KOMENTÁŘ | Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Možná by mělo zaznít, ač na zřejmě nechtěnou odlehčenou, že finanční krizi už tu dávno máme, byť vznikla poněkud z jiných důvodů než kvůli pádu americké banky. Takže, není si na co stěžovat, leč nutno dodat, že nejen „pár“ rozdílů oproti zmiňované finanční krizi, tu opravdu je. A nutno dodat, že ve prospěch nás všech, obyčejných lidí, jak se dnes často říká. Ale předně je nutné mít na paměti i to, že panika je něco, co v tržní ekonomice nespouští příliš dobré věci. A že když už se rozjede, tak jí hned tak něco nezastaví. A takový run na banky, což je v tomto případě terminus technicus oné paniky, není nic, co by se dalo jen tak ignorovat. To můžou být ty banky sebezdravější. A tak zatímco většina dezinfo scény už má jasno a maluje pověstné kříže nad osudem západního finančního sektoru, bude jistě lepší věnovat se informacím ze seriózních zdrojů. 
 
Jak už bylo řečeno: Kolaps americké Silicon Valley Bank otřásl v minulých dnech trhy po celém světě a vyvolal ty nejnepříjemnější otázky o tom, zda se bude finanční krize z roku 2008 znovu opakovat a pokud ano, jaké budou její následky. Sama americká ministryně financí Janet Yellen k těmto událostem uvedla, že „má plnou důvěru k bankovním regulátorům, že přijmou vhodná opatření v reakci, a poznamenala, že bankovní systém zůstává odolný a regulační orgány mají účinné nástroje k řešení tohoto typu událostí“. Co lze z toho vyčíst? Tak předně, odolnost, způsob řízení, regulatorní záležitosti a dohledové nástroje jsou oproti roku 2008 nejen v USA, zcela jiné. Zda lepší, ukáže nejbližší doba. A jak říkají někteří ekonomové, otřes trhů je něco, co nemusí hned tak zmizet. Je ale přirozenou reakcí na nějakou událost, jen se z ní nesmí dělat osudová událost. Takže zase NE panice. 

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu Ilustrační foto Mateřská firma zkrachovalé Silicon Valley Bank vyhlásila bankrot Logo Silicon Valley Bank

Za další, ‒ co jsem uvedl pro USA, platí naštěstí i pro Evropu. Dá se tak říct, že banky po celém světě jsou lépe nejen kapitalizovány, ale i lépe regulovány než tehdy (v roce 2008) a samotné západní ekonomiky, vč. té americké, jsou o poznání silnější. Všímavější čtenáři ale mohou namítnout, proč se tedy v problémech ocitla i Credit Suisse, jedna z ikon švýcarského bankovního sektoru, a to tak hluboko, že o zestátnění finančního domu se skutečně reálně uvažuje. Řada ekonomů proto poukazuje na něco, co bude i v nejbližší době ještě třeba ve finančním dohledu doladit. Totiž, lepší a efektivní kontrolní nástroje, které by o dost dříve než dosud odhalily problémy s nedostatkem likvidity. 
 
Britský deník The Guardian sice uvedl, že dneska jasně a jednoznačně odpovědět na to, zda nás čeká nás kvůli SVB Bank opakování globální finanční krize z roku 2008 je příliš brzy, ale existují důvody a naději, že se tak nestane. A jedním z klíčových je to, že oproti roku 2008, kdy zamrzl celý globální finanční systém, protože nikdo nevěděl, jak velké jsou ztráty a které banky jsou nejvíce ohroženy, dnes zatím se k něčemu podobnému neschyluje. I když můžete namítnout, že slovo zatím je hodně otevřené… A pak nesmíme zapomínat na to, že i přes výhrady nejen politiků, ale i stále větší části populace, na to, že centrální banky, jako je Federální rezervní systém a Evropská centrální banka, zřídily tzv. úvěrové linky určené k poskytování pomoci bankám s problémy s peněžními toky.  
 
Ptáte se, kdo může ovlivnit to, jak to bude dál a zda nějaká krize propukne nebo ne. S trochou zjednodušení se dá říct, přečtete-li si anglosaská média, že tento týden rozhodne. Vše mají totiž prý v rukách právě zmiňovaní centrální bankéři Fedu a Bank of England, tedy centrální banky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. A to nastavením úrokových sazeb. Nezbývá než udělat všechno proto, aby se tok peněz ve světě vinou vysokých úrokových sazeb nebo neochotě půjčovat nezastavil a nevyvolala se tak nervozita klientů a investorů ústící v „honu“ na banky. Pak by to totiž už nemusela být (znovu) sranda. 

Související

Více souvisejících

banky Ekonomika komentář

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 30 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy