KOMENTÁŘ | Rok 2022 přinesl válku a prudké zdražování. Co nás čeká v roce 2023?

Už za několik dní se začne psát rok 2023 a jistě nejednoho z nás napadají při bilancování letošního roku vážné otázky. Tak třeba přinese nový rok konec krizím? Zastaví se výrazně všeobecné zdražování nebo ne? A hlavně, skončí nesmyslná válka na Ukrajině, kterou vyvolal agresor Vladimir Putin? A může to všechno zlepšit náladu lidí?

Hned na začátku je nutné říct, že bychom neměli mít nějaká velká příznivá očekávání. Neznamená to ale, že všechno bude špatné. Pokud jde o ekonomické záležitosti, pak by tuzemská ekonomika v příštím roce měla zpomalit. Například odhady ministerstva financí a České národní banky (ČNB) říkají, že za celý rok 2023 vykáže domácí ekonomika pokles hrubého domácího produktu (HDP), analytici pak očekávají slabý růst do jednoho procenta.

Vysoká inflace by se měla postupně snižovat, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB. I kvůli tomu by proto podle analytiků neměla ČNB přikročit ke snižování úrokových sazeb v zemi dříve než v polovině roku. A co nemusí být pro lidi vůbec dobrá zpráva, čeká se, že se zvýší nezaměstnanost. Ale prý jen mírně.

Klíčovým faktorem, který v posledních měsících dosti výrazně ovlivňuje nejen život v Česku, je inflace. Nemá cenu teď rozebírat její příčiny a důvody vzniku, zajímavější je dívat se na další vývoj. Na své internetové stránce zveřejnila ČNB přepis rozhovoru televize DVTV s viceguvernérkou centrální banky Evou Zamrazilovou, ze kterého vyplývá, že zřejmě až na konci příštího roku se všeobecné zdražování v zemi dostane na jednocifernou hodnotu.

Eva Zamrazilová říká, že stále velkou neznámou jsou ceny energií. „Pokud bude (ale) všechno tak, jak předpokládáme, tak by inflace v příštích třech měsících měla být ještě kolem patnácti procent. Pak už by se měla vracet k jednociferným hodnotám někdy v průběhu druhého až třetího čtvrtletí, tzn. dejme tomu za půl roku,“ uvedla viceguvernérka ČNB pro DVTV.

O tom, že zdánlivě nepříznivé zprávy o stále vyšší inflace, válečném konfliktu a dalších potížích nemusí být ale zas tak špatné, svědčí i výhledy investičních analytiků. A většina těch domácích nevidí situaci zas tak úplně černě. Zajímavých příležitostí prý bude dost. Neznamená to ale, že by ekonomické a investiční nebe nad světem bylo úplně bez obláčku. Rizika tu samozřejmě jsou. Mezi ty hlavní se podle některých analytiků počítají třeba klesající zisky firem, nebo udržitelnost státních dluhů.

Médii proběhl výstižný titulek, totiž, že: „Rok 2023 bude pro českou ekonomiku náročný, ovšem nikoliv tragický.“ A snad tragická nebude ani zmiňovaná křivka rostoucí nezaměstnanosti. Některé odhady sice počítají s nárůstem až na čtyři procenta, když podle dostupných dat Českého statistického úřadu byla její hodnota v říjnu 3,5 procenta, ale třeba Ministerstvo financí čeká zvýšení počtu lidí bez práce „jen“ na úrovni 3,1 procenta. 

Francouzská společnost pro správu aktiv Amundi ve svých Globálních investičních výhledech pro rok 2023 mimo jiné říká, že, zjednodušeně řečeno, rizikem pro lepší vývoj ekonomického světa, než to bylo letos, může být udržitelnost zadlužení. „Centrální banky budou pokračovat ve své politice „ať to stojí, co to stojí”, aby odvrátily krizi, jaké jsme čelili v 70. letech.

Nadále tak budou zpřísňovat svoji politiku, ale pomaleji než v roce 2022. Může se tak celkem klidně stát, že nejen česká ekonomika, se může dotknout onoho pověstného dna. Snad je ale dobrou zprávou to, že pak by měl přijít odraz vzhůru. Co by to mohlo konkrétně znamenat pro firmy je snad každému jasné: další zpomalení růstu tržeb a stále větší tlak na firemní marže.

Nezbývá než si popřát na prahu nového roku to, aby nejen centrální banky, ale ani politici, vlády či přímo země neudělaly hned první či druhý den roku 2023 nějaký fatální přešlap a geopolitické věci se začaly konečně hýbat tím správným směrem Tak ať se nám všem daří.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Ekonomika ceny potravin

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy