy Kanady, USA, Švédska a Finska tvořené výhradně hráči NHL. Pro mnohé se jedná o turnaj nemající příliš smysl a spíš podle některých jde jen o marketingový tah ze strany NHL. V souvislosti s tímto turnajem ale oznámil šéf kanadsko-americké soutěže Gary Bettman, že v roce 2028 hodlá uspořádat klasický Světový pohár s osmi účastníky a pravděpodobně i s Českou republikou.

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko v G7 aneb o co Trumpovi jde? Politika stranou. Smysl to nedává ani jinou optikou

Nový šéf Bílého domu Donald Trump vyjádřil přání, aby se Ruská federace znovu stala součástí G7. Jeho návrh však naráží nejen na ekonomické překážky, ale i na politickou realitu – Moskva totiž většinu členských států tohoto uskupení oficiálně označila za nepřátelské. K tomuto přání může prezidenta vést vícero skutečností, nejpravděpodobněji však jde o jeho dlouhodobý a vstřícný postoj k Rusku. 

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa na vedlejší koleji? Na summit míří i Starmer, cíl je jasný

Evropští lídři se již zítra setkají ve francouzské Paříži na narychlo svolaném summitu k válce na Ukrajině. Podle informací BBC se ho zúčastní i britský premiér Keir Starmer. Evropa hodlá reagovat na obavy z toho, kam směřují mírová jednání o Ukrajině mezi Spojenými státy a Ruskem.

včera

Policie ČR

Policie evakuovala Obecní dům během plesu. Bomba se uvnitř nenašla

Policie v sobotu večer evakuovala budovu Obecního domu v centru Prahy, kde se za účasti tuzemské smetánky konal sedmý ročník Českého plesu. Někdo totiž oznámil uložení bomby. To se naštěstí nepotvrdilo, policisté nyní pátrají po pachateli trestného činu šíření poplašné zprávy.

včera

15. února 2025 21:57

S láskou. Palác ukázal nový snímek prince Williama a jeho ženy Kate

14. únor se jako svátek svatého Valentýna neboli svátek zamilovaných slaví po celém světě. Výjimkou není ani Velká Británie, kterou navenek reprezentuje především královská rodina. Princ William a jeho manželka Kate se tak v pátek pochlubili novou společnou fotografií. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy