KOMENTÁŘ | Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Možná by mělo zaznít, ač na zřejmě nechtěnou odlehčenou, že finanční krizi už tu dávno máme, byť vznikla poněkud z jiných důvodů než kvůli pádu americké banky. Takže, není si na co stěžovat, leč nutno dodat, že nejen „pár“ rozdílů oproti zmiňované finanční krizi, tu opravdu je. A nutno dodat, že ve prospěch nás všech, obyčejných lidí, jak se dnes často říká. Ale předně je nutné mít na paměti i to, že panika je něco, co v tržní ekonomice nespouští příliš dobré věci. A že když už se rozjede, tak jí hned tak něco nezastaví. A takový run na banky, což je v tomto případě terminus technicus oné paniky, není nic, co by se dalo jen tak ignorovat. To můžou být ty banky sebezdravější. A tak zatímco většina dezinfo scény už má jasno a maluje pověstné kříže nad osudem západního finančního sektoru, bude jistě lepší věnovat se informacím ze seriózních zdrojů. 
 
Jak už bylo řečeno: Kolaps americké Silicon Valley Bank otřásl v minulých dnech trhy po celém světě a vyvolal ty nejnepříjemnější otázky o tom, zda se bude finanční krize z roku 2008 znovu opakovat a pokud ano, jaké budou její následky. Sama americká ministryně financí Janet Yellen k těmto událostem uvedla, že „má plnou důvěru k bankovním regulátorům, že přijmou vhodná opatření v reakci, a poznamenala, že bankovní systém zůstává odolný a regulační orgány mají účinné nástroje k řešení tohoto typu událostí“. Co lze z toho vyčíst? Tak předně, odolnost, způsob řízení, regulatorní záležitosti a dohledové nástroje jsou oproti roku 2008 nejen v USA, zcela jiné. Zda lepší, ukáže nejbližší doba. A jak říkají někteří ekonomové, otřes trhů je něco, co nemusí hned tak zmizet. Je ale přirozenou reakcí na nějakou událost, jen se z ní nesmí dělat osudová událost. Takže zase NE panice. 

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu Ilustrační foto Mateřská firma zkrachovalé Silicon Valley Bank vyhlásila bankrot Logo Silicon Valley Bank

Za další, ‒ co jsem uvedl pro USA, platí naštěstí i pro Evropu. Dá se tak říct, že banky po celém světě jsou lépe nejen kapitalizovány, ale i lépe regulovány než tehdy (v roce 2008) a samotné západní ekonomiky, vč. té americké, jsou o poznání silnější. Všímavější čtenáři ale mohou namítnout, proč se tedy v problémech ocitla i Credit Suisse, jedna z ikon švýcarského bankovního sektoru, a to tak hluboko, že o zestátnění finančního domu se skutečně reálně uvažuje. Řada ekonomů proto poukazuje na něco, co bude i v nejbližší době ještě třeba ve finančním dohledu doladit. Totiž, lepší a efektivní kontrolní nástroje, které by o dost dříve než dosud odhalily problémy s nedostatkem likvidity. 
 
Britský deník The Guardian sice uvedl, že dneska jasně a jednoznačně odpovědět na to, zda nás čeká nás kvůli SVB Bank opakování globální finanční krize z roku 2008 je příliš brzy, ale existují důvody a naději, že se tak nestane. A jedním z klíčových je to, že oproti roku 2008, kdy zamrzl celý globální finanční systém, protože nikdo nevěděl, jak velké jsou ztráty a které banky jsou nejvíce ohroženy, dnes zatím se k něčemu podobnému neschyluje. I když můžete namítnout, že slovo zatím je hodně otevřené… A pak nesmíme zapomínat na to, že i přes výhrady nejen politiků, ale i stále větší části populace, na to, že centrální banky, jako je Federální rezervní systém a Evropská centrální banka, zřídily tzv. úvěrové linky určené k poskytování pomoci bankám s problémy s peněžními toky.  
 
Ptáte se, kdo může ovlivnit to, jak to bude dál a zda nějaká krize propukne nebo ne. S trochou zjednodušení se dá říct, přečtete-li si anglosaská média, že tento týden rozhodne. Vše mají totiž prý v rukách právě zmiňovaní centrální bankéři Fedu a Bank of England, tedy centrální banky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. A to nastavením úrokových sazeb. Nezbývá než udělat všechno proto, aby se tok peněz ve světě vinou vysokých úrokových sazeb nebo neochotě půjčovat nezastavil a nevyvolala se tak nervozita klientů a investorů ústící v „honu“ na banky. Pak by to totiž už nemusela být (znovu) sranda. 

Související

Více souvisejících

banky Ekonomika komentář

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy