KOMENTÁŘ | Rekordní zadlužení českých domácností se před Vánoci ještě prohloubí. Zbytečně

Když si člověk dá tu práci a projde si ve „virtuálním prostoru“ informace o tom, jak se Češi chovají v nejrůznějších situacích zjistí, že: Češi chtějí od státu co nejvyšší důchod, nebo ‒ Češi nemají na vlastní bydlení, chtějí, aby jim stát pomohl. Konec konců ani události z posledních týdnů neukazují jinou společnost. Ale tím se neříká, že by „stát“ neměl lidem pomáhat. Jenže možná i kvůli přístupu lidí ke všem těm potížím zřejmě nikoho nepřekvapí zpráva o tom, jak místní obyvatelé přistupují k vlastním dluhům.

Sociologové či politologové by si jistě k tomu řekli své, ale ta čísla mohou vysvětlit mnohé. Podle dat České národní banky se totiž dá, a přiznávám, že je to jen „generální“ soud, usuzovat, že zatímco privátním společnostem záleží na vlastním finančním zdraví, lidem je nějaká míra předlužení či neschopnosti splácet závazky šumafuk. Vždyť co, je tu přece ten stát, který se o nás, v případě nouze, musí postarat.

Ale aby bylo jasno o čem je tu řeč. Podle zprávy tuzemského finančního regulátora, se dluhy českých domácností u bank v září zvětšily meziměsíčně o 7,8 miliardy (v září! a meziměsíčně!) na téměř 2,127 bilionu korun. Zato zadlužení firem kleslo o 15,9 miliardy na 1,287 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci září vyšší zhruba o 130 miliard korun a dluhy firem byly vyšší o 88,3 miliardy korun. Faktem sice je, jak dodává ČNB, že dluhy lidí u bank rostou (s letošní dubnovou výjimkou, kdy zkrachovala ruská Sberbank) od února 2016. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. A i když lze nalézt i chvályhodné zprávy o tom, jak si Češi vedou se splácením svých závazků mezi jejich evropskými kolegy, neznamená to, že ona dle ČNB, jedna pětina celkových dluhů domácností stojí za mávnutí rukou. Navíc, blíží se Vánoce, tedy nejen žně pro obchodníky, ale také, světe div se, pro poskytovatele nejrůznějších půjček.

Statistiky ukazují na to, že na pořízení dárků si neváhá vzít třeba i nějakou tu „obskurnější“ půjčku možná až desetina dospělé tuzemské populace. Tedy více než milion lidí. Evropská centrální banka (ECB) na konci července tohoto roku vydala zpráva, která říká, že poměr dluhu domácností k příjmu klesl v členských zemích eurozóny, tedy států, které platí eurem, v prvním čtvrtletí roku 2022 na 96,2 % z loňských 96,5 %. Poměr dluhu nefinančních podniků k HDP (konsolidované měření) se v prvním čtvrtletí roku 2022 snížil na 78,8 % také z loňských 82,5 %.

A proč to všechno? Zřejmě třeba i několika soudními exekucemi obtočení obskurní organizátoři protestů adorující nejrůznější světové diktátory a válečné zločince vědí, že nasekat dluhy a pak je neplatit, se v téhle zemi může zřejmě vyplatit. A to i přesto, že třeba u těch Vánoc je z průzkumů veřejného mínění jasné, že přes devadesát procent lidí ví, že půjčovat si narychlo někde nějaké peníze, je zkrátka hloupost. No jo, jenže, když člověk vidí ty reklamy a pak sousedy, jak si nosí domů balíky a tašky plné zabalených krabic, neodolá. Bohužel pak v mnoha případech ale, platí i jiné moudro, jak se říká mezi lidmi: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Nutno taky říct, že bez ohledu na nastavení zákonů či předpisů, odpouštět zbytečné dluhy není nejen výchovné, ale ani na místě. A navíc akce jako Milostivé léto (byť principem nejde o dluhy z Vánoc) na odpuštění dluhů tu taky nebudou pořád. Takže nakonec stejně nebude jiné cesty než vlastní závazky uhradit.

A když je řeč o půjčkách na Vánoce. Možná, že místo řady krabic s barevnými mašlemi a vánočním zdobením a poté zbytečnými starostmi se splácením nějakých úvěrů, stojí za to si uvědomit, že podle některých statistik má podobné trable možná až čtvrtina Čechů. A s jistotou sobě vlastní lze říct, že naprosto zbytečně. Útěchou z oněch možná znovu rychle rostoucích dluhů tuzemských domácností snad může být i to, že podle Evropského statistického úřadu (data z loňského listopadu) si na Vánoce, ať už z nejrůznějších důvodů, půjčí peníze každý desátý obyvatel unie, což je podobné jako v tuzemsku. Tak místo dluhů si raději nadělme míň starostí a zbytečných závazků.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Dluhy domácností dluhy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy